Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Google si nasadil v Číně náhubek, bude se cenzurovat

  9:31aktualizováno  9:31
Internetový obr Google uzavřel velice výnosný obchod s čínskými úřady. Když nás pustíte na váš trh, budeme sami cenzurovat výsledky hledání, jež si kdokoliv v Číně zadá v našem vyhledávači, slíbila firma.

Google po čínském trhu nesmírně toužil, koneckonců je druhým největším na planetě. Přistoupil proto na pochybné podmínky tamních mocipánů, jež jsou v rozporu se svobodou slova. Čínským „soudruhům“ to přirozeně nevadí, naopak. Obyvatelstvo, které ovládají, může přece číst jen to, co mu vládci povolí.

„Na vyhledávači Google.cn jsme odstranili část výsledků vyhledávání v souladu s čínskými zákony a regulační politikou, abychom mohli na čínském území podnikat,“ citovala agentura Reuters Andrewa McLaughlina, poradce firmy Google. V praxi to znamená, že čínští uživatelé internetu budou ochuzeni o řadu - z hlediska tamních úřadů -„citlivých“ informací. Zadají-li si do vyhledávače Google například heslo Tibet, lidská práva, demokracie nebo odbojná meditační škola Fa-lun-kung, spousta údajně „závadných“ stránek jim jednoduše zůstane skryta. Podobně dopadnou i zvědavci, kteří se budou chtít něco dozvědět o tibetském exilovém vůdci dalajlamovi či o nezávislosti Tchaj-wanu.

Google rozhodnutí, jímž nasadil náhubek sám sobě, obhajuje tvrzením, že cenzura je menší zlo. „Odstranění části výsledků vyhledávání je v rozporu s posláním Google,“ připustil McLaughlin. „Mnohem neslučitelnější s naším posláním je ale neposkytování žádných informací,“ dodal. Jasné ovšem je, že v prvé řadě jde o zisk. Firmy se derou do Číny, neboť chtějí využít tamního raketového rozvoje internetu. Ten nyní užívá hodně přes sto milionů Číňanů.

Bez cenzury to kvůli tamnímu režimu na čínském internetu opravdu nejde. Ostatně nejen na internetu. Dobrovolnou cenzuru musely do svých služeb zabudovat i největší domácí portály Sohu a Baidu. A největší konkurenti firmy Google -Microsoft a Yahoo - se už s Čínou na dobrovolné cenzuře svých služeb domluvili před časem.

Google si alespoň částečně zachoval tvář, neboť se rozhodl, že v Číně nebude nabízet svoji poštovní stránku ani chat, a to proto, aby se čínské úřady nemohly dostat k důvěrným údajům jeho klientů. V Číně se v posledních letech atmosféra hodně uvolnila, ale řada „politicky háklivých“ témat stále zůstává tabu. A kdo to nerespektuje, ten dostane pořádně přes prsty.

Přesvědčila se o tom i víkendová příloha respektovaného mládežnického deníku, kterou úřady zavřely. A důvod? Příloha otiskla esej profesora historie JüanWej-šiho, v níž kritizoval novou vysokoškolskou učebnici za to, že líčí xenofobní povstání boxerů z roku 1899 jako vlastenecké hnutí.

Autor:Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Další z rubriky

YouTube zkouší nahradit pozadí i bez zeleného plátna

Google zkouší nahrazování pozadí v reálném čase.

Videoportál YouTube testuje novou funkci, která změní pozadí za protagonisty.

Pozor na e-maily, mohou zavirovat PC přes neaktualizovaný Flash

Zavirované komunikátory neznámých jmen se dostaly do obchodu Google Play....

Jak je důležité mít aktualizovaný systém a všechny používané programy a komponenty, ukazuje nový útok. Ten se šíří...

Umělá inteligence Googlu slouží v armádě a ne všem se to líbí

Bezpilotní letoun RQ-4 Global Hawk

Umělou inteligenci společnosti Google využívá americká armáda v rámci jednoho projektu u bezpilotních letadel.

bazar-sport-kola
bazar-sport-kola

Sportovní výbavu levněji? Na našem bazárku ano.

Najdete na iDNES.cz