Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


KVIK: Google patří mezi největší výrobce hardwaru. Office zdarma končí

  18:00aktualizováno  18:00
Google není jen softwarová a internetová firma, ale i velice významný výrobce hardwaru. Microsoft Office Starter, který byl zdarma, končí. Konečně vyšla tolik diskutovaná studie o upravené ptačí chřipce, která se dokáže šířit mezi savci vzduchem. To je KVIK: krátké zprávy pro každý den.

Google patří k významným výrobcům hardware | foto: slashgear.com

Google: Jsme jedni z největších výrobců hardwaru na světě

I když je to na pohled úplně jasné, Google musí stále znovu upozorňovat, že umí víc než jen provozovat internetový vyhledávač. Finanční šéf Googlu Patrick Pichette cítil povinnost akcionářům na letošní valné hromadě připomenout, že kalifornská společnost je také jeden z největších hardwarových výrobců na světě. A tedy ví, jak naložit s firmou Motorola, kterou v loňském roce koupila.

KVIK - Rychlé zprávy

Quick - Kvik - Rychle

Prudce populární slovíčko KVIK jsme vybrali pro jeho stručnost, unikátnost a okamžitě pochopitelný význam. Odkazuje na české citoslovce "kvik" i anglické "quick", první symbolizuje stručnost, druhé rychlost.

Slůvkem KVIK v titulku označujeme články složené z rychlých krátkých aktuálních zpráv a odkazů.

Stejně jako jiní velcí provozovatelé internetových služeb, včetně Facebooku nebo Amazonu, se totiž Google v posledních letech začal věnovat vývoji vlastních serverů a dalších zařízení přímo v asijských zemích. Firma si zadává přesné požadavky na hardware, tvoří návrhy, přímo dohlíží na výrobu a sama ji také evidentně část provádí:  "Jsme v hardwaru třída. Google vyrábí servery v továrně, která z nás patrně činí jednoho z největších výrobců hardwaru na světě," řekl doslova Pichette. Čím chtěl osvětlit i fakt, že řídit Motorolu není pro Google nic nového. (A tak teď ani není jasné, jestli je něco na pověstech o prodeji Motoroly firmě Huawei.)

Až díky tomuto prohlášení vešlo oficiálně v široké povědomí, že Google (a další velké firmy také, i když o nich Pichette nemluvil) přeskočil tradiční dodavatele jako HP nebo Dell. Pro své "železo" si chodí přímo do Číny, kde si firma zadává výrobu na zakázku. V podstatě funguje stejně jako tradiční výrobci, kteří také z velké části využívají služeb čínských primárních dodavatelů (výrobky Apple se vyrábí ve Foxconnu atp.). Partnery Google jsou tak firmy jako Quanta Computers. Alespoň podle Taipei Times, Google jména společností, se kterými spolupracuje, přímo neprozradil.

V oficiálních žebříčcích o trhu s touto technikou ovšem jméno firmy nenajdete. Těm stále kralují tradiční výrobci. Ovšem údaje v těchto žebřících pocházejí právě od nich. Wired v této souvislosti připomíná, že podle údajů na valné hromadě Google v loňském roce investoval do nákupu zhruba 3,4 miliardy dolarů. Velká část jistě musela být za hardware. To by ho řadilo do pětky největších dodavatelů serverových řešení na světě. Tedy kdyby Google o takový titul stál...

Microsoft končí s bezplatnou sadou Office Starter

Jak firma mění strategii s připravovaným OS Windows 8, dotýká se to i dalších produktů z jeho stáje. Od MS Works, přes Office Starter 2010, až po Microsoft Office Web Apps, to je historie omezených verzí kancelářského balíku od Microsoftu. Bezplatný Microsoft Office Starter obsahuje pouze funkčně omezený textový editor, tabulkový procesor a reklamu. To vše nyní končí. Firma dle serveru ZDNet upozorňuje prodejce, že osekaný kancelářský balík Office už v další verzi nebude k dispozici. Místo něj budou Office 2013 nabízet bezplatný balík pouze jako součástí Windows Live.

Microsoft Office 2010 Starter

Microsoft Office 2010 Starter

"Internetové stránky pro objednání Starter licencí jsou nyní zavřeny a všechny odkazy byly staženy. Ke stažení jsou pouze přechodné instalační kity, " řekl ZDNet prodejce, který si nepřál být jmenován.

V brzké době tak zbude už jen webová aplikace v rámci nabídky Windows Live SkyDrive. Microsoft tak ukazuje, že přechod na produkty neustále připojené k internetu budou zasahovat celé jeho portfolio.

A je to venku. Vyšla už i druhá studie o pandemické chřipce

Holandský tým Rona Fouchiera konečně zveřejnil svou práci popisující vytvoření ptačí chřipky, který se dokáže šířit vzduchem mezi některými savci. Studie, kolem které se strhla velká debata (psali jsme zde, zde, zde a zde) vyšla v časopise Science.

Podle práce stačilo pět mutací, aby se jeden kmen chřipky H5N1 dokázal šířit vzduchem mezi pokusnými fretkami podobně jako běžná chřipka. Na druhou stranu, při vzdušném přenosu není choroba podle výsledků týmu pro fretky smrtelně nebezpečná. Do těla se jim podle všeho dostane jen malé množství viru, a následná infekce proběhne jako běžná chřipka.

Virus zabíjí, jen pokud se zvířatům dodá přímo do plic ve velkých dávkách, což by při opravdové epidemii bylo zcela ojedinělé. O otázce nebezpečnosti viru jsme psali více v tomto článku.

Ve stejném čísle Science se objevila také práce týmu Dereka Smithe, podle které se některé z těchto mutací už v přírodě objevily. Podle matematického modelu popsaného v článku by viru zřejmě stačilo jenom zhruba pět dní v savčím hostiteli, aby dosáhl schopnosti přenosu vzdušného mezi savci.

Samozřejmě, jde o nejefektivnější možný způsob vývoje viru, což je věc v přírodě nepravděpodobná. Některé z popsaných změny byly také nalezeny u jiných kmenů viru (třeba H2). U těch mohou mít zcela jiné dopady a nemusí být vůbec nebezpečné.

Autoři: ,Nejčtenější

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Napište BFF, abyste ukázali, jak jste důvěřiví. Po Facebooku se šíří hoax

Zkratka BFF na Facebooku sice zezelená, ale žádné zabezpečení tím neověříte,...

Po Facebooku se šíří další hoax. Tentokrát slibuje rychlé ověření zabezpečení účtu. Nabádá uživatele, aby pod příspěvek...Sklep v Říčanech vydává 600 let starou záhadu. Poklad ukrytý před Žižkou

Pražské groše z říčanského pokladu

Do toho hrnečku se vešly veškeré rodinné úspory. Proč je majitel do svého sklepa ukryl, nevíme jistě. Jisté ovšem je,...

Druhý den grilování: „EU změní Facebook po celém světě,“ říká Zuckerberg

Mark Zuckerberg vypovídá před sněmovním výborem (11. dubna)

Mark Zuckerberg i ve středu odpovídal na otázky amerických zákonodárců. Zopakoval, že přijímá svou osobní zodpovědnost...

Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Další z rubriky

Televizi nejen od UPC si přes internet pustíte i na zahraniční dovolené

UPC Horizon GO si již spustíte i v zahraničí. Vyzkoušeli jsme na hotelovém...

Loňské nařízení EU o konci digitálních hranic pro využívání digitálních služeb v rámci Evropy se začíná uplatňovat....

Tipy na zajímavé weby: Nejnebezpečnější přejezdy v ČR i délka vaší cesty

Nebezpečné přejezdy

Portál Mapotic.com poradí, na které železniční přejezdy v České republice si dát pozor. Cestování po Praze ulehčí...

Napište BFF, abyste ukázali, jak jste důvěřiví. Po Facebooku se šíří hoax

Zkratka BFF na Facebooku sice zezelená, ale žádné zabezpečení tím neověříte,...

Po Facebooku se šíří další hoax. Tentokrát slibuje rychlé ověření zabezpečení účtu. Nabádá uživatele, aby pod příspěvek...

Najdete na iDNES.cz