Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Grace – první robot s lidským chováním

aktualizováno 
Na sympoziu o umělé inteligenci byl tento víkend představen robot, který má být schopen doprovázet lidi, rozeznávat lidskou řeč a případně i odpovídat. Nastává čas „chytrých“ robotů ?
Pod heslem „Grace“ si většina lidí patrně představí ženské jméno. Již přibližně rok se ale může také spojovat s novým robotem. GRACE je totiž zkratka z názvu „Graduate Robot Attending Conference“, pod kterou byl na konferenci o umělé inteligenci představen robot, na němž byla demonstrována schopnost strojů osvojit si základní lidské sociální dovednosti.

Robožena

Na první pohled by v GRACE asi robota nikdo nehledal. Tedy alespoň pokud by na něj hleděl člověk, jehož představy o inteligentních robotech pocházejí z vědeckofantastických filmů a literatury. Stroj totiž nejvíce připomíná pojízdný informační terminál. Tvary by GRACE určitě nezáviděla žádná žena, válcovité tělo chráněné gumovými pásy je bez rukou a nohou. Pohybuje se na kolečkách a je doplněno přibližně sedmnáctipalcovým displejem. Ten je učen k animaci obličeje.

Chování GRACE

K tomu, aby robot nenarážel do stěn a byl schopen doprovázet, či lépe řečeno následovat člověka, slouží sonarový a laserový systém. Díky systému kamer a software na rozpoznávání řeči, má být stroj schopen spojit si ve svém „mozku“ gestikulaci a slova, jimiž s ním osoby komunikují. Na základě výsledné informace pak bude GRACE reagovat. Otázkou zůstává, zda bude tato reakce správná. Lidé, kteří na projektu pracují, věří, že by reakce robota měla odpovídat situaci minimálně v polovině případů.

Za úspěch bude považováno, pokud GRACE dokáže na konferenci nalézt prostor pro registraci příchozích, vystát frontu na registraci, zaregistrovat se a následně vyhledat konferenční sál. Tvůrci stroje zároveň předpokládají, že robot bude schopen vést jednoduchou konverzaci s přítomnými lidmi.

Problémy

Judy Linová z Associated Press, která měla možnost vidět GRACE ještě před konferencí, hovoří o tom, že má robot zatím mnoho nedokonalostí, jenž kazí celkový dojem. Například generovaný hlas, který měl být hlasem ženským, je prý zatím příliš strojový. Navíc prý není dotažena ani animace obličeje, a tak když GRACE mluví, vypadá animovaná mimika spíše jako v případě špatně namluveného zahraničního filmu.

Využití

Robot GRACE není určen jen na předvádění na konferencích. Může se totiž stát základem systému, který bude zajišťovat bezpečnost na veřejných prostranstvích. Díky svému vybavení by měl být stroj schopen rozpoznat obličej a upozornit na to, když tento bude odpovídat některému z databáze hledaných osob.
Nejčtenější

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Napište BFF, abyste ukázali, jak jste důvěřiví. Po Facebooku se šíří hoax

Zkratka BFF na Facebooku sice zezelená, ale žádné zabezpečení tím neověříte,...

Po Facebooku se šíří další hoax. Tentokrát slibuje rychlé ověření zabezpečení účtu. Nabádá uživatele, aby pod příspěvek...Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...

Sklep v Říčanech vydává 600 let starou záhadu. Poklad ukrytý před Žižkou

Pražské groše z říčanského pokladu

Do toho hrnečku se vešly veškeré rodinné úspory. Proč je majitel do svého sklepa ukryl, nevíme jistě. Jisté ovšem je,...

Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Další z rubriky

Tipy na zajímavé weby: Nejnebezpečnější přejezdy v ČR i délka vaší cesty

Nebezpečné přejezdy

Portál Mapotic.com poradí, na které železniční přejezdy v České republice si dát pozor. Cestování po Praze ulehčí...

Britská policie dopadla dealera díky otisku prstu z fotky na WhatsAppu

Snapdragon fingerpring

Dealerovi ve Walesu se stala osudnou fotografie sdílená přes komunikační síť WhastApp. Policisté ho dopadli díky fotce,...

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Najdete na iDNES.cz