Grafická karta SiS Xabre 600 se chce stát královnou mainstreamu

  • 1
Společnost Silicon Intergated Systems představila nástupce grafického čipu Xabre 400. Pokračovatel dostal označení Xabre 600 a je zaměřen na low-endový trh. Bude mít na růžích ustláno, nebo jej čeká tvrdý zápas o zákazníka?

Výstava Comdex nedávno pořádaná v Las Vegas byla ideálním místem pro představení nových produktů. Mezi vystavovateli nemohla chybět ani společnost SiS, která si na termín výstavy naplánovala uvedení několika horkých novinek. Za zmínku stojí určitě dvě. Tou první byl čipset SiS 655 pro procesory Intel Pentium 4 s podporou Dual Channel DDR333 a tou druhou grafický čip Xabre 600, kterému se budeme právě věnovat.

SiS vždy považoval Xabre za konkurenci mainstreamových grafických karet, mezi které patří například Ati Radeon 7500 nebo nVidia GForce 4 MX 440. Oprávněně? Na to, že SiS nemá mezi grafickými 3D akcelerátory tak dlouhou tradici, poskytoval Xabre 400 relativně slušný výkon. Uznale musíme pokývat hlavou i nad pokročilým výrobním procesem a také nad zajímavou pořizovací cenou.

GPU SiS Xabre600Realita a vstup na přeplněný trh byl pro Xabre tvrdý. Do svých grafických karet se GPU SiS Xabre 400 nerozhodlo nainstalovat velké množstí výrobců ,a tak jejich rozšíření v osobních počítačích nemůže ani zdaleka konkurovat například čipům nVidie (která z větší části ovládá trh). Marketing SiS se tedy opírá o technologickou vyspělost a poukazuje na implementaci techologií schopných spolupracovat s API DirectX 8.1. Když uvážíme, že GeForce4 MX440 je schopná spolupracovat pouze s DirectX 7.0, jeví se tato vyspělost jako značná výhoda.

Ale to pro masový úspěch zjevně nestačí. Firma ECS si to uvědomila a šla na to od lesa. Rozhodla se podpořit prodej své, na Xabre 400 založené, grafické karty kontroverzním softwarovým vybavením, o němž jsme informovali v tomto článku.

Nyní přichází následovník označený SiS Xabre 600. Co přináší nového? Spíš než o zcela nový čip se jedná o další vylepšení Xabre 400. O žádný zázrak, který bychom mohli přirovnat k Radeonu 9700, nebo nově k GeForce FX, se nejedná. Ještě daleko výmluvněji hovoří o pokrocích nového čipu následující tabulka, ve které je porovnán Xabre 400 a Xabre 600:

SiS Xabre 400 SiS Xabre 600
Výrobní proces 0.15 mikronu 0.13 mikronu
DirectX 8.1 ano ano
DDR RAM ano ano
Hardware Optimized Vertexlizer Engine ano ano
Xmart Technology ano ano
Pixelizer Engine ano ano
Frictionless Memory Control (FMC) ano ano
Jitter-Free Antialiasing ano ano
Coloredeemer Technology ano ano
MotionFixing Video processor ano ano
3rd Generation T&L Engine ano ano
Double Scene Technology ano ano

Grafická karta s čipem SiS Xabre600Tušíte správně. Jádra obou GPU se liší minimálně a pouze v detailech. Hlavní změnou je vylepšný výrobní proces z 0,15 na 0,13 mikronu. To znamená další snížení výrobních nákladů (z jednoho waferu se vyrobí více čipů), snížení spotřeby a také příznivý dopad na výkon spojený s vyšším taktem jádra a pamětí. Pozitivní zpráva je, že nové Xabery budou osazované rychlejšími a lehce přetaktovatelnými 2.8nanosekundovými pamětmi.

A další tabulka. Ta následující ukazuje rozdíly v pracovních frekvencí grafických čipů SiS Xabre a nVidia GeForce4 MX440.

SiS Xabre 200 SiS Xabre 400 SiS Xabre 600 GeForce4 MX440
Takt jádra 200 MHz 250 MHz 300 MHz 270 MHz
Takt pamětí 400 MHz (166 MHz SDR) 500 MHz 600 MHz 400 MHz
Propustnost paměti 6.4 GB/s 8 GB/s 9.6 GB/s 6.4 GB/s
AGP AGP 8x AGP 8x AGP 8x AGP 4x

Na příští rok, nebo na konec tohoto je už naplánováno uvedení dalšího čipu z rodiny Xabrů. Ten by měl nést označení Xabre II a měl by potěšit kompletní podporou DirectX 9.0. Uvidíme, jak si povede v porovnání s konkurencí.


Témata: API, GPU, Intel, Las Vegas, trh, výstava