Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Grafické editory pro fotoeditaci digitálních snímků

aktualizováno 
Úprava digitálních snímků patří k základním schopnostem grafického editoru. A protože uživatelů digitálních fotoaparátů stále přibývá, je dobré podívat se na to, co je z této oblasti pro uživatele k dispozici. Potřebujete-li tedy snímky vylepšit či u nich odstranit vady a nedokonalosti, pak zkuste využít služeb editorů pro úpravu snímků.

V minulém díle našeho miniseriálu pro úpravu digitální fotografie jsme vám představili tři programy pro tvorbu fotoalb z digitálních fotografií. Dnes navážeme a ukážeme jakým softwarem snadno a během chvíle fotografie upravovat. Jedním kliknutí tak odstraníte vady z vašich snímků a vy budete moci přestat vyhazovat špatně pořízené snímky. Proto neváhejte a seznamte se se třemi programy zastupujícími kategorii programů pro úpravu fotografií.

IrfanView 3.91
Naši přehlídku začneme u poměrně známého a velmi využívaného programu. IrfanView je totiž již dlouhou dobu stálicí mezi editory a prohlížeči obrázků. Většina uživatelů ho používá pouze jako prohlížeč grafických souborů. To však není vše, co tento freewarový nástroj může svému uživateli nabídnout. Obstojně si totiž poradí i s úpravou snímků, tvorbou fotoalb a prezentací, umí využít filtry používané Adobe Photoshopem, umožňuje hromadnou konverzaci, přehrává video i zvuk, umí extrahovat ikony ze souboru a je toho ještě mnohem a mnohem více, co dokáže. Nás bude zajímat především úprava digitálních snímků. Pro tento úkon je v programu pod tlačítkem Obrázek k dispozici téměř dvacet voleb. Jedním kliknutím tak zjistíte základní data o snímku, či pomocí plug-inu načtete EXIF informace. Mezi standardní prvky podobných programů patří otáčení, převracení a změna velikosti snímků. Vítaná je především možnost využít funkce pro odstranění nechvalného jevu červených očí, zaostření a vyvážení barev. Konečně se tak například budete moci zbavit králičích očí a snímky doladit. O tom, že je program multifunkční vás jistě přesvědčí možnost využít zajímavých efektů. Budete-li tedy chtít nechat snímky pohasnout, explodovat či je změnit v olejovou malbu pak si jistě přijdete na své. Všechno navíc podtrhuje možnost program počeštit a především to, že za něj nemusíte platit.

Oficiální stránka: IrfanView
Stažení zkušební verze: IrfanView 3.91 (803 kB)
Licence: freeware
Cena: zdarma
Jazyk programu: anglický, lze doinstalovat češtinu

IrfanView

602 Photo Suite 4.0
602 Photo Suite je balík aplikací stvořený pro práci s digitální fotografií. Na svědomí ho má pražská společnost Software602, jakožto český producent software pro domácnost i kancelář. Tato společnost se do podvědomí uživatelů mohla zapsat především díky správci souborů (M602). V balíčku 602Photo Suite najdete nejen editor digitálních fotografií 602Photo, ale i jejich organizátor 602Album, díky čemuž můžete již upravené fotografie řadit do virtuálních fotoalb. Do standardní instalace patří i přidání hlasového výstupu. 602Photo nabízí mnoho základních i pokročilých efektů. Velmi lehce tedy snímky zaostříte, rozostříte, otočíte, změníte jejich velikost či nastavíte jas, kontrast, poměr barevných složek či snímek celkově vyladíte. Nechybí ani nástroj na odstranění efektu červených očí či funkce pro retušování. Celkem v editoru naleznete 25 možností, jak vaše snímky změnit. Všechna tlačítka a menu jsou v programu přehledně řazená, takže i naprostý začátečník, který se s digitálním fotografováním a úpravou teprve seznamuje, nebude mít větší problémy svoje fotografie opravit či z nich vyčarovat unikátní a nezapomenutelné obrázky. K vyzkoušení je 30-ti denní verze, která není funkčně omezena.

Oficiální stránka: Software602
Stažení zkušební verze: 602 Photo Suite 4.0 (22 MB)

Licence: 30-ti denní zkušební verze
Cena: 712 Kč
Jazyk programu: český

602 Photo Suite

Adobe Photoshop 8.0
Toužíte-li po špičkovém grafickém editačním nástroji, pak byste měli sáhnout po balíku společnosti Adobe Systems. V jejím portfoliu naleznete plně profesionální produkt s označením Adobe Photoshop CS. K dispozici je již osmá verze tohoto standardu digitálního zpracování obrazů na stolních počítačích. Photoshop je určen jak operačním systémům Windows, tak i Macintosh. Obsahuje celou sadu nástrojů, se kterými je radost pracovat. Pomocí plného sortimentu malovacích, kreslicích a retušovacích nástrojů lze vytvářet originální obrazy či upravovat fotografie. Efektivnějších úprav svých snímků můžete dosáhnout novu paletou histogramu, kombinací různých filtrů či prací ve vrstvách. Sadu uměleckých štětců lze potom využít při napodobování tradiční výtvarné techniky. Nechybí ani klasické nástroje, jakými je korekce barev, retušování, transformace či různé otáčení a převracení. Jde tedy o program, který je na špičkové úrovni a klade důraz na profesionální tvorbu dokumentů nebo jejich editaci. Pro jeho naprosté ovládnutí je zapotřebí disponovat hlubší znalostí problematiky grafické tvorby. Balík tedy není určen pro uživatele, kterým stačí pouze základní úprava fotografií. Chcete-li však vytvářet fotomontáže či grafické a textové efekty pro použití na internetu, v tisku, v multimédiích, pak je pro vás tou pravou volbou. U takto profesionálního balíku je jistě potěšitelné, že ho lze vyzkoušet v plné 30-ti denní verzi.

Oficiální stránka: Adobe Systems
Stažení zkušební verze: Photoshop CS IE 8.0 (151.6 MB)

Licence: 30-ti denní zkušební verze
Cena: 31 530 Kč
Jazyk programu: český, zkušební verze anglický

Photoshop 8.0Nejčtenější

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

V noci se dívejte na nebe. Perseidy předvedou pravidelnou podívanou

Perseidy (Irsko, 7. srpna 2009)

Ani letos nás prach z komety Swift-Tuttle nemine a zájemci, kteří vydrží dlouho do noci, se tak mohou těšit na...

Další z rubriky

Vyřešit problémy s Windows pomůže opravář registru

Ilustrační foto

Dochází-li Windows dech, můžete zkusit spustit jeden z dostupných čističů systémového registru. Ten najde neplatné...

Co není pro každého. Jak udělat vybrané soubory neviditelnými

Ilustrační foto - počítač

Schovat ve Windows data tak, aby nebyla viditelná, je otázkou chvilky. Stačí vám k tomu jen správný program. Vyberte si.

Fotografie stokrát jinak vytvoří nejlepší fotoeditační programy

Ilustrační foto - notebook

Paměťové karty digitálních fotoaparátů, smartphonů či tabletů se zejména v létě plní šílenou rychlostí. Chcete-li...

Najdete na iDNES.cz