Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Gramofon není jen pro hipstery. Vyzkoušeli jsme skvělou kombinaci

Najdete-li ve svém životě čas na soustředěný poslech hudby, možná jste uvažovali o pořízení gramofonu. A pokud jej chcete poslouchat sami, pak je kombinace se sluchátkovým zesilovačem a sluchátky skvělá volba.
Skvělá kombinace: gramofon Technics SL-1500C, sluchátkový zesilovač Schiit Audio Valhalla 2 a sluchátka Neumann NDH20.

Skvělá kombinace: gramofon Technics SL-1500C, sluchátkový zesilovač Schiit Audio Valhalla 2 a sluchátka Neumann NDH20. | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Znovuobjevená popularita vinylových desek a gramofonů neklesá, ba naopak. Ale zatímco v digitálním světě jsme si zvykli, že levnější zařízení může mít docela přijatelný zvuk, u analogu to za stokoruny a nízké jednotky tisíc příliš nejde. S gramofonem za dva až tři tisíce jednak dostane mizerný zvuk, jednak si rychle opotřebuje za nemalé peníze nakoupené desky.

Jako „vstupní bránu“ pro hlasitý poslech vinylových desek jsme v dubnu otestovali all-in-one gramofon Pro-Ject JukeBox E v kombinaci s reprosoustavami Xavian BonBonous. Je za dostupnou cenu, opředen mnoha kompromisy, ale celkově rozumně fungující.

Tentokrát jsme vyzkoušeli úplně odlišný systém: pro soukromý poslech na sluchátka a splňující mnohem vyšší nároky na kvalitu zvuku. Základem se stal nový model SL-1500C společnosti Technics, která patří mezi gramofony k legendám. 

Jednou z jeho výhod je nečekaně povedený korekční předzesilovač, takže jsme si jej dovolili využít a vyvést z gramofonu zvuk na linkové úrovni. Ten jsme pomocí kabelů AudioQuest Evergreen vedli do elektronkového sluchátkového zesilovače Valhalla 2 od amerických Schiit Audio a do něj pak připojili sluchátka Neumann NDH20.

Gramofon

Technics SL-1500C je patří mezi manuální modely, což znamená, že přenosku musíte nad desku umístit a na desku spustit sami a na konci desky naopak raménko s přenoskou sami zvednout, gramofon neudělá sám nic. Zvedání ovládáte páčkou a je hydraulické. Oproti poloautomatickým a automatickým modelům tak má gramofon jednodušší konstrukci, což je vždy pozitivum, ale také nižší komfort obsluhy. Na konci desky na to musíte myslet a nenechat jehlu opotřebovávat v koncové drážce.

Technics gramofon osazuje přenoskou nižší střední třídy Ortofon M2 Red. Budoucí upgrade je samozřejmě možný.

Uložení raménka. Nastavit můžete jeho výšku, snadno nastavíte protiváhu a také antiskating. Vidíte i páčku po zvedání a pokládání přenosky. 

Hlavice raménka má přípravu na klasické půlpalcové uchycení přenosky, k raménku jej pojí běžný H-4 bajonet. Uložení raménka umožňuje snadné uživatelské nastavení „svislé váhy na hrot“ a antiskating.   

Gramofon využívá takzvaný přímý náhon, kdy stator motoru je součástí šasi a rotor součástí talíře. Pro přenos otáček se tak nevyužívá obligátního řemínku, talíř je přímou součástí motoru. To vyžaduje vysoké nároky na řízení motoru a jemnost jeho chodu, s tím má Technics již několik desetiletí zkušeností, přímý náhon byl vždy jeho doménou.

Detail přímého náhonu - motor je rozdělen mezi tištěný spoj s planární cívkou, talíř je osazen silným magnetem.

Mimo páčky pro manipulaci s raménkem jsou na gramofonu jen čtyři ovládací prvky: hlavní vypínač, start a zastavení pohonu a volba rychlosti mezi 33,3 a 45 otáček za minutu.

Gramofon má na pantech umístěno krycí víko, které snižuje riziko poškození desky a přenosky a omezuje vnikání prachu. Má aretaci a dobře drží v různých polohách otevření, což je fajn, pokud nad gramofonem nemáte dostatek manipulačního prostoru. Jen při dovření bychom uvítali jemnější doraz.

Na zadní straně gramofonu naleznete přípojná místa. My jsme využívali linkový výstup z vestavěného korekčního RIAA předzesilovače, tvořené dvojicí cinch výstupů. Druhá dvojice je pak výstup přímo z přenosky, takže můžete připojit vlastní korekční zesilovač. To v budoucnu využijete v případě, že se rozhodnete pro významnější upgrade přenosky, s ní pak bude přechod na lepší RIAA zesilovač smysl. Pro tento typ zapojení je zde připraven zemnicí šroubek. 

Ačkoli to tak na obrázku možná nepůsobí, vrchní strana gramofonu je z hliníku a celý stroj má bez několika gramů 10 kg.

Sluchátkový zesilovač

Protože z gramofonu vychází signál na linkové úrovni s konstantní úrovní, je potřeba zařízení, které signál zpracuje pro napájení sluchátek a umožní regulaci hlasitosti. Valhalla 2 je sluchátkový zesilovač, kde se o zesílení signálu starají dvě dvojice triod. Na výstupu nejsou transformátory, ale jen výstupní kondenzátory. Napájení obstarává dvojice transformátorů, jeden pro žhavení elektronek, druhý pro zbytek signálové elektroniky.

Sluchátkový zesilovač Schiit Audio Valhalla 2.

Valhalla 2 si poradí se sluchátky se širokou škálou impedancí a ačkoli výrobce uvádí, že nemá problém ani se sluchátky s impedancí nízkou (typickou pro sluchátka na ven), podle nás se lépe hodí ty s impedancí vyšší (řekněme nad 100 Ohm). To jsou zpravidla větší sluchátka pro domácí použití.

Na čelním panelu nejdete jen ovladač hlasitosti, bílou diodu signalizující zapnutí přistroje a sluchátkový výstup na konektoru Jack 6,3 mm. Vše ostatní je vzadu, není toho mnoho. Je zde síťový vypínač (snadno jej nahmátnete i zepředu), přepínač zisku (vyšší pro méně citlivá sluchátka, nižší pro více citlivá sluchátka), linkový výstup předzesilovače pro připojení aktivních reprosoustav a linkový vstup pro připojení zdroje zvuku. A to je vše. Asi bychom uvítali více vstupů a přepínač, na druhou stranu snahu o minimalismus signálové cesty vítáme.

Přípojná místa zesilovače Valhalla 2 jsou poměrně spartánská.

Zesilovač se poměrně dost zahřívá, po několika hodinách provozu je horký v podstatě celý, včetně hmatníku ovladače hlasitosti. Elektronky nemají kryt a koukají skrze perforovaný plech ven. Chce to trochu opatrnosti s manipulací s jinými předměty.

Sluchátka

O Neumann NDH20 se příliš rozepisovat nechceme, podrobně jsme je rozebrali v červnové recenzi. Zmiňme jen, ze jde o uzavřená circumaurální sluchátka a zároveň prvotinu slavného výrobce mikrofonů a že na nás zanechala výborný dojem. Což je ostatně důvodem, proč jsme je do této sestavy zařadili.   

Poslech

Na sestavě jsme poslechli větší množství desek, jak nově vydaných, tak i starších a starých dobře udržovaných titulů. 

Skoro až překvapivě nás nadchla deska kytaristy Joa Satrianiho Surfing With The Alien. Album mám naposlouchané z CD a desku jsem z bazaru přinesl spíše jen tak pro potěchu. Celkem dlouho jen stála na poličce a pod jehlu se podívala až nyní při testu. 

Znáte ten pocit, kdy vás poslech pohltí tak, že zapomínáte dělat to, co jste původně u poslechu chtěli dělat? Tak přesně tak dopadlo psaní tohoto textu. Syrová, živá a dynamická reprodukce mě strhla a pohltila a já si ji s nejprve nevědomým podupováním nohou užíval. Výborné. 

Reprodukce je příjemná, plná, hutná. Při kritickém poslechu bychom ocenili lepší rozlišení na výškách a možná lepší celkovou mohutnost a sílu projevu, což jde na vrub použité přenosce. Střední pásmo nabízí hodně informací, docela rozumné vyjádření prostoru a již zmíněnou plnost a přirozenost. Výšky jsou měkčí a u metliček ve skladbě Closer od Stevea Strausse (Stockfish records) nejsou tak precizně kreslené, jak známe z digitálního hi-res souboru poslouchaném přes D/A převodník a stejném sluchátkovém zesilovači a sluchátkách. Na druhou stranu, při poslechu z gramofonu jsme dostali prezentnější pásmo středů s vokálem a hutnější a hlubší projev.

Sluchátka a zesilovač jsme vyzkoušeli i s USB D/A převodníkem Denon DA300USB, projev měl v takovém případně menší objem a hloubku, ale ostřeji a detailněji vykreslené výšky a celkově dával pocit větší podrobnosti reprodukce. Musíme ocenit čistotu, přesnost a určitou analogovou příjemnost sluchátkového předzesilovače, s dostatkem síly pro pevné dynamické špičky i při vysokých hlasitostech, nebo autoritativní podání hlubokých rejstříků varhan.

Závěr

Poslechli jsme i nově vydané tituly na 180g deskách, ale zde se musíme přiznat, že raději sáhneme po digitálním studiovém masteru ve vysokém rozlišení. Ano, sestava je schopná výborného zvuku a excelentního zvuku by se s kvalitnější (a mnohonásobně dražší) přenoskou a korekčním zesilovačem dosáhnout jistě dalo. 

Mnohem více nás baví právě poslech starých titulů, kterým byla na méně schopném studiovém vybavení leckdy věnována mnohem větší péče a zvuk nebyl znehodnocen remasterováním podle modního trendu „loudness war“, jak to mají mnohé reedice na kompaktních discích nebo digitálních souborech. 

Testovaná sestava uspokojí i náročnější posluchače o komorní analogový poslech. Technics SL-1500C pořídíte za 25 990 Kč, Schiit Audio Valhalla 2 za 11 990 Kč a Neumann NDH25 za 12 790 Kč. Za zápůjčku sluchátkového zesilovače děkujeme poslechovému salonu Audigo.cz.

A jak správně zacházet s gramofonovými deskami? Podívejte se na video.

15. října 2019

Testujeme pro vás nejnovější přístroje, z oblasti spotřební i bílé elektroniky a techniky. Notebooky, mobilní telefony, tablety, sluchátka, zvukové sestavy, fotoaparáty a testy mnoha dalších přístrojů nyní můžete najít na jednom místě.

Dlouhodobé zkušenosti: Apple iPhone 15 je nenápadně dobrý

Apple iPhone 15 a 15 Plus

Apple v uplynulých dvou generacích své iPhony rozdělil na dvě samostatné třídy. Modely Pro a běžné...

Drahé, nebo předražené? Televizor Sony ukazuje kouzlo špičkových přístrojů

Televizor Sony Bravia XR-65A95L

Stejně velký televizor se shodným rozlišením můžete koupit za desetinu ceny, stejně velký OLED...

Tu a tam lepší, v jádru pořád stejný. Test Samsungu Galaxy S24+

Samsung Galaxy S24+

Prostřední model z nové rodiny modelů S24 od Samsungu nám i letos předvedl, že i ze stínu svého...

Světová premiéra sluchátek, co jsou tak pohodlná, že je v uchu zapomenete

Bose Ultra Open Earbuds

Světovou premiéru si dnes odbyla první open-ear sluchátka společnosti Bose, nazvaná Ultra Open...

Dál se zlepšuje a vzdaluje střední třídě. Test Xiaomi Redmi Note 13 Pro+

Xiaomi Redmi Note 13 Pro+

Maximální výbavu z celé řady Redmi Note 13 jako obvykle dostal model s přívlastkem Pro+. Letos...

Nejlepší mobilní foťák a špička bez kompromisů. Test Viva X100 Pro

Vivo X100 Pro

Někteří mobilní výrobci fungují podle zajetých šablon. Ale čínské Vivo úplně ne. Firma se nebojí...

Za ty peníze to musí být krám. Recenze levného notebooku s OLED displejem

Asus Vivobook Go 15

Za zhruba 12 až 13 tisíc korun se Asusu povedl docela husarský kousek. Podařilo se mu totiž do...

  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 137 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Herečce Slávce Budínové by bylo 100 let. Zemřela opuštěná, bez zájmu veřejnosti

v diskusi je 27 příspěvků

21. dubna 2024

Před 100 lety, 21. dubna 1924, se v Ostravě narodila známá česká herečka Slávka Budínová.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 51 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Uvidíme v budoucnu na obloze druhý Měsíc? Příčinou může být neobvyklá hvězda

v diskusi je 13 příspěvků

17. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v 19. století náhle zjasnila a stala se druhou nejjasnější...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi je 16 příspěvků

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

POZOR VLAK: Slavíme půl století pražského metra, vznikla k tomu unikátní hra

v diskusi je 1 příspěvek

24. dubna 2024  7:29

Pro Československo, a především pro Prahu, to byl slavný den, devátého května 1974 byl slavnostně...

Jiří Horák obnovil ČSSD a dovedl ji do parlamentu. Se Zemanem si nerozuměl

v diskusi nejsou příspěvky

24. dubna 2024

Před 100 lety se narodil Jiří Horák, který po sametové revoluci pomáhal znovuobnovit sociální...

Dnes už se bez nich válčit nedá. Raketový vzestup bojových dronů

v diskusi je 13 příspěvků

24. dubna 2024

Bezpilotní letadla (drony) jsou v posledních dvou dekádách na raketovém vzestupu. Přispěla k tomu...

Snadno s fotkami už i ve Windows. Aplikace Fotografie vyrostla na novou úroveň

v diskusi nejsou příspěvky

24. dubna 2024

Premium Aplikace Fotografie, která je pevnou součástí Windows, slouží nejen k prohlížení obrázků. Stejně...

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...