Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Grün: Malá kapitola z válečné raketové špionáže

  10:03aktualizováno  10:03
Ve svém předminulém článečku jsem se letmo zmínil o domněnce, že německá výzvědná síť (Abwehr) pronikla až do těsného okolí amerického raketováho průkopníka Roberta H. Goddarda.

Stěžejní práce R. Goddarda

Odkazovaný článek naleznete zde

Reagoval na to můj dávný přítel Karel Pacner, dlouholetý redaktor Mladé fronty (Dnes), který se po desetiletí zabývá jak kosmonautikou, tak (zejména v poslední době) špionáží. Tedy osoba přímo předurčená k tomu, aby zjistila, co je pravdy na té části Goddardovy biografie, v níž Jonathan Dunder píše o síti, kterou prý kolem amerického raketového průkopníka opředl major Nikolaus Ritter, řídící z Hamburku špionáž proti USA.

Pacner mne potěšil a zakousl se do problému se systematičností, která je mu vlastní (viz www.karelpacner.cz ). S odkazem na knihu amerického historika Davida Kahna „Hitler’s Spies“ zjistil, že z Washingtonu přišla  (v lednu 1936) do Berlína jediná zpráva o Goddardovi a to od vojenského přidělence generála von Böttinchera. Poměrně obsáhlá, čtyřstránková rešerše, seriózní, avšak dosti obecná, takže informace mohl čerpat z běžně dostupného tisku – ostatně jí zřejmě v Německu příliš významu nepřikládali.

Zajímavou informaci získal pro Karla další fanda do kosmonautiky, náš kamarád a můj spolužák Martin Postránecký, žijící už téměř 40 let v Londýně. Zdrojem byl býv. ředitel Alabama Space & Rocket Center Ed Buckbee, který pracoval s von Braunem od konce 50. let, mj. na programu Apollo a později se sblížil s Goddardovou manželkou.

Buckbee

Podle něho byl von Braun již před válkou skvěle informován o Goddardově práci z amerického Patentního úřadu, Kongresové knihovny a prý i z korespondence, kterou s ním v zastoupení svého manžela vedla paní Ester Goddardová.

Goddard po roce 1930 Braun v roce 1932 Robert a Ester Goddardovi (1943)

Tomu poslednímu se však při nedůtklivosti a podezřívavosti amerického profesora nechce příliš věřit – nesnažil se von Braun jen zajímavě vypadat? Existuje nějaký doklad o tom v jeho pozůstalosti? Nebo tím chtěl „legalizoval“ informace, které skutečně měl z jiných zdrojů? V tom případě jakých, když Abwehr je neposkytl?

Jediné, co víme zcela jistě: Goddard si pochvalu, vyřčenou W. von Braunem v éře Apolla opravdu zasloužil...

ing. Marcel GrünO autorovi:

Ing. Marcel Grün

Narodil se 20. listopadu 1946 v Chebu. Vystudoval fakultu strojní ČVUT a pokračoval pedagogikou.
Astronomií a kosmonautikou se zabývá téměř celý život; od 15 let byl demonstrátorem Štefánikovy hvězdárny. Od roku 1967 pracuje v Planetáriu Praha, nyní je ředitelem Hvězdárny a planetária hl. m. Prahy.

Věnuje se zejm. výuce a popularizaci astronomie, kosmonautiky a kosmického výzkumu. Na svém kontě má několik knih a byl oceněn i jako popularizátor vědy; od r. 1999 nese jeho jméno planetka č. 10443. Desítky let působil v různých funkcích v České astronomické společnosti, nyní je mj. členem Rady pro kosmické aktivity při MŠMT, předsedou Sdružení hvězdáren a planetárií a  předsedou dozorčí rady České kosmické kanceláře, u jejíhož zrodu stál.

Autor:Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Další z rubriky

Facebook v problémech. Šéf bezpečnosti končí, lidem vadí nečestní analytici

Logo Facebooku

Společnost Cambridge Analytica nečestně získala informace o padesáti milionech uživatelů Facebooku a využila je mimo...

YouTube zkouší nahradit pozadí i bez zeleného plátna

Google zkouší nahrazování pozadí v reálném čase.

Videoportál YouTube testuje novou funkci, která změní pozadí za protagonisty.

Chcete mít možnost požádat nezletilou o nahé fotky, ptal se Facebook mužů

Logo Facebooku

Společnost Facebook čelí kritice za průzkum, ve kterém se mužů ptala na to, zda je podle nich vhodné, aby bylo na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz