Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Gumové silnice: vlaky i auta po stejné dráze

aktualizováno 
Přetvořit nepoužívané či nepříliš vytížené lokální železniční tratě na silnice pro osobní vozy se zdá býti zajímavou možností, jak ulehčit přetíženým úsekům silnic a zkrátit dopravní vzdálenosti. Díky vynálezu jedné anglické firmy by takovéto silnice mohly být velmi tiché, levné, ekologicky šetrné a jejich stavba rychlá.

Hlavní myšlenka spočívá v tom, že jsou mezi a okolo kolejí namontovány gumové panely, vytvořené z rozemletých ojetých pneumatik. Panely drží pohromadě díky vzájemnému propojení vnitřními zámky. Montují se na hliníkové úchyty, připevněné na pražce. Předpokládá se, že na okraji vozovky budou ochranné gumové obrubníky.

100% recyklované

Do jedné míle takto vytvořené silnice se „vejde“ zhruba 354 000 pneumatik. Vzhledem k rostoucí motorizaci obyvatelstva se pneumatiky jeví jako takřka nekonečný zdroj stavebního materiálu. Jen v Anglii je za rok zlikvidováno přibližně 50 miliónů pneumatik. Evropská legislativa počítá s brzkým zákazem vyhazování pneumatik na skládky, či jejich spalování. Naproti tomu jsou panely vyráběny za studena, což méně zatěžuje životní prostředí.

Auta, tramvaje i vlaky

Protože jsou panely okolo kolejí, mohou po stejných drahách jezdit auta i vlaky, případně tramvaje. Maximální provozní rychlost se počítá kolem 80 km/h. To je optimální pro propojení okrajových městských částí s centrem, případně pro méně využívané tratě mezi malými městy, či vesnicemi. Cesty budou relativně úzké, bude proto skoro vyloučeno vzájemné předjíždění.  

Rychlá stavba i opravy

Položit 300 metrů testovací silnice, na které teď v Anglii ověřují reálné vlastnosti povrchu, trvalo čtyřem mužům pět dní. V budoucnu je plánováno používat třikrát delší panely, takže by neměl být problém za pět dní postavit skoro kilometr silnice. Takto rychlá montáž (a demontáž) umožňuje i stavbu dočasných alternativních komunikací, například během rekonstrukcí silnic. Takto probíhá montáž gumové silnice. Povšimněte si připravench hliníkových úchytů, připevněných k pražcům.

Velice rychlá bude i oprava poškozeného úseku cesty. Protože lze každý panel samostatně vyjmout, oprava bude takřka expresní – výměna trvá přibližně 15 minut. To výrazně sníží i náklady na údržbu. Opravy by však neměly být nijak časté. Povrch by měl být velmi odolný počasí, nebudou se na něm tvořit výtluky a praskliny, potlačovat by měl i vznik kluzkých námraz.

Za zlomek ceny asfaltové silnice

I cenově se zdá býti tato technologie mnohem příznivější, než u klasické asfaltové silnice. Míle gumové silnice stojí přibližně 1,4 miliónů liber (cca 57.7 miliónu Kč), zatímco klasická asfaltka 20 miliónů (cca 824,3 miliónu Kč). Efektivní rozdíl cen však nebude takto velký, protože v případě klasické silnice se jedná o tříproudou vozovku, zatímco z gumy budou silnice jednoproudé.

Guma již leží na přejezdech

Společnost HoldFast, která systém vyvinula a vyrábí, má s uplatněním gumy v dopravních stavbách bohaté zkušenosti. Touto technologií totiž vyrábí úrovňové železniční přejezdy, díky čemuž již zpracovala přes 10 miliónů starých pneumatik.  

 
Nejčtenější

Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

Rusko stále neumí vyrábět termovizní přístroje

Termovize jsou mimo jiné hlavním senzorem všech moderních tanků. Ruské tanky...

Klíčovou součást termovizních přístrojů představují detektory v mozaikovém uspořádání. Vyrábí se pouze v několika...Posloucháte na YouTube muziku? Služba vás bude chtít otrávit reklamou

YouTube je bohatým hudebním zdrojem, ale hudební průmysl z toho radost nemá.

Bezplatný poslech hudby na YouTube by se brzy mohl stát poněkud nepříjemnou záležitostí. Provozovatelé služby se totiž...

Největší představitelné utrpení? Co ovlivňuje bolest a jak ji měřit

Popište, jakou bolest cítíte (ilustrační foto)

„Bolest je jen slabost opouštějící tělo,“ zněla jedna z propagačních vět amerických mariňáků. Pro někoho jsou...

Čínský sociální kredit v praxi: „nedůvěryhodní“ nesmí do vlaků a letadel

„Sociální hodnocení lidí“ v Čině se začíná uplatňovat v reálném životě

Opatření, které lze chápat i jako účinný mocenský nástroj pro eliminování nepohodlných občanů. Lidé, které čínská vláda...

Další z rubriky

Kam míří vývoj dronů, skvěle ukazuje nový Mavic Air od DJI

DJI Mavic Air můžete pro snadnou přepravu složit, téměř se vejde do dlaně.

Složíte jej do úhledného uzlíčku, přitom dokáže pořídit záběry dříve dostupné jen filmařům s milionovým vybavením. Sám...

Robot „pejsek“ už si umí otevřít dveře. Podívejte se na jeho předchůdce

Hele kámo, můžeš mi pomoct?

Americká společnost Boston Dynamics se pochlubila novým trikem. Jejich robopes Spot Mini si už umí sám otevřít dveře...

Bez řidiče budou auta spolehlivější, ale zatím se bez člověka neobejdou

Osazení vozu Audi A8 - to vše je pro autonomní řízení nezbytné.

Pondělní nehodu autonomního vozidla, při které zemřela v Arizoně chodkyně, mohou mnozí vnímat jako důkaz nebezpečnosti...

Už víte, kam do školky?
Už víte, kam do školky?

Také vás čeká tento rok zápis do školky? Poraďte se, jaká školka je nejlepší ve vašem okolí, či jestli zvolit státní nebo soukromou.

Najdete na iDNES.cz