Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Hacker si málem pohrál s jaderným arzenálem

aktualizováno 
Mladík se naboural do počítačového systému amerického Ministerstva energetiky, které mimo jiné dohlíží také na jaderné zbraně. Hacker však netoužil po tajných informacích, jen hledal místo, kde by kamarádům vystavil ke stažení tuny warezu.

Případem, jaký nemá obdoby, se zabýval Královský soud v londýnském Southwarku. Osmnáctiletý student Joseph McElroy se zpovídal z nabourání počítačů v jaderné laboratoři Fermilab amerického Ministerstva energetiky, kde způsobil poplach nejvyššího stupně. Soudce jej "odměnil" 200 hodinami veřejně prospěšných prací, žaloba i obhajoba s rozsudkem souhlasily.

Za warez na scestí

McElroy, který v současnosti prvním rokem studuje internetové inženýrství na univerzitě v Exeteru, při svém hackerském pokusu neměl ani v nejmenším zájem na získání tajných informací o americkém jaderném programu. Důvod jeho činu byl prozaický - sháněl diskový prostor s rychlým připojením, kde by pro své kamarády mohl vystavit hudbu, filmy a počítačové hry.

Když se naboural do domnělé akademické sítě, vyhradil část úložného prostoru a zabezpečil přístupovým heslem. Při tom použil jednoduše dostupné hackerské nástroje, určené pro ovládnutí nezajištěných počítačových systémů.

Red Alert

Naneštěstí pro McElroye se ukázalo, že nevinně vyhlížející síť ve skutečnosti patří americkému Ministerstvu energetiky. Přesuny gigabytů pirátského materiálu zpomalily zálohovací operace tak, že tato anomálie neunikla obsluhujícímu personálu. Operátoři okamžitě vyhlásili červený poplach - nejvyšší stupeň pohotovosti.

Ministerstvo je mimo jiné odpovědné také za bezpečnost amerických jaderných zbraní a síť Fermilabu obsahuje i přísně tajné dokumenty. Narušení systému bylo proto nejprve považováno za teroristický útok. Vyšetřovatelé úřadu však zjistili, že se hack týkal pouze sedmnácti strojů, jejichž obsah nepodléhá zvláštnímu utajení. I tak museli pracovníci celou síť na tři dny odstavit, vyčistit pevné disky nabouraných počítačů a obnovit systém.

Stopa narušitele vedla do Velké Británie. V pátrání pokračovala počítačová jednotka Scotland Yardu, která McElroye zatkla loni v červenci v domě jeho rodičů ve východním Londýně. Hacker okamžitě přiznal svou vinu.

Před soud s čistým štítem

Soudce Andrew Goymer oznámil, že jen množství polehčujících okolností mu zabránily poslat mladého hackera do vězení. McElroy nezapíral a spolupracoval s policií na vyšetřování. Ze své činnosti nezískal žádný finanční prospěch. Řada svědků potvrdila jeho dobrou pověst, nikdy neměl konflikt se zákonem a navíc - v době spáchání činu mu bylo pouze 16 let.

Přestože McElroy způsobil velké problémy a vyvolal poplach v jedné z klíčových jednotek Ministerstva energetiky, soudce shledal jeho čin na stupnici počitačové kriminality jako málo nebezpečný a přihlédl také k tomu, že se obžalovaný nikdy nepokusil získat přístup k tajným materiálům.

Další už to tak jednoduché mít nebudou

Joseph McElroy byl nicméně shledán vinným z neautorizovaného přístupu k systému podle britského zákona Computer Misuse Act z roku 1990. Ačkoliv ten počítá s maximální trestní sazbou pěti let odnětí svobody, soudce prohlásil, že není ve veřejném zájmu poslat mladíka do vězení. McElroye potrestal jen 200 hodinami veřejně prospěšných prací, ovšem dal jasně najevo, že při jakémkoliv dalším provinění poputuje rovnou za mříže a stejně se povede i jemu podobným.

"Pokud si někdo myslí, že hacking je legrace nebo snad nějaký výstřední koníček, měl by si to rychle rozmyslet," prohlásil soudce Goymer.
Nejčtenější

Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

Rusko stále neumí vyrábět termovizní přístroje

Termovize jsou mimo jiné hlavním senzorem všech moderních tanků. Ruské tanky...

Klíčovou součást termovizních přístrojů představují detektory v mozaikovém uspořádání. Vyrábí se pouze v několika...Posloucháte na YouTube muziku? Služba vás bude chtít otrávit reklamou

YouTube je bohatým hudebním zdrojem, ale hudební průmysl z toho radost nemá.

Bezplatný poslech hudby na YouTube by se brzy mohl stát poněkud nepříjemnou záležitostí. Provozovatelé služby se totiž...

Největší představitelné utrpení? Co ovlivňuje bolest a jak ji měřit

Popište, jakou bolest cítíte (ilustrační foto)

„Bolest je jen slabost opouštějící tělo,“ zněla jedna z propagačních vět amerických mariňáků. Pro někoho jsou...

Čínský sociální kredit v praxi: „nedůvěryhodní“ nesmí do vlaků a letadel

„Sociální hodnocení lidí“ v Čině se začíná uplatňovat v reálném životě

Opatření, které lze chápat i jako účinný mocenský nástroj pro eliminování nepohodlných občanů. Lidé, které čínská vláda...

Další z rubriky

Dětské porno je natrvalo „součástí“ bitcoinu, varují výzkumníci. Už zase

(Ilustrační snímek)

Účetní kniha bitcoinu, která obsahuje přehled všech provedených transakcí, umožňuje i vkládání krátkých textových...

Zuckerberg přiznal chybu, která škodila i v Česku. Slíbil nápravu

Mark Zuckerberg na Facebook Communities Summitu v Chicagu 2017

Šéf internetové společnosti Facebook Mark Zuckerberg přiznal, že jeho firma zklamala své uživatele a chybovala, když...

Umělá inteligence Googlu slouží v armádě a ne všem se to líbí

Bezpilotní letoun RQ-4 Global Hawk

Umělou inteligenci společnosti Google využívá americká armáda v rámci jednoho projektu u bezpilotních letadel.

Najdete na iDNES.cz