Konflikt na Ukrajině se přelévá z ulic i do internetového podzemí

Konflikt na Ukrajině se přelévá z ulic i do internetového podzemí | foto: Reuters

Do souboje o Ukrajinu promlouvají i hackeři. Z Rusů udělali nacisty

  • 45
Hackeři z obou stran provádějí velké počítačové útoky proti zpravodajským serverům protistrany. Kremlem financovaný RussiaToday útočníci "počmárali" tak, že nahradili slova "Rusové" slovem "nacisté". Zatím není jasné, kdo za útoky stojí.

Když vypukne kyberválka, bude se střílet i do civilistů

Krize na Ukrajině se přelila na internet, kde hackeři z obou stran provádějí velké počítačové útoky proti zpravodajským serverům protistrany. Informoval o tom blog Bits listu The New York Times.

Bezpečnostní odborníci uvádějí, že nyní zažívají nezvykle vysoký počet útoků DDoS (denial-of-service), při nichž hackeři zaplaví server vysokým počtem požadavků ve stejnou chvíli, a vyřadí ho tak z provozu. Tyto útoky byly zaměřeny jak na prozápadní, tak proruské ukrajinské zpravodajské weby.

Při nejméně jednom případu se hackerům úspěšně podařilo znectít internetovou stránku Kremlem financované zpravodajské sítě Russia Today, kde v titulcích a článcích slovo "Rusko" nahradilo slovo "nacisti".

Hackeři napadli web rt.com, slovo "Russian" nahradili slovem "Nazi" (ilustrační foto, upraveno)

Na téma kybernetických útoků promluvil dnes i ředitel Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) Dušan Navrátil.

"Domníváme se, že skutečně Rusko chce demonstrovat, že i v této oblasti má velice dobré schopnosti," uvedl Navrátil. Podobné typy útoků jsou podle něj při konfliktech v poslední době již běžné. "Ale tady je to ještě mnohem markantnější," vysvětlil šéf NBÚ.

Konfliktu v kyberprostoru se podle něj zúčastnili Ukrajinci i Rusové. Ruské aktivity ale byly silnější. "Základní byl útok na komunikace. Byly přerušeny optické kabely, byl částečně rušen provoz mobilních telefonů. Samozřejmě je nutno počítat s tím, že mobilní sítě jsou odposlouchávány," popsal Navrátil. Podle něj se ale aktivity ve virtuálním prostoru nedotkly žádného z Čechů.

Kybernetické souboje ale nejsou tak intenzivní

Zatím ale podle odborníků aktivita hackerů nedosahuje úrovně počítačových útoků zaměřených například na Estonsko během měsíc trvajícího online útoku v roce 2007, který tuto pobaltskou zemi téměř ochromil.

DDoS

Využívá koordinace desítek, stovek nebo i tisíců počítačů k zasílání falešných požadavků na určitý server s cílem jeho vyřazení. Útočníci se mohou koordinovat pomocí diskusních fór nebo mohou ovládat botnet síť, tedy velké množství virem napadených "zombie" počítačů, ze kterých mohou požadavky vysílat, což ztěžuje jejich vypátrání.

Více o DDoS v tomto článku.

A nedosahují ani úrovně útoků proti Gruzii v roce 2008, kdy během posledních týdnů před ozbrojeným rusko-gruzínským konfliktem servery hostící gruzínskou vládu, média, komunikace a dopravu byly pravidelně ochromeny masivním přívalem dat.

Většina současných konfliktů se tak již bez internetové války neobejde. Platí to i pro boje v Sýrii. Zhruba před rokem hackeři napadli Twitter kanál meteorologické relace BBC. Místo předpovědi počasí se tak mohli uživatelé dočíst o tom, jak Západ, ve spolupráci se Katarem, podporuje syrské rebely.

I proto země NATO připravily specializované centrum pro obranu před internetovými útoky teroristů. - více o centru čtěte zde

Cenzura internetu se zatím nekoná na Ukrajině, ale v Rusku

Odborníci oslovení NYT si také všímají, že přístupy z Ukrajiny na weby ve světě zatím nezaznamenaly žádný znatelný pokles. To podle nich znamená, že zatím nedošlo k odříznutí obyvatelstva Ukrajiny, nebo jeho podstatné části, od internetového připojení.

To nám potvrdil během protestů na Ukrajině (20. února 2014) i jeden z koordinátorů, Milan Militsana: "Nemáme žádné informace o tom, že by došlo k přerušení přístupu k internetu. Osobně nemám ani žádné informace o cenzuře, ačkoli to nemohu zcela vyloučit."

Server Politico nicméně zmiňuje, že cenzury se dopouští samotné Rusko na svém území. Blokuje přístup k nejméně třinácti stránkám, které spojuje s protesty na Ukrajině. Blokace se dočkaly i stránky na ruské sociální síti VKontakte, a to údajně proto, že "propagovaly aktivity ukrainských nacionalistických skupin", uvedl Roskomnadzor, ruský úřad pro dohled nad komunikačními technologiemi.

Přehled internetové svobody. Vyšší hodnota značí vyšší cenzuru. Nejlépe jsou na tom podle FreedomHouse.org se svobodou Estonsko a USA, nejhůře pak Čína, Kuba a Irán. Ukrajina tradičně patří spíše ke svobodnějším, Rusko svobodu na internetu omezuje středně.

Aktualizace 11:07: Článek jsme rozšířili o informace o cenzuře internetu a doplnili o ilustrační snímek a odkazy na podrobnější informace.

Aktualizace 14:58: Do článku jsme doplnili vyjádření ředitele Národního bezpečnostního úřadu z Poslanecké sněmovny.

, ,