Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Hackeři se dostanou i k družicím, ať patří HBO, nebo americké armádě

aktualizováno 
Počítačový zločin se dostal už i na oběžnou dráhu. V minulosti nabral podobu jen svérázného zákaznického protestu, dnes představuje nebezpečí i pro satelity provozované pod patronátem armády.

Družice Terra, jedna z amerických družic "hacknutá" v letech 2007a 2008

Chcete-li ukrást družici, nemusíte pro ni letět na oběžnou dráhu. K družici a jejím technologiím se můžeme dostat i jinak. Žijeme přece ve 21. století, které by se bez větší nadsázky dalo nazvat "stoletím hackerů".

Svědčí o tom i dnes již legendární příběh z roku 1986, byť v jeho hlavní roli nehrál skutečný hacker, ale spíše bychom mohli hovořit o "selhání lidského faktoru".

Když talíře přistály na střechách

Asi jen málokdo si vzpomene, že za prudkým rozvojem individuálních přijímačů satelitní televize byla snaha ušetřit. Družice totiž vysílaly televizní signál k jednotlivým poskytovatelům kabelové televize, kteří jej pak rozváděli ve svých oblastech. Vzhledem k vysoké ceně za satelitní přijímače nikdo nepočítal s tím, že by signál mohli přijímat i běžní smrtelníci.

Ovšem cena elektroniky začala klesat a lidé si satelitní přijímače začali pořizovat. Výhodné to bylo především tehdy, když se několik domácností domluvilo na společné koupi. Díky vyšší poptávce rostl objem výroby, cena klesala, poptávka stoupala, cena dále klesala a tak pořád dál. Roztočila se příjemná spirála snižování cen.

Nová technologie zkrátka opět jednou rozezvonila umíráček té staré. A firmy se logicky začaly útoku na svůj fungující obchodní model bránit. Kabeloví a satelitní operátoři se proto dohodli na kódování vysílaného signálu. Běžní uživatelé tak na první pohled nebyli ochuzeni o svá práva: jen si za ně museli zaplatit.

Jenže to se setkalo s vlnou nevole, protože investice do satelitních přijímačů nebyla malá a lidé si je pořizovali s vidinou dlouhodobé návratnosti. Pro představu: satelitní přijímač stál v polovině osmdesátých let minulého století 500 dolarů. Uživatelé kabelové televize platili například za kanál HBO měsíční poplatek 8,95 dolaru, zatímco za dekódování satelitní signálu bylo požadováno 12,95 dolaru!

Vysílá kapitán Midnight

Někteří uživatelé srazili podpatky a rezignovali, ale našli se i radikálnější jedinci, například John MacDoughall. Ten vybudoval firmu na prodej a servis individuálních satelitních přijímačů, ovšem ta začala mít zásluhou nové cenové politiky problémy. MacDoughall ji proto zavřel a přijal práci ve firmě Central Florida Teleport, která zajišťovala uplinkové (tedy vysílání směrem "nahoru") služby pro satelity.

Vzkaz Půlnočního kapitána

Vzkaz, který John MacDoughall poslal na družici vysílající signál HBO.

Vzkaz, který John MacDoughall poslal na družici vysílající signál HBO, obsahoval ještě jeden řádek: SHOWTIME MOVIE CHANNEL BEWARE!, tedy něco ve smyslu "Filmové kanály, dávejte si pozor!"

Měl ostatní filmové kanály upozornit, aby se nepouštěly do stejné cenové politiky jako HBO. Podle MacDoughalla nešlo o hrozbu a jejich vysílání nikdy hacknout nechtěl. Ale to při dané volbě slov nejde ani potvrdit ani vyvrátit.

Dne 27. dubna 1986 prováděl John MacDoughall rutinní dohled nad vysíláním. Když skončil svoji směnu, natočil vysílací parabolu do parkovací polohy. A v tu chvíli si uvědomil, že anténa směřuje přímo na satelit Galaxy-1, odkud se vysílá právě "nenáviděná" stanice HBO. Coby technikovi s přístupem k interním informacím (a navíc u systému postaveného jen na disciplíně a důvěře) mu nedělalo problém zjistit si základní technické informace.

Nachystal stručný vzkaz, který na družici Galaxy-1 po dobu 4,5 minuty vysílal na nejvyšší výkon (čímž přehlušil jinou stanici, která měla v inkriminovanou dobu zajišťovat pro satelit program). Vzkaz zněl: GOODEVENING HBO, FROM CAPTAIN MIDNIGHT, $12.95/MONTH?, NO WAY! (Tedy česky: Dobrý večer, HBO, od kapitána Midnighta, 12,95 doalrů měsíčně? Ani náhodou!. Přezdívku si Captain Midnight si zvolil v rychlosti podle hrdiny filmu, na který se nedávno díval.

Jediné, o čem MacDoughall pochyboval, bylo, zda si jeho vzkazu vůbec někdo z HBO všimne. Všiml. Stanice požádala americkou Federální komunikační komisi o důkladné vyšetření incidentu. Komise jej označila za "únos relace" a za "ohrožení národní bezpečnosti Spojených států". Mravenčí prací se autora podařilo vystopovat a ten byl za svou akci "odměněn" pokutou ve výši 5 tisíc dolarů (ekvivalent tehdejší tříměsíční průměrné mzdy) a ročním ochranným dohledem.

Historie mu však dala za pravdu. Tlak nespokojených zákazníků byl tak velký, že už o čtyři roky později stálo dekódování satelitního vysílání HBO jen 5,95 USD, zatímco cena kabelového vysílání zůstala stejná.

Unést družici je tak snadné

Případ "kapitána Midnighta" je perfektně zdokumentovaný, nikoliv však jediný. V listopadu 2004 se nikdy nezjištění aktivisté (tzv. hacktivisté) "nabourali" do systému provozovatele družic AsiaSat v Hong Kongu a na necelé čtyři hodiny nahradili oficiální vysílání dvou největších čínských televizních stanic programem propagujícím vyznání Falun Gong. To je v nejlidnatější zemi světa oficiálně zakázáno a pronásledováno.

Spojené státy loni zase přiznaly, že někdo neznámý dokázal získat kontrolu nad jejich sledovacími družicemi Landsat-7 a Terra. Nejde o vojenské zpravodajské satelity, ale o civilní zařízení, která se používají pro dálkové sledování Země. (sledování vegetace apod.).

První zařízení stálo 600 milionů dolarů (zhruba 12 miliard korun), druhé pak dokonce 1,3 miliardy. dolarů (přes 25 miliard. korun). Nejde tedy o žádné druhořadé přístroje. Obě družice se přitom nejméně čtyřikrát ocitly "pod kontrolou" neznámého subjektu. Družice Terra zaznamenala tuto aktivitu v létě a na podzim 2008, Landsat-7 na podzim 2007 a v létě 2008.

Družice Landsat-7, nad kterou kdosi převzal kontrolu v letech 2007 a 2008

Družice Landsat-7, nad kterou kdosi převzal kontrolu v letech 2007 a 2008

Ke družicím se dostal neautorizovaný signál a ty pak byly připraveny reagovat na jakékoliv povely. Je to podobné, jako když v autě otočíte klíčkem. Máte nastartováno a auto je připraveno začít vás "poslouchat". Když ovšem nezařadíte rychlost, auto se ani nehne.

U obou satelitů to bylo podobné. Někdo k nim dokázal (opakovaně) získat přístup, ale řízení se ani nedotkl. Jde o velmi nebezpečnou věc, protože k ovládání družic nestačí jen silný vysílač, ale je zapotřebí se dostatečným způsobem autorizovat. Někdo neznámý to podle všeho dokázal. Dostupné informace hovoří o tom, že ke speciálním kódům získal přístup z amerických sledovacích středisek, která se na řízení družic podílejí.

Čínská stopa s otazníkem

Protože případ zveřejnila bez dalších podrobností americká Komise pro bezpečnostní a obchodní vztahy s Čínou, objevily se hned spekulace, že pokud spadá do její kompetence, muselo jít o "práci" čínských hackerů. Nejlidnatější země světa to samozřejmě důrazně odmítla, nicméně stín podezření zůstal.

Faktem však je, že někdo s velmi sofistikovaným vybavením a velmi vysokým zájmem si evidentně testoval terén a/nebo své možnosti (obrýlené náctileté hackery odpalující nukleární rakety ponechme v hollywoodských filmech).

Obavy z nebezpečí sdílí samozřejmě i provozovatelé: "Satelitní vysílání je vysoce citlivou a kritickou komoditou," říká Martin Ornass-Kubacki ze společnosti SES (provozovatel satelitů ASTRA). "Uvědomujeme si všechna možná rizika, která pro nás a naše klienty z jeho možného zneužití plynou. Rozhodně nehodláme slevit ani ze své vysoké kvality a už vůbec ne hazardovat se svou pověstí, proto tato rizika bereme velmi vážně a děláme maximum pro to, abychom jim předešli."

Autor:Nejčtenější

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Napište BFF, abyste ukázali, jak jste důvěřiví. Po Facebooku se šíří hoax

Zkratka BFF na Facebooku sice zezelená, ale žádné zabezpečení tím neověříte,...

Po Facebooku se šíří další hoax. Tentokrát slibuje rychlé ověření zabezpečení účtu. Nabádá uživatele, aby pod příspěvek...Sklep v Říčanech vydává 600 let starou záhadu. Poklad ukrytý před Žižkou

Pražské groše z říčanského pokladu

Do toho hrnečku se vešly veškeré rodinné úspory. Proč je majitel do svého sklepa ukryl, nevíme jistě. Jisté ovšem je,...

Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Další z rubriky

Z Gagarinova těla nenašli skoro nic. Zbyl kus kombinézy a v kapse lístky

Jedna z posledních Gagarinových fotografií z počátku roku 1968 z přípravy na...

Před 50 lety, 27. března 1968, se za zvláštních okolností zabil Jurij Gagarin, první kosmonaut světa. Z jeho těla...

Od poštolky k větším dravcům. S jakými motory létá firma SpaceX

Motor Merlin 1D ve výrobním závodě firmy SpaceX v kalifornském Hawthornu

Firma SpaceX, dnes nejznámější zástupce „nové vlny“ vesmírných dopravců za 15 let své existence vyvinula řadu různých...

„Náš“ kosmonaut Andrew Feustel a Ricky Arnold vystoupili z ISS do vesmíru

Pohled z ISS

Astronauti ve volném kosmu vyměnili kamery na ISS a instalovali nové antény. Sledovali jste přímý přenos.

Najdete na iDNES.cz