Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Hackeři prý chtějí vyřadit energetickou síť jako ve Smrtonosné pasti

  14:35aktualizováno  14:35
Americký úřad pro národní bezpečnost podle deníku Wall Street Journal varoval úřady, že mohou v následujících letech očekávat útoky hackerů na tamní rozvodné sítě. Možná se dívali na film Smrtonosná past 4, který v roce 2007 přinesl podobný scénář.
Američané se bojí o svou rozvodnou síť.

Američané se bojí o svou rozvodnou síť. | foto: MF DNES

Ve filmu Smrtonosná past 4 chce hlavní zloduch prostřednictvím počítače mimo jiné napadnout energetickou síť. Nyní před podobným vývojem událostí varuje americké úřady Národní bezpečnostní agentura (NSA). Její ředitel, generál Keith Alexander, uvedl, že o útok na energetické rozvody by se mohla v příštím roce či dvou pokusit i skupina Anonymous.

Deník Wall Street Journal uvádí, že toto varování zaznělo na jednáních v Bílém domě a několika dalších soukromých schůzkách.

Anonymous a ani jiní hacktivisté přitom ani nenaznačili, že by o něco takového usilovali. Jejich současný cíl je internet, který chtějí skolit 31. března útokem na 13 základních, či chcete-li kmenových, jmenných (DNS) serverů. Ty převádějí požadavek na zobrazení stránky v textovém formátu (např. www.technet.cz) na číselnou IP adresu (194.79.52.193).

Akce nazvaná Operation Global Blackout (OGB) tak má znemožnit pohyb po internetu bez použití IP adres, a v podstatě ho tak zablokovat. Jen málo lidí totiž ví, jaká je číselná adresa jejich oblíbeného serveru. Stejný způsob blokování, tedy vyřazení DNS záznamů ze serveru, zavedly úřady v případě uzavření serveru Megaupload. (Článek o konci megaupload.com najdete zde.)

Hackeři podle serveru Pastebin.com mají k dispozici program, který, podobně jako u jiných útoků, zahltí DNS servery obrovským množstvím požadavků. Odborníci se však podle serveru ComputerWorld domnívají, že takto mohou vyřadit pouze několik DNS serverů, nikoliv však všechny.

Vždy připraven

Varování NSA spíše přichází jako doporučení pro provozovatele energetických sítí ve Spojených státech, aby se více věnovali bezpečnosti svých počítačových systémů, a byli tak na podobný útok připraveni. V konečném důsledku pak bude jedno, zda budou útočit Anonymous nebo v rámci kybernetické války nepřátelská velmoc.

Zástupci provozovatelů energetických sítí se však podle novin USA Today brání, že mají kvalitní záložní systémy, které jim umožní rychle obnovit provoz při případných výpadcích, které by byly způsobeny počítačovými útoky.

Druhou variantou pak je, že si NSA připravuje půdu pro razantní akci, která by jim umožnila zatočit se stále nepříjemnějšími útoky členů skupiny Anonymous. Někteří federální agenti jsou totiž přesvědčeni, že se budou útoky stupňovat a dávají za příklad právě vyhlášený OGB.

Autor:


Nejčtenější

Ve dveřích se ohlédl a usmál. Na co nezapomene česká prokurátorka v Haagu

Anna Richterová v době, kdy pracovala pro tribunál v Den Haagu. Snímek je z...

Prokurátorka Anna Richterová je jedinou Češkou, která pracovala u mezinárodního tribunálu pro vyšetřování zločinů v...

Kennedyho sestru Rosemary zničili ambiciozní rodiče lobotomií

Kennedyho sestru zničili ambiciozní rodiče lobotomií

13. září 1918 se narodila Rosemary Kennedyová, sestra prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho. Od dětství s ní byly...Zelená Sahara, o hodinu delší den a rozpad Afriky. Co čeká naši planetu?

Budoucnost

Na základě současných poznatků dokážou vědci odhadnout, co se stane v daleké budoucnosti. Připravili jsme pro vás výběr...

Lákavá návnada. Jak se ruská agentka přibližovala k Trumpovi

Marija Butinová (19. 7. 2018)

Vyšetřování vlivu Moskvy na poslední americké volby se dostalo k zajímavému odhalení. Ruská agentka se podle něj...

Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...

Další z rubriky

Po čtyřech letech Google zařízne Inbox, populární alternativu Gmailu

První spuštění webové verze Inbox by Gmail

Od roku 2014 mohli uživatelé služby Gmail k vyřizování e-mailů využívat alternativní rozhraní, poněkud odlehčenou...

Nejlepší editor fotek zdarma: nemusí se instalovat a vznikl v Praze

Ivan Kuckir, autor programu Photopea.com

Potřebujete otevřít a upravit PSD soubor, ale nemáte po ruce Photoshop? Tato překvapivě svižná online aplikace zvládne...

Auta Google budou v ulicích nejen fotit, ale také měřit znečištění

Oficiální foto Google Street View Car

V rámci projektu Google Street View budou auta zaznamenávat nejen to, jak vypadají ulice v USA a v Evropě. Google ve...

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.

Najdete na iDNES.cz