Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Hackeři ukázali přihlašovací údaje lidí z NATO

  13:17aktualizováno  13:17
Vánoční útok na servery americké bezpečnostní firmy Stratfor má pokračování. Hackeři zveřejnili získané údaje, a to včetně přístupových hesel. Ty jsou sice zakódované, ale není prý příliš složité je rozlousknout.

Údaje o stovkách zaměstnanců NATO, tajných služeb a příslušníků armád jsou v databázi osobních dat, kterou získala a zveřejnila hackerská skupina Anonymous po vánočním kyberútoku na počítače americké bezpečnostní poradenské firmy Stratfor.

Poradenská a bezpečnostní firma z amerického Texasu nabízí placené analýzy především zahraničních bezpečnostních otázek včetně oblastí, kde probíhají válečné konflikty, ale třeba i královských svateb. Jejich služeb využívají vlády a bezpečnostní složky řady západních zemí.

Na internetu jsou tak volně přístupné například e-mailové adresy a hesla úředníků, kteří pracují pro nejdůležitější britské vládní úřady a přicházejí do styku s citlivými informacemi.

Útok hackerů z hnutí Anonymous na společnost Stratfor se odehrál loni 25. prosince. Hackeři oznámili, že firmě ukradli 200 GB e-mailů a údajů o kreditních kartách, které podle nich patří klientům Stratforu.

Anonymous

Jde o mezinárodní skupinu hackerů bez pevné organizační struktury.

Aktivisté se většinou zapojují do ad hoc "operací" různého druhu. Známá je především díky útokům na firmy, které vypověděly spolupráci kontroverznímu portálu WikiLeaks. Mezi terči hackerů byla například firma MasterCard.

Naposledy začátkem ledna spustila skupina portál na odhalování neonacistů nazi-leaks.net, který má přinášet výbušné informace z krajně pravicové scény.

V seznamu je podle amerického odborníka na kybernetickou bezpečnost Johna Bumgarnera asi 850 000 jmen.  

Americký expert identifikoval pro deník Guardian jména 221 zaměstnanců britského ministerstva obrany, 242 zaměstnanců Severoatlantické aliance nebo 46 úředníků ministerstva zahraničí. V databázi našel i kontakty sedmi lidí z britského úřadu vlády, 67 zaměstnanců Scotland Yardu nebo 14 lidí z ministerstva vnitra.

V seznamech Stratforu byly i tisícovky vládních zaměstnanců ze Spojených států. Podle Bumgarnera třeba 19 000 příslušníků armády včetně 173 Američanů, kteří jsou nasazeni v Afghánistánu a 170 nasazených v Iráku, ale i adresy někdejšího viceprezidenta Dana Quaylea a bývalého ministra zahraničí Henryho Kissingera.

Zveřejněna byla i zakódovaná hesla

Problém představuje hlavně fakt, že emailový kontakt některých osob není známý a že hackeři adresy zveřejnili i se zakódovanými hesly, která se však dají snadno prolomit. Zdatnější uživatelé internetu by tak mohli snadno získat přístup do e-mailových schránek lidí, kteří pracují s citlivými a dokonce i tajnými informacemi.

Zástupci britské vlády ale odmítají, že by zveřejněná databáze mohla představovat nějaké bezpečnostní riziko.

"Jsme si vědomi toho, že údaje předplatitelů Stratforu byly zveřejněny na veřejně přístupných stránkách. V současné chvíli ale nic nenaznačuje, že by to nějak mohlo ohrozit britské vládní instituce," řekl mluvčí britské vlády.

Hackeři odcizili i kontakty britských poslanců. Jednou z obětí je baronka Emma Nicholsonová, která v rozhovoru s Guardianem incident odsoudila. "Dát všanc údaje o vládních úřednících je příšerně nefér. Úředníci v citlivých oblastech jako je obrana či armáda mohou být dokonce vystaveni určitému nebezpečí. Chránit tahle data je opravdu hodně těžké, ale není to nemožné," řekla poslankyně.

Autoři: ,


Nejčtenější

Stíhačka Su-57 je podle některých ruských médií drahá a zbytečná hračka

Su-57

Ruské letectvo nenakoupí stíhačky páté generace Su-57, uvedl Vladimír Guteněv, člen expertní rady Státní dumy pro...

Jak se odhalují plagiáty? Přeházet slova nestačí, překlad ale stroj ošálí

Ctrl + C, Ctrl + V, dvě klávesové zkratky, které zná snad každý.

Nástroje na detekci opsaných pasáží mají nemalý problém. Musí porovnat odevzdanou diplomovou práci s miliony stránek už...Astronauti ohřáli Měsíc i pod povrchem. A NASA o tom ztratila záznamy

Zaprášený skafandr Harrisona Schmitta během letu Apollo 17

Detektivní pátrání po ztracených páskách pomohlo najít zatím nejlepší vysvětlení zajímavé otázky, proč v místech...

K záchraně malých fotbalistů chce miniponorkou přispět i SpaceX

SpaceX testuje v bazénu dětskou miniponorku

Kalifornská raketová společnost poslala do Thajska „miniponorku“ narychlo připravenou z dílu pro raketu Falcon 9.

Iljušin Il-28: poslední „klasický“ bombardér československého letectva

Iljušin Il-28

První sovětský sériově vyráběný proudový bombardér, Iljušin Il-28, se stal zároveň posledním bombardérem ve výzbroji...

Další z rubriky

Jste pro letní a zimní čas, nebo ne? ptá se EU v dotazníku

Letní čas se může prodražit, ale dal vzniknout novým povoláním. (ilustrační...

V létě o hodinu dopředu, v zimě zase zpátky. Časový posun je zejména v severských zemích velké téma a nyní se jím...

Facebook jako vydavatel, jen když se mu to hodí. Jinak je platformou

Ilustrační snímek

Společnost Facebook se snaží vystupovat jako platforma pro uživatele. V jednom z aktuálních soudních sporů se však...

Tyto služby od Googlu možná neznáte. Mrkněte na Mars i kurzy zdarma

Projděte si méně známé služby od Googlu.

Služby jako Earth nebo Tabulky zná od Googlu asi většina internetových uživatelů. Co však třeba schvalování překladu,...

Najdete na iDNES.cz