Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Hackeři ukázali přihlašovací údaje lidí z NATO

  13:17aktualizováno  13:17
Vánoční útok na servery americké bezpečnostní firmy Stratfor má pokračování. Hackeři zveřejnili získané údaje, a to včetně přístupových hesel. Ty jsou sice zakódované, ale není prý příliš složité je rozlousknout.

Údaje o stovkách zaměstnanců NATO, tajných služeb a příslušníků armád jsou v databázi osobních dat, kterou získala a zveřejnila hackerská skupina Anonymous po vánočním kyberútoku na počítače americké bezpečnostní poradenské firmy Stratfor.

Poradenská a bezpečnostní firma z amerického Texasu nabízí placené analýzy především zahraničních bezpečnostních otázek včetně oblastí, kde probíhají válečné konflikty, ale třeba i královských svateb. Jejich služeb využívají vlády a bezpečnostní složky řady západních zemí.

Na internetu jsou tak volně přístupné například e-mailové adresy a hesla úředníků, kteří pracují pro nejdůležitější britské vládní úřady a přicházejí do styku s citlivými informacemi.

Útok hackerů z hnutí Anonymous na společnost Stratfor se odehrál loni 25. prosince. Hackeři oznámili, že firmě ukradli 200 GB e-mailů a údajů o kreditních kartách, které podle nich patří klientům Stratforu.

Anonymous

Jde o mezinárodní skupinu hackerů bez pevné organizační struktury.

Aktivisté se většinou zapojují do ad hoc "operací" různého druhu. Známá je především díky útokům na firmy, které vypověděly spolupráci kontroverznímu portálu WikiLeaks. Mezi terči hackerů byla například firma MasterCard.

Naposledy začátkem ledna spustila skupina portál na odhalování neonacistů nazi-leaks.net, který má přinášet výbušné informace z krajně pravicové scény.

V seznamu je podle amerického odborníka na kybernetickou bezpečnost Johna Bumgarnera asi 850 000 jmen.  

Americký expert identifikoval pro deník Guardian jména 221 zaměstnanců britského ministerstva obrany, 242 zaměstnanců Severoatlantické aliance nebo 46 úředníků ministerstva zahraničí. V databázi našel i kontakty sedmi lidí z britského úřadu vlády, 67 zaměstnanců Scotland Yardu nebo 14 lidí z ministerstva vnitra.

V seznamech Stratforu byly i tisícovky vládních zaměstnanců ze Spojených států. Podle Bumgarnera třeba 19 000 příslušníků armády včetně 173 Američanů, kteří jsou nasazeni v Afghánistánu a 170 nasazených v Iráku, ale i adresy někdejšího viceprezidenta Dana Quaylea a bývalého ministra zahraničí Henryho Kissingera.

Zveřejněna byla i zakódovaná hesla

Problém představuje hlavně fakt, že emailový kontakt některých osob není známý a že hackeři adresy zveřejnili i se zakódovanými hesly, která se však dají snadno prolomit. Zdatnější uživatelé internetu by tak mohli snadno získat přístup do e-mailových schránek lidí, kteří pracují s citlivými a dokonce i tajnými informacemi.

Zástupci britské vlády ale odmítají, že by zveřejněná databáze mohla představovat nějaké bezpečnostní riziko.

"Jsme si vědomi toho, že údaje předplatitelů Stratforu byly zveřejněny na veřejně přístupných stránkách. V současné chvíli ale nic nenaznačuje, že by to nějak mohlo ohrozit britské vládní instituce," řekl mluvčí britské vlády.

Hackeři odcizili i kontakty britských poslanců. Jednou z obětí je baronka Emma Nicholsonová, která v rozhovoru s Guardianem incident odsoudila. "Dát všanc údaje o vládních úřednících je příšerně nefér. Úředníci v citlivých oblastech jako je obrana či armáda mohou být dokonce vystaveni určitému nebezpečí. Chránit tahle data je opravdu hodně těžké, ale není to nemožné," řekla poslankyně.

Autoři: ,Nejčtenější

Fotky z letecké nehody ukazují, že cestující se neumějí zachránit

Poškozený motor letounu spolešnosti Southwest Airlines

Jestli někdo potřeboval důkaz, že cestující nesledují bezpečnostní instruktáž posádky, čerstvá nehoda letadla...

Ruská armáda zavedla do výzbroje „smrtící kombajny“. Byly i v Sýrii

BMPT Terminátor

Ruská armáda dala do zkušebního provozu deset vozidel Terminátor určených pro palebnou podporu tanků. Některá z těchto...Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...

Rozuzlení: Platit je třeba za každý televizor. Výjimku má snad jen IPTV

Příklad televizoru, který je na dobré cestě k nezpůsobilosti pro příjem...

Neexistuje televizor, za který by nebylo podle zákona potřeba platit koncesionářské poplatky. To, že na něj doma nic...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Další z rubriky

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Tipy na zajímavé weby: Nejnebezpečnější přejezdy v ČR i délka vaší cesty

Nebezpečné přejezdy

Portál Mapotic.com poradí, na které železniční přejezdy v České republice si dát pozor. Cestování po Praze ulehčí...

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Najdete na iDNES.cz