Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Hackeři ukradli od FBI miliony údajů o uživatelích Applu

  16:39aktualizováno  5. září 11:55
Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) si vede databázi o uživatelích telefonů a tabletů společnosti Apple. Dokazuje to útok hackerské skupiny AntiSec, při kterém odhalila mimo jiné i databázi telefonních čísel a adres zákazníků Applu. FBI tvrdí, že to není pravda.

Skupiny Anonymous a Lulzsec se spojily a chtějí zaútočit. | foto: Anonymous a Luzsec

Hackeři ze známé skupiny AntiSec (tj. skupin Anonymous a LulzSec) zveřejnili údajnou databázi zhruba milionu uživatelů přenosných zařízení od společnosti Apple, jako jsou telefony iPhone či tablety iPad. Data prý našli v počítači agenta FBI Christophera Stangla.

Ve své zprávě, zveřejněné nejprve na svém kanálu na Twitteru AnonymousIRC, se hackeři chlubí, že pro útok použili zranitelnost v Javě. To jim umožnilo úspěšně napadnout notebook Dell jmenovaného agenta už v březnu tohoto roku.

V noci na středu pak FBI vydala prohlášení, v němž sděluje, že takový únik nemůže potvrdit. "V tuto chvíli neexistuje žádný důkaz naznačující, že by byl notebook FBI kompromitován nebo že by se FBI snažila, či získala tato data," řekl podle CNet mluvčí FBI. V podstatě tak informace hackerů postavil do roviny provokace. Že tedy hackeři vytvořili, či získali databázi UDID a vymysleli si, že ji ukradli z notebooku FBI. Vyjádření však není příliš přesvědčivé a úspěšný útok zcela nevylučuje.

Údaje z 12 milionů zařízení

Získaná databáze s názvem "NCFTA_iOS_devices_intel.csv" údajně obsahuje jak identifikační čísla jednotlivých přístrojů, tak telefonní čísla či adresy jejich majitelů. To vše u 12 367 232 zařízení s operačnímn systémem iOS.

O případu ve Spojených státech informoval například časopis Forbes. Pravost údajů podle něj sice nelze ověřit, identifikační čísla přístrojů (UDID) ale mají stejnou podobu jako skutečná čísla, která používá Apple. Jde o čtyřicetimístné kódy, složené z písmen a číslic přiřazené ke každému zařízení Apple. Nemůže být běžnými prostředky vymazáno, duplikováno nebo zamaskováno. Díky němu může být sledován pohyb jakéhokoli iPhonu nebo iPadu, stejně jako lze zjistit , jaké aplikace byly nainstalovány, jak často jsou používány a třeba i to, na které inzeráty uživatelé klikli.

Někteří majitelé iOS zařízení již pravost údajů potvrdili.

Hackeři uvedli, že množství údajů v databázi se u jednotlivých uživatelů liší. Zveřejnili prý jenom tolik dat, aby si lidé mohli ověřit, zda v databázi FBI jsou. Zda je mezi odhalenými údaji i vaše zařízení, si můžete ověřit na této stránce, stačí zadat vaše UDID.

Identifikační číslo UDID majitelé iPhonů či iPadů mohou získat pomocí aplikací, které jsou zdarma dostupné v obchodu Apple s programy (AppStore). Budete však muset hledat mezi staršími aplikacemi, u těch nových Apple již dříve z bezpečnostních důvodů omezil k tomuto údaji přístup.

Autoři: ,Nejčtenější

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Napište BFF, abyste ukázali, jak jste důvěřiví. Po Facebooku se šíří hoax

Zkratka BFF na Facebooku sice zezelená, ale žádné zabezpečení tím neověříte,...

Po Facebooku se šíří další hoax. Tentokrát slibuje rychlé ověření zabezpečení účtu. Nabádá uživatele, aby pod příspěvek...Sklep v Říčanech vydává 600 let starou záhadu. Poklad ukrytý před Žižkou

Pražské groše z říčanského pokladu

Do toho hrnečku se vešly veškeré rodinné úspory. Proč je majitel do svého sklepa ukryl, nevíme jistě. Jisté ovšem je,...

Druhý den grilování: „EU změní Facebook po celém světě,“ říká Zuckerberg

Mark Zuckerberg vypovídá před sněmovním výborem (11. dubna)

Mark Zuckerberg i ve středu odpovídal na otázky amerických zákonodárců. Zopakoval, že přijímá svou osobní zodpovědnost...

Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Další z rubriky

Rusko rozhodlo o zablokování populární komunikační sítě Telegram

Messenger Telegram

Moskevský soud nařídil zablokování přístupu k šifrované komunikační službě Telegram po celém Rusku. Důvodem je, že tato...

V Rusku se bojuje o komunikační síť Telegram. Odnáší to Google i Amazon

Messenger Telegram

Rusko se od pondělí snaží zablokovat ruskou obdobu WhatsAppu. Firma se pokouší obejít zákaz i za pomoci služeb Amazonu,...

Televizi nejen od UPC si přes internet pustíte i na zahraniční dovolené

UPC Horizon GO si již spustíte i v zahraničí. Vyzkoušeli jsme na hotelovém...

Loňské nařízení EU o konci digitálních hranic pro využívání digitálních služeb v rámci Evropy se začíná uplatňovat....

Najdete na iDNES.cz