Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Hackeři zlenivěli; nejvíce spamu odejde z USA... (internetové novinky)

aktualizováno 
Hackeři již nehledají po nocích chyby v produktech, ale raději si počkají, až je uvolněna oprava, a poté se zaměří na mezery, které má zacelit; podle průzkumu společnosti Sophos je největším odesilatelem nevyžádaná pošty USA, pocházejí odtamtud však i spameři?

I hackeři si rádi odpočinou

Hackeři zlenivěli a čekají, až jídlo spadne na zem, samozřejmě v přeneseném slova smyslu. Už nehledají chyby jako dřív. Raději čekají, až je uvolněna bezpečnostní záplata, kterou projdou, a pokud v ní naleznou mezeru, využijí ve svůj prospěch až tu.

Na fakt, že s hledáním chyb to už není jako dříve, poukázal expert David Aucsmith, šéf bezpečnostního oddělení Microsoftu. Stalo se tak při příležitosti konání kongresu E-Crime, který organizovala Národní jednotka proti technologickému zločinu (National Hi-Tech Crime Unit). Aucsmith shrnul současný výkon hackerů do jediného slova - a tím je lenost.

Aucsmith jakožto pracovník Microsoftu poukazoval na lenost hackerů samozřejmě u vlastních produktů. Jako příklad uvedl bezpečnostní slabinu, která byla odhalena společností Eeye Digital Security vloni v červenci a na niž vydal Microsoft záplatu až letos v únoru. O tři dny později byla chyba tam, kde nedošlo k jejímu zazáplatování, zneužita. Takováto tendence je však prý globální.

Nejvíce spamu pochází z USA

Kde se bere nevyžádaná pošta? Odborníci již našli odpověď. Mezi odesilateli spamu jednoznačně vedou Spojené státy. Ačkoliv od loňského roku v USA platí poměrně přísné antispamové zákony, odesilatelům to zřejmě nevadí a USA s téměř 60 procenty celkově odeslaného spamu jednoznačně vedou. K takovým závěrům došla společnost Sophos, zabývající se bezpečnostní analýzou a tvorbou antivirového softwaru.

Na dalších místech skončila Kanada a Čína s téměř sedmi procenty, Korea s šesti a Nizozemí s více než dvěma procenty. Z Evropy je mezi první dvanáctkou Německo, Británie a Francie (téměř dvě procenta) a Španělsko s jedním procentem celkového odeslaného spamu.

Výsledky studie jsou zajímavé, avšak nepříliš objektivní. K odesílání nevyžádané pošty může být využíváno mnoho počítačů, aniž by to jejich majitelé věděli. Do počítače stačí dostat spyware či vir a následně útočníkovi nic nebrání v tom, aby "na účet volaného" odeslal třeba milióny spamu. Mnoho nevyžádané pošty je odesláno například z Ruska, to však figuruje v žebříčku až na 28. místě. Studii společnosti Sophos si můžete stáhnout zde.

Autor:Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Další z rubriky

YouTube zkouší nahradit pozadí i bez zeleného plátna

Google zkouší nahrazování pozadí v reálném čase.

Videoportál YouTube testuje novou funkci, která změní pozadí za protagonisty.

Která je nejrychlejší nebo nejvtipnější? Šampioni ze světa kryptoměn

Kdo zvítězí v závodu kryptoměn?

Hodnota, anonymita, náročnost těžby, rychlost a humor. I ve světě kryptoměn se svádí souboj o prvenství. Přinášíme...

Chcete mít možnost požádat nezletilou o nahé fotky, ptal se Facebook mužů

Logo Facebooku

Společnost Facebook čelí kritice za průzkum, ve kterém se mužů ptala na to, zda je podle nich vhodné, aby bylo na...

Najdete na iDNES.cz