Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Hackeři zlenivěli; nejvíce spamu odejde z USA... (internetové novinky)

aktualizováno 
Hackeři již nehledají po nocích chyby v produktech, ale raději si počkají, až je uvolněna oprava, a poté se zaměří na mezery, které má zacelit; podle průzkumu společnosti Sophos je největším odesilatelem nevyžádaná pošty USA, pocházejí odtamtud však i spameři?

I hackeři si rádi odpočinou

Hackeři zlenivěli a čekají, až jídlo spadne na zem, samozřejmě v přeneseném slova smyslu. Už nehledají chyby jako dřív. Raději čekají, až je uvolněna bezpečnostní záplata, kterou projdou, a pokud v ní naleznou mezeru, využijí ve svůj prospěch až tu.

Na fakt, že s hledáním chyb to už není jako dříve, poukázal expert David Aucsmith, šéf bezpečnostního oddělení Microsoftu. Stalo se tak při příležitosti konání kongresu E-Crime, který organizovala Národní jednotka proti technologickému zločinu (National Hi-Tech Crime Unit). Aucsmith shrnul současný výkon hackerů do jediného slova - a tím je lenost.

Aucsmith jakožto pracovník Microsoftu poukazoval na lenost hackerů samozřejmě u vlastních produktů. Jako příklad uvedl bezpečnostní slabinu, která byla odhalena společností Eeye Digital Security vloni v červenci a na niž vydal Microsoft záplatu až letos v únoru. O tři dny později byla chyba tam, kde nedošlo k jejímu zazáplatování, zneužita. Takováto tendence je však prý globální.

Nejvíce spamu pochází z USA

Kde se bere nevyžádaná pošta? Odborníci již našli odpověď. Mezi odesilateli spamu jednoznačně vedou Spojené státy. Ačkoliv od loňského roku v USA platí poměrně přísné antispamové zákony, odesilatelům to zřejmě nevadí a USA s téměř 60 procenty celkově odeslaného spamu jednoznačně vedou. K takovým závěrům došla společnost Sophos, zabývající se bezpečnostní analýzou a tvorbou antivirového softwaru.

Na dalších místech skončila Kanada a Čína s téměř sedmi procenty, Korea s šesti a Nizozemí s více než dvěma procenty. Z Evropy je mezi první dvanáctkou Německo, Británie a Francie (téměř dvě procenta) a Španělsko s jedním procentem celkového odeslaného spamu.

Výsledky studie jsou zajímavé, avšak nepříliš objektivní. K odesílání nevyžádané pošty může být využíváno mnoho počítačů, aniž by to jejich majitelé věděli. Do počítače stačí dostat spyware či vir a následně útočníkovi nic nebrání v tom, aby "na účet volaného" odeslal třeba milióny spamu. Mnoho nevyžádané pošty je odesláno například z Ruska, to však figuruje v žebříčku až na 28. místě. Studii společnosti Sophos si můžete stáhnout zde.

Autor:


Nejčtenější

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

V noci se dívejte na nebe. Perseidy předvedou pravidelnou podívanou

Perseidy (Irsko, 7. srpna 2009)

Ani letos nás prach z komety Swift-Tuttle nemine a zájemci, kteří vydrží dlouho do noci, se tak mohou těšit na...

Další z rubriky

Spotify testuje neomezené přeskakování reklam pro neplatiče

Aplikace Spotify.

Australští uživatelé hudební aplikace Spotify si mohou vyzkoušet přeskakování reklam. Příjemnou novinku firma...

Dejte nám bankovní údaje svých klientů, žádají banky Facebook i Google

Ilustrační snímek

Korporace se snaží přemluvit velké banky, aby jim daly přístup k některým bankovním údajům a umožnily obchodovat v...

Facebook a Instagram vám pohlídají, kolik času na nich strávíte

Nová funkce pro kontrolu stráveného času na Facebooku

Facebook a Instagram spouští funkci, která vám ukáže, kolik času na nich trávíte.

Najdete na iDNES.cz