Hackerům už nejde o slávu, ale o peníze

  10:54aktualizováno  10:54
Podle bezpečnostní společnosti Symantec již za prudce narůstajícím zaplavováním internetu zákeřnými počítačovými viry již nestojí hackeři toužící po vzrušení nebo slávě, ale spíše ti, kteří usilují o finanční zisk.

Především kvůli tomu se v prvním pololetí počet nových virů zacílených na uživatele systému Microsoft Windows zvýšil proti předešlému pololetí o 48 procent na téměř 11.000.

Nová pololetní zpráva největšího světového výrobce bezpečnostního softwaru zjistila, že viry odkrývající důvěrné informace tvořily až tři čtvrtiny z předních 50 světových virů. Tento podíl se tak zvýšil z 54 procent, dosažených ve druhé polovině roku 2004.

Symantec rovněž registrovala zvýšený počet takzvaných trojských koní, které umožňují automatické přenášení spamu, nežádoucí elektronické pošty, mezi počítači. V internetovém podsvětí je tak na prodej či k pronájmu více takzvaných robotů či "bot" sítí, tvořených hackery se záměrem získat kontrolu nad velkým počtem počítačů.

"S tím, jak se zvyšuje finanční prospěch, budou útočníci pravděpodobně vyvíjet sofistikovanější a nenápadnější zákeřné kódy. Ty se budou snažit zneschopnit antivirové programy, ochranné bariéry a další bezpečnostní opatření," uvedla Symantec.

Bezpečnostní expert Symantec Vincent Weafer připomněl, že starší generace hackerů měla spíše vandalský charakter a vesměs uvolňovala do oběhu viry jako prostředek k posílení své reputace v hackerské komunitě. Nyní se hlavní motivací stal finanční prospěch, a to znamená využívání cílenějších softwarových prostředků.

Počet světoznámých virů typu Blaster, který v roce 2003 narušil chod stovek tisíců počítačů, se nyní snížil. Místo toho přišla vlna těch, které se snaží získat kontrolu nad sítí počítačů a odtud vést útoky, a roste také počet podvodných reklam, které lákají uživatele, aby klikli na webovou stránku obsahující virus, řekl Weafer.

"Pozorujeme velmi významnou změnu v tom, že je mnohem méně rozsáhlých epidemií. Je však patrný značný růst objemu kyberútoků, virů a jejich variant," dodal Weafer podle agentury Reuters.

Počet aktivních "bot" sítí se zvýšil proti předešlému pololetí o 140 procent na 10.532 denně a počet podvodných lákadel zvaných "phishing" narostl na téměř dvojnásobných 5,70 milionu, zjistila Symantec. "Útočníci stále více míří na majetky a soukromé informace," konstatoval Weafer.

Autor:


Nejčtenější

Nelíbí se mi, kam se internet vydal, říká vynálezce WWW. Chce to změnit

Tim Berners-Lee představuje vizi nového, decentralizovaného internetu...

V roce 1990 spustil první webový server a odstartoval tak revoluci. Díky němu se internet rozšířil do celého světa, do...

Mučení a vraždu novináře prý nahrály hodinky Apple. Nejspíš to bylo jinak

Apple Watch 2

Údajná vražda opozičního saúdskoarabského novináře Džamála Chášakdžího na konzulátu v Turecku vyvolává mezinárodní...Ve věku 65 let zemřel na rakovinu Paul Allen, s Gatesem založil Microsoft

Paul Allen na snímku z prosince 2017.

Ve věku 65 letech zemřel v pondělí spoluzakladatel firmy Microsoft Paul Allen. Miliardář, filantrop a hledač lodních...

Návrat „imperialistického brouka“? Výzkumný program USA vzbudil obavy

Program „Hmyzí spojenci“ má změnit škůdce v pomocníky v zemědělství.

Skupina vědců v časopise Science varuje před možným zneužitím amerického výzkumného programu, který vyvíjí zcela nový...

Grafika snů: podrobné srovnání RTX 2080 s GTX 1080Ti

Porovnání grafických karet s čipem Nvidia GeForce RTX 2080 a GTX 1080Ti (vpravo)

Porovnali jsme novou grafickou kartu RTX 2080 s předchozí špičkou GTX 1080Ti. Výsledky jsou zajímavé a ačkoli v mnoha...

Další z rubriky

Teror na obou stranách, zbraně z ČSR. Stát Izrael se rodil v bolestech

David Ben Gurion čte Deklaraci nezávislosti Státu Izrael 14. května 1948 v Tel...

Navzdory sabatu hájili Židé svůj nově vzniklý stát i o sobotách. Takřka klíčový význam pro ně měly dodávky zbraní z...

Lákavá návnada. Jak se ruská agentka přibližovala k Trumpovi

Marija Butinová (19. 7. 2018)

Vyšetřování vlivu Moskvy na poslední americké volby se dostalo k zajímavému odhalení. Ruská agentka se podle něj...

Prahu z balonu na vlastní oči jen tak neuvidíte. Je to nádhera

Nad Prahu se v balonu nedostane každý, riziko pro letecký provoz je příliš...

Nad Prahu se v balonu nedostane každý, riziko pro letecký provoz je příliš velké. Zprostředkovaně si můžete tento...

Advantage Consulting, s.r.o.
OBCHODNÍK PRO KANCELÁŘSKÉ POTŘEBY

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj, Pardubický kraj
nabízený plat: 25 000 - 40 000 KčNajdete na iDNES.cz