Hackerům už nejde o slávu, ale o peníze

  • 2
Podle bezpečnostní společnosti Symantec již za prudce narůstajícím zaplavováním internetu zákeřnými počítačovými viry již nestojí hackeři toužící po vzrušení nebo slávě, ale spíše ti, kteří usilují o finanční zisk.

Především kvůli tomu se v prvním pololetí počet nových virů zacílených na uživatele systému Microsoft Windows zvýšil proti předešlému pololetí o 48 procent na téměř 11.000.

Nová pololetní zpráva největšího světového výrobce bezpečnostního softwaru zjistila, že viry odkrývající důvěrné informace tvořily až tři čtvrtiny z předních 50 světových virů. Tento podíl se tak zvýšil z 54 procent, dosažených ve druhé polovině roku 2004.

Symantec rovněž registrovala zvýšený počet takzvaných trojských koní, které umožňují automatické přenášení spamu, nežádoucí elektronické pošty, mezi počítači. V internetovém podsvětí je tak na prodej či k pronájmu více takzvaných robotů či "bot" sítí, tvořených hackery se záměrem získat kontrolu nad velkým počtem počítačů.

"S tím, jak se zvyšuje finanční prospěch, budou útočníci pravděpodobně vyvíjet sofistikovanější a nenápadnější zákeřné kódy. Ty se budou snažit zneschopnit antivirové programy, ochranné bariéry a další bezpečnostní opatření," uvedla Symantec.

Bezpečnostní expert Symantec Vincent Weafer připomněl, že starší generace hackerů měla spíše vandalský charakter a vesměs uvolňovala do oběhu viry jako prostředek k posílení své reputace v hackerské komunitě. Nyní se hlavní motivací stal finanční prospěch, a to znamená využívání cílenějších softwarových prostředků.

Počet světoznámých virů typu Blaster, který v roce 2003 narušil chod stovek tisíců počítačů, se nyní snížil. Místo toho přišla vlna těch, které se snaží získat kontrolu nad sítí počítačů a odtud vést útoky, a roste také počet podvodných reklam, které lákají uživatele, aby klikli na webovou stránku obsahující virus, řekl Weafer.

"Pozorujeme velmi významnou změnu v tom, že je mnohem méně rozsáhlých epidemií. Je však patrný značný růst objemu kyberútoků, virů a jejich variant," dodal Weafer podle agentury Reuters.

Počet aktivních "bot" sítí se zvýšil proti předešlému pololetí o 140 procent na 10.532 denně a počet podvodných lákadel zvaných "phishing" narostl na téměř dvojnásobných 5,70 milionu, zjistila Symantec. "Útočníci stále více míří na majetky a soukromé informace," konstatoval Weafer.