Harddiskový MP3 přehrávač, který láká na příznivou cenu

aktualizováno 
Skupina MP3 přehrávačů s vestavěným harddiskem se nám rozrostla o další kousek, který si své majitele hledá především díky příznivé pořizovací ceně. Zda-li ale obstojí mezi svými dražšími konkurenty a jestli se opravdu vyplatí ušetřit pár stovek korun, vám prozradí následující řádky textu.
Sencor SHP4 401

Sencor SHP4 401 | foto: autor

Sencor SHP4 401 svým minimalistickým vzezřením při velikosti 90x55x16 mm nevypadá vůbec špatně, ačkoliv jde o klasický plast. Černým plochám kontrastují oranžová spodní a vrchní část, prostřední potvrzovací tlačítko a obroučka okolo displeje. Ten je podsvícen také oranžově, čímž se potvrzuje, že s jednoduchým nápadem může i levný přehrávač zaujmout.

Připojitelnost, nahrávání hudby

K dispozici máme 4G úložného prostoru. JukeBox se propojuje přes klasický USB kabel, po přihlášení se ohlásí jako další disk (podporuje Mass Storage). Hudba (MP3, WMA, OGG) se nahrává rychlostí odpovídající standardu USB 2.0, bez čehož by byl SHP 401 prakticky nepoužitelný. Hudbu buď nahrajeme do připraveného adresáře MYMUSIC, nebo přes přiložený software, v němž si svůj archiv roztřídíme a přehrávač se vzniklou databází dále pracuje. Nutno podotknout, že autoři zřejmě počítali více s druhou možností, poněvadž sedm z osmi ikonek v nabídce Play My Music oné databáze využívá.

Osobně ale dávám přednost přímému nahrávání do adresáře, což jsem také učinil. Po spuštění přehrávač zatuhl, zůstal svítit prázdný displej. Smazal jsem tedy pár adresářů – to už přístroj naběhl, nicméně opět zatuhl, tentokrát v menu, kdy jsem se snažil otevřít průzkumníka. Vymazal jsem tedy vše a hudbu nahrál znovu, to už se přehrávač chytil a po dobu dalšího testování fungoval bez dalších problémů.

 

 

Proč ho koupit?
Pěkný design, nahrává do MP3, příznivá pořizovací cena
Proč ho nekoupit?

Zadrhává se - pomalý, menší displej, hlučná spodní tlačítka

Kdy?

Již v prodeji

Za kolik?

Zhruba 5890 Kč

Ovládání jedna radost

Veškeré ovládací prvky se nacházejí na přední straně, jmenovitě jde o směrový tlačítkový kříž, potvrzovací tlačítko a dvě velká plochá tlačítka naspod. Orientace v menu zaměřeném na ikonky je intuitivní, není potřeba studovat manuál. Hlavní nabídka čítá šest možností: přehrávání hudby, nahrávání, nastavení, informace o přístroji, zamknutí kláves a vypnutí. Nás v prvé řadě zajímá hudba, jejíž podskupina obsahuje vyhledávání podle kritérií, jako alba, žánru, roku, písničky či zpěváka (samozřejmě pouze za předpokladu, že jste si hudbu nahráli a roztřídili přes přiložený software). Pokud máte hudbu nahranou přímo, nezbývá než použít interního průzkumníka a požadovaný soubor si vybrat podle adresářové struktury. Zbylé dvě položky patří záložkám.

 

 

Displej o velikosti 128x64 sice dostačuje, ale mohl být větší. Takhle se v průzkumníku zobrazují pouze tři řádky textu, ve čtvrté rotuje aktuálně najetá složka. V detailu přehrávaného souboru vidíme název skladby, její délku, odehraný čas + informační panel o stavu baterie, času a hlasitosti. Ve spodní části nalezneme ikonky pro opakování vybrané smyčky, informace o skladbě podrobněji a konečně i nastavení ekvalizéru. Zvukový projev je na svoji třídu dobrý – samozřejmě za předpokladu, že dodávaná sluchátka nahradíme vlastními.

 

Funkce a závěrečné zhodnocení

Vedle základních nastavení jako kontrast podsvícení displeje nám toho moc nezbývá. Ekvalizér čítá 21 pásem, z čehož je jedno rezervováno pro nastavení uživatelem. Vedle toho poslouží SHP 401 i jako diktafon – zde je ale nutné počítat s tím, že chvilku trvá, než se přístroj zapne. Z externího zdroje lze nahrávat také, vstup pro sluchátka poslouží zároveň i jako line-in (nahrává do MP3, CD Sync nechybí).

 

 

Podívejme se ale i na zápory. Tlačítka mají celkem tuhý stisk, zejména dvě spodní, které navíc mechanicky cvakají. Další mínus hledejme jinde, v rychlosti. Přístroj totiž má tendenci se při listování občas trochu zadýchat – sice nijak tragicky, ale raději bychom, aby na každou akci software reagoval okamžitě. Výdrž baterky patří také k podprůměrným, srovnáváme-li s konkurencí. S tím souvisí i otázka, zda-li koupit či nikoliv. Přehrávač se prodává za necelých šest tisíc, někde jej lze pořídit i v celkem zajímavé akci levněji. Díky své velikosti se nosí příjemně v kapse, nabízí, to co slibuje, nicméně pokud vyloženě nemáte hluboko do kapsy a nepřepočítáváte každou korunu, vyplatí se spíše 1-3 tisíce připlatit a vybrat si JukeBox od osvědčených značek. Volba je ale jen na vás.

 

Technické specifikace  

Velikost:

90 x 55 x 16 mm

Hmotnost:

150 g

Displej:

128x64 pixelů, oranžové podsvícení

Napájení:

750 mAH Li

Přenos dat:

USB 2.0

Velikost HDD:

4 GB

Autor:

Nejčtenější

Oumuamua může být mimozemskou časovou schránkou, řekl expert v Rozstřelu

Astronom Petr Scheirich v diskusním pořadu Rozstřel.

„Můj názor je, že jde o těleso přírodního původu, ale přál bych si, aby tomu tak nebylo,“ řekl v Rozstřelu o prvním...

Samopal vz. 58, který není samopalem, má vyšší kadenci než kalašnikov

Československý samopal vz. 58 V - verze pro výsadkáře se sklopnou opěrkou.

V Československu vzniklo několik typů palných pěchotních zbraní, které se mohly směle rovnat se zahraniční konkurencí....

Okřídlení géniové. Vrány si při pokusu zvládly vyrobit složené nástroje

Vrány se ukazují jako stále chytřejší a chytřejší.

Nový experiment naznačuje, že bychom měli přehodnotit rčení chytrý jako liška na chytrý jako vrána. Skupina...

Nové implantáty dovedou zlepšit paměť, ale nesmí se k nim dostat hacker

DBS

Elektronické implantáty by mohly podle neurovědců již v příštím desetiletí pomáhat vylepšovat paměť, zejména pacientům...

Změna v TV vysílání se blíží. Vše, co musíte vědět o přechodu na DVB-T2

Nelamte si s DVB-T2 hlavu. Vše podstatné se dozvíte níže.

Informační kampaň k přechodu na nový standard pozemního televizního vysílání DVB-T2 může stát až 350 milionů korun. V...

Další z rubriky

Legendární hudební přehrávač Winamp se vrací. Bude prý umět všechno

Logo přehrávače WinAmp

Softwarový přehrávač MP3 od společnosti Nullsoft měl na počítači počátkem století nainstalovaný každý. A kdo ne, ten...

Řady zcela bezdrátových sluchátek rozšířila i novinka Sennheiser

Sennheiser Momentum True Wireless

Řadu intraaurálních sluchátek Momentum rozšířil na premiéře na veletrhu IFA nový model True Wireless. Jak název...

Nový „walkman“ od Sony váží 2,5 kg a stojí přes 200 tisíc korun

Sony DMP-Z1

Míří na ty úplně nejnáročnější posluchače a k jejich uspokojení se snaží dojít kombinací klasických audiofilských...

Najdete na iDNES.cz