Letištní hasiči jsou připraveni i na myš v kabině

Jejich hlavní povinností je zajišťovat bezpečnost v leteckém provozu. Pomáhají však i u dopravních nehod nebo likvidují následky provozních havárií i špatného počasí. Technet se vypravil na reportáž k hasičům na pražském letišti.

Mají pod neustálým dozorem celé pražské letiště, přesto naprostá většina cestujících jejich existenci vůbec nezaznamená. A to je dobře – letištní hasičský sbor vyráží do akce ve chvíli, kdy něco nejde tak, jak by mělo. Výjezd však ještě neznamená, že na letišti došlo k letecké nehodě. Zdejší hasiči zasahují, když někde dojde k úniku paliva, pomáhají při přistání letadel s technickými potížemi nebo likvidují následky vichřic na střechách hangárů.

Asistují však i u radostných událostí – zajišťují například vodní slavobrány při příletu nových moderních typů letadel. Někdy dokonce zažívají kuriózní až komické situace: chytají po letišti splašené koně, pomáhají při transportu divoké zvěře ze zoo anebo třeba odchytávají myši, které utekly do nákladového prostoru z poškozených boxů při přepravě lékařského materiálu. Drobní pasažéři uvnitř letadla nesmí zůstat – nikoli z důvodu rizika lekání bázlivých cestujících, ale proto, aby nepřehryzali kabely s elektroinstalacemi.

"Práce u hasičů na letišti má jednu úžasnou výhodu – člověk se tady nenudí," začíná představení hasičského záchranného sboru zástupce ředitele Karel Moravec. "Práce je to zajímavá a různorodá."

Běžný provoz: dozor u tankování paliva, čištění olejových skvrn

Díky širokému záběru mají letištní hasiči více výjezdů, než by leckdo předpokládal – průměrně mají z dlouhodobých statistik cca dva zásahy denně. "Liší se to podle sezony. Ve vedlejší sezoně máme průměrně kolem 1,4 výjezdu denně, v hlavní to bývá k 2,4," říká Karel Moravec. Mluvit o průměrech je však trošku matoucí: jsou dny, kdy hasiči nemusejí vyjíždět vůbec. Jindy naopak mají třeba pět zásahů za den. "A když tu máme vichřici, tak je výjezdů třeba deset, dvacet," podotýká zástupce ředitele sboru.

Činnost hasičů na letišti v Praze

  1. asistenční činnost
  2. zásahová činnost mimo let. provoz
  3. zásahová činnost v leteckém provozu:
    3a. místní pohotovost
    (local stand-by)
    3b. plná pohotovost
    (full emergency)
    3c. letecká nehoda
    (aircraft accident)
Záchranáři zasahují u simulované letecké nehody na letišti v Olomouci - Neředíně.

Simulovaný zásah u letecké nehody - ilustrační snímek.

 

U čeho všeho tedy hasiči pomáhají a zasahují? Nejnižším "stupněm nasazení" je asistenční činnost. To znamená, že hasiči asistují na místě nebo událost sledují pomocí technologií, například průmyslových kamer. Příkladem může být třeba doplňování paliva u letadla s cestujícími na palubě. "Nic, co by někoho ohrožovalo; nicméně tam je malé riziko, že by k ohrožení dojít mohlo, takže se tohle riziko snažíme minimalizovat," vysvětluje Moravec.

Vyšším stupněm je zásahová činnost – to už znamená vyhlášení poplachu a hasiči vyjíždějí na místo. Zasáhnout musejí do pěti minut, pokud se jedná o událost mimo letecký provoz a pokud jde o událost v leteckém provozu, jsou limitem dvě, maximálně tři minuty. Jako příklad lze uvést zásahy u úniků nebezpečných látek – paliva nebo olejů. Patří sem také například nesprávná manipulace s radioaktivními zásilkami a podobně.

Pohotovost v leteckém provozu: Když hasiči čekají u dráhy

Následují tři stupně pohotovosti v leteckém provozu. Obvykle si pomoc hasičů vyžádají posádky letadla před přistáním. Piloti jsou velmi opatrní a nesmějí nic podcenit – někdy si proto výjezd hasičů vyžádá jen obyčejná výtržnost cestujícího, který si například zapálí cigaretu na toaletě, načež se spustí detektor kouře.

Leden 2012: Nouzové přistání letounu Delta Air Lines bez vytažených klapek

"Nejnižším stupněm je místní pohotovost," říká Moravec. "To znamená, že na palubě letadla při letu nebo přistání vznikla situace, která může znamenat zvýšené riziko při provozu; ale není to příliš pravděpodobné. Typickým příkladem může být porucha na klapkách – letadlo umí přistávat bez klapek, ale je to problém, protože má vyšší přistávací rychlost a pravděpodobně bude mít delší brzdnou dráhu."

Druhým stupněm je plná pohotovost – tam už je riziko, že dojde k ohrožení letadla a cestujících, reálné. "Patří sem například porucha motoru nebo závada na hydraulice, kdy hrozí, že by se letadlo mohlo při přistání chovat nestandardně," říká Karel Moravec. Zmiňuje také situaci z roku 2011, kdy na Ruzyni přistávalo letadlo řízené pouze druhým pilotem poté, co za letu zkolaboval kapitán. Ačkoli situace skončila smutně, letiště i posádka ji zvládly velmi úspěšně.

Červen 2012: požár stroje ČSA

Posledním, nejvyšším stupněm, je letecká nehoda, tedy situace, kdy došlo k poškození letadla nebo ke zranění či úmrtí osob. Pražští hasiči u tak vážné události zasahovali například v červnu 2012, když během údržby v hangáru vzplanul a shořel letoun ATR-42 Českých aerolinií. Požár se naštěstí obešel bez vážnějších zranění. Velkým úspěchem pro hasičský sbor bylo i to, že v hangáru bylo v době požáru pět letadel, přičemž čtyři se povedlo uchránit. U leteckých nehod letištním hasičům dle potřeby pomáhají také kolegové z Hasičského záchranného sboru hlavního města Prahy.

Strategická poloha počítá s novou dráhou

Kromě událostí v leteckém provozu letištní hasiči zajišťují také bezpečnost v provozních a technických budovách, na terminálech i dalších budovách v areálu letiště. Všechny prostory jsou sledovány detektory elektrické požární signalizace (EPS). Kdyby došlo k problému, detektor spustí alarm, pracovník v operačním středisku vyhlásí poplach a na místo vyrazí hasičská jednotka.

V mapce je vyznačena poloha hasičských stanic na letišti: velkým kroužkem hlavní stanice, menším pobočná u hlavní dráhy 06/24.

I z těchto důvodů je centrální hasičská stanice umístěna jinde, než kde by ji možná laik očekával - vedle hangáru F. Odtud je to paradoxně nejblíže na dávno nepoužívanou dráhu 04/22; příliš blízko terminálů a naopak daleko od ranvejí. Provoz na nejpoužívanější dráze 06/24 proto dnes zajišťuje pobočná hasičská stanice, na níž jsou neustále v pohotovosti dvě vozidla a až pět mužů. Právě tato poloha umožňuje dosahovat zásahových časů do dvou, maximálně tří minut.

Umístění centrální hasičské stanice však je strategické z dlouhodobého hlediska. "Stále věříme, že se časem začne budovat paralelní dráha. Potom bude naše hlavní stanice přímo uprostřed, s dostupnou veškerou infrastrukturou bez nutnosti křižování dráhy," vysvětluje Karel Moravec. Kdyby totiž byla stanice umístěna na druhé straně plánovaného dráhového systému, byly by mnohem hůře dostupné terminály, hangáry a další letištní zázemí.

Centrální hasičská stanice je zcela soběstačná a je vybavena tak, aby vydržela provozuschopná za jakékoli situace. Jsou tu náhradní zdroje elektrické energie, zásoba tisíců litrů vody nebo pohonných hmot. 

Letištní hasičské sbory nejsou součástí Hasičského záchranného sboru ČR, patří však do Integrovaného záchranného systému. Pražští letištní hasiči mají přesně stanovenou územní působnost – do jejich "rajonu", takzvaného hasebního obvodu, spadají také dvě silnice, které vedou v těsné blízkosti letiště – slánská a kladenská. To znamená i porci zcela běžné hasičské práce – výjezdy k dopravním nehodám, odklízení popadaných stromů, odčerpávání vody a podobně.

Letadlo v ohni vydrží tři minuty. Zasahuje se do dvou minut

Hlavní povinností letištních hasičských záchranných sborů je však samozřejmě zajišťování bezpečnosti v leteckém provozu. V případě, že se něco zkomplikuje, hraje roli každá vteřina. Hasiči musí být připraveni k výjezdu během několika okamžiků – předpisy jsou neúprosné. K zásahu se musí vyjet během pětačtyřiceti sekund a samotný zásah musí začít do dvou, nejpozději do tří minut od obdržení informace o poplachu, 180 sekund je totiž maximální doba, kterou vydrží slitiny hliníku a hořčíku, tvořící většinu trupů současných letadel.

Každý hasič má vedle svého vozidla připravený oděv, aby se do něj v případě
Je-li přijato hlášení o poplachu, musí hasiči vyrazit během pětačtyřiceti
Díky externím startérům jsou vozidla připravena k výjezdu během jedné sekundy.

Vždy připraveni: hromádka ochranného oděvu, sjezd po tyči, externí startér. Do 45 sekund se vyráží.

"Limity neběží od vyhlášení poplachu, ani od momentu, kdy někdo zvedne sluchátko, ale od okamžiku, kdy poprvé zazvoní telefon," zdůrazňuje Moravec. Hasiči ve službě tedy musí být vždy připraveni – ať jsou zrovna kdekoli a dělají cokoli. Jakmile zazní poplach, seběhnou se muži k sjezdové tyči, která vede do garáží, a doslova během pár sekund jsou u aut. Vedle každého vozidla je vždy připravená hromádka ochranného oděvu, boty a přilba – každý hasič má své věci poskládané tak, aby se mu oblékaly co nejlépe.

Hasičům na každém kroku pomáhá automatizovaná technika. Automatické systémy mají předem naprogramováno, jaká vozidla budou k jakému zásahu vyjíždět, jaká vrata se mají otevřít (samozřejmě automaticky) – jedním směrem ze stanice se vyjíždí k zásahům na budovách, druhým směrem na pojezdové dráhy k leteckému provozu. Urychlit čas výjezdu pomáhají také "drobnosti" jako předehřátí motorů nebo externí startéry, díky nimž jsou vozidla připravena k výjezdu během jedné sekundy.

Pražští hasiči plní požadavky nejvyšší požární kategorie

Kolik lidí a zařízení zajišťuje bezpečnost na pražském letišti? "Minimální stavy hasičů a hasičské techniky na letišti jsou odvozeny od kategorie ICAO, do které spadá provoz na letišti. Praha, ačkoli to je poměrně malé letiště, spadá do kategorie devět, což je druhá nejvyšší," říká Karel Moravec. Letiště však splňuje i požadavky kategorie desítkové, do níž patří největší světová letiště jako Heathrow, Frankfurt nebo Schiphol.

Pražské letiště má předpisem stanoven minimální počet tří hlavních zásahových vozidel, k dispozici však má čtyři. Celkem zde je 17 vozidel záchranné a hasičské techniky. "Vlajkovou lodí" je Panther Rosenbauer, vozidlo určené přímo k hašení požárů letadel. Upoutá na něm zejména hydraulické rameno Stinger. To se přiloží k trupu letadla v místech, kde zuří ohnisko požáru, prorazí trup kovovým hrotem a uvnitř začne hvězdicovitě rozstřikovat vodu.

Panther, speciální vozidlo k hašení letadel.

Kromě Panthera mají hasiči v garážích několik cisteren, vozidla k odsávání nebezpečných látek, zařízení k vyprošťování nepohyblivých letadel nebo kontejner s lékařským materiálem. (Podrobněji se hasičské technice budeme věnovat v příštím díle reportáže.)

Ideální stav je, když všichni umí všechno

Letištní hasičský sbor v současnosti tvoří 88 mužů. Dvanáctihodinové směny slouží minimálně patnáct hasičů plus velitel. Směny se posilují pouze výjimečně - zejména při významných státních akcích, jako jsou návštěvy nejdůležitějších světových politiků nebo velké summity.

Cvičení hasičů na ruzyňském letišti

Hasiči ve službě mají pořád co dělat, i když zrovna nevyjíždějí k zásahům. Musí totiž odpovídat jak požadavkům ministerstva vnitra, které odpovídá za hasiče, tak požadavkům Úřadu pro civilní letectví. Ideální hasič je takový, který umí dělat všechno - od řízení všech typů vozidel po práci se všemi záchrannými prostředky. Neustále se tedy něco učí, prochází cvičeními, školeními a přezkoušeními.

"Dneska je taková "evropská" doba, kdy musíte mít na všecko průkaz, certifikát nebo potvrzení. A pokud začneme počítat jednotlivé dílčí kvalifikace jako jeřábník, elektrikář, svářeč, vazač, pracovník s řetězovou pilou atd., dostaneme se k číslu, blížícímu se třiceti. Kromě toho hasiči musí umět pracovat s dýchací technikou a musí čtyřikrát ročně do polygonu, kde osvědčí svoje schopnosti doslova v dýmu a ohni," vypočítává Moravec.

Hasiči také musejí dbát o svou fyzickou připravenost. Mají povinnost strávit minimálně dvě hodiny z dvanáctihodinové směny v tělocvičně. "Počítáme s jejich poctivou přípravou a jednou do roka si to ověříme," popisuje Moravec. "Pokud by nesplnili fyzické testy, znamená to ztrátu způsobilosti a následuje ukončení pracovního poměru."

Operační dispečink: odsud se vyhlašuje poplach

Kromě profesionálních hasičů patří do zdejšího týmu také operátoři. I ti by měli být "univerzální" a měli by se navzájem moci zastoupit. Během návštěvy Technetu mají v operační místnosti službu dvě operátorky.

Jedna na monitoru sleduje systém elektrické požární signalizace. Na podrobné mapě má plány všech budov, pater a místností, v nichž jsou nainstalována čidla. "Pokud někde dojde k problému – bude tam kouř nebo horko – tak se čidlo aktivuje, zčervená, dole v garáži vytiskne mapu a my tam jedeme," ukazuje operátorka.

Kromě systému požární signalizace může přepínat i mezi bezpečnostními kamerami – takhle se dohlíží právě na zmiňované doplňování paliva do letadel s cestujícími. Kamerový systém kromě hasičů využívají také pracovníci bezpečnostního nebo provozního dispečinku.

Operační místnost hasičů. Tady se sledují všechny požární systémy a vyhlašují poplachy.

Systém letecké požární signalizace. Modrý symbol znamená, že je vše v pořádku. Kdyby se objevila červená, znamená to poplach.

Videostěna v operační místnosti. Zobrazují se na ní scénáře událostí, které je třeba řešit kolektivně.

Druhá operátorka ukazuje elektronickou knihu výjezdů, se kterou pracuje: "Najdete tady všechny události – telefonická a rádiová hlášení, otevření a zavření vrat, výjezdy aut, zaklíčování každé vysílačky. Máme tu i tablo s klíči od všech důležitých místností na letišti – i to se sleduje; zaznamenává se, kdo je vzal a kdy."

Sleduje se zkrátka úplně všechno. "Systém sleduje, kdy zazvonil který telefon, kdo ho zvedl, kdo mluvil do relace, kdo je pod čím podepsaný a co udělal dobře nebo špatně. Je na nás vidět úplně všecko," uzavírá Moravec.

  • Nejčtenější

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

v diskusi je 125 příspěvků

26. března 2024

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo...

Z jaderné triády zbyly Britům už jen ponorky. A ty musejí posílit

v diskusi je 76 příspěvků

27. března 2024

Jadernou triádu tvoří strategické bombardéry s jadernými zbraněmi, mezikontinentální balistické...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hlučínsko patří nám. Před 100 lety byl podepsán definitivní protokol o hranici

v diskusi je 44 příspěvků

28. března 2024

Před 100 lety definitivně skončily tahanice o československo-německé hranice. 28. března 1924 byl...

Rusko zastavilo odlet na ISS s první Běloruskou, letět měla i Američanka

v diskusi je 50 příspěvků

21. března 2024  10:23,  aktualizováno  14:26

Ve čtvrtek 21. března se necelých deset minut před půl třetí odpoledne měla vydat na Mezinárodní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Američané odepsali modul, který je vrátil po půl století na Měsíc

v diskusi je 21 příspěvků

28. března 2024,  aktualizováno  11:41

Od začátku letošního roku je na Měsíci a kolem něj poměrně rušno. Vedle řady sond, které zamířily...

Za vyhynutím dinosaurům mohla být i doba temna

v diskusi nejsou příspěvky

29. března 2024

Dopad planetky je nyní většinou odborníků považován za hlavní příčinu vyhynutí zhruba 73 až 76 %...

Podívejte se na Boeing C-17 Globemaster, který do Česka přivezl nové vrtulníky

v diskusi jsou 2 příspěvky

29. března 2024

V sobotu 23. března dosedl v Praze nákladní letoun USAF, který vezl obzvlášť cenný náklad. Z...

Dočasná raketa se po téměř 70 letech loučí. Bude startovat naposledy

v diskusi jsou 4 příspěvky

28. března 2024  15:36,  aktualizováno  19:54

Tento čtvrtek stojí na startovací rampě mysu Canaveral poslední potomek raket Thor, nosič Delta IV...

Američané odepsali modul, který je vrátil po půl století na Měsíc

v diskusi je 21 příspěvků

28. března 2024,  aktualizováno  11:41

Od začátku letošního roku je na Měsíci a kolem něj poměrně rušno. Vedle řady sond, které zamířily...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...