Havárie si vyžádala unikátní řešení úpravy pitné vody

  • 6
Když vodohospodáři loni na jaře zjistili, že přehradní nádrž Mostiště na Vysočině propouští, stáli před problémem, jak ji opravit, aniž by ohrozili zdroj pitné vody pro cca 80 tisíc lidí. Při potřebném snížení hladiny vody totiž docházelo k jejímu rychlému znečištění.

Kritický stav si vyžádal okamžité řešení při němž byla urychleně postavena nová úpravna vody využívající technologii tzv. flotace. Tato metoda nebyla dosud v kontinentální Evropě použita.

Princip flotace je velmi jednoduchý. Do vody jsou přidávány železité sloučeniny, které na sebe navážou veškeré nečistoty. Následně je sraženina vyplavena na hladinu jemnými bublinkami (efekt sodovky), kde vytvoří hustou hnědou pěnu. Tu je nutné shrabovat.

Vodárenská akciová společnost, a. s., divize Žďár nad Sázavou, která loni flotační jednotky na Mostišti spustila, dnes s touto technologií seznámila odbornou veřejnost a zástupce měst a obcí. Na speciálním semináři se nehovořilo pouze o flotaci obecně, ale i o jednotlivých zkušenostech při budování první flotační jednotky v ČR. Účastnící si mohli také prohlédnout flotační jednotky přímo na úpravně vody Mostiště a diskutovat o dosavadních výsledcích a zkušenostech jednotky v provozu. Semináře se zúčastnili i zástupci americké firmy The F.B. Leopold Co., která má s flotací dlouholeté zkušenosti na projektech realizovaných po celém světě.

Ředitel Vodárenské a.s. Žďár nad Sázavou ing. Karel Fuchs uvedl, že cílem semináře je seznámit ostatní vodárenské společnosti a svazky obcí s touto technologií, aby mohly zvážit její nasazení i ve svých úpravnách.