Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Vznik Havlova Srdce pro Brusel byl vidět i z letadel. Podívejte se

  8:53aktualizováno  8:53
Po deseti letech se opět rozzářilo velké neonové Srdce od umělce Jiřího Davida. Zatím jen při zkouškách v Horoměřicích a v Bruselu. Místo neonových trubic, které zářily nad Pražským hradem, nyní svítí modernější a úspornější LED neony.

Srdce už visí na budově Altiero Spinelli Evropského parlamentu. Zatím se rozsvítilo jen při krátkém testu po montáži na systém užívaný k mytí fasády. | foto: Marek Bulíček

Na budově Evropského parlamentu se srdce rozsvítí v pondělí večer. Nebude to pravda úplně poprvé: srdce na bruselském europarlamentu už krátce zazářilo. To šlo ale jen o malý test.

Slavnostní rozsvícení je naplánováno na předvečer prvního výročí úmrtí českého exprezidenta, tedy na pondělí 17. prosince 2012.

V pořadí druhé velkorozměrové neonové Srdce vizuálního umělce Jiřího Davida je stejně velké jako to první. Je tedy téměř sedmnáct metrů široké a patnáct metrů vysoké.

Díky hliníku zhublo o dva metráky na pouhých 300 kilogramů. Příkon jeho čtyř LED "neonových" trubic poklesl z původních 5 kW na pouhých 900 W (4,5 W/metr).

Srdce vzniklo pod letadly přistávajícími na Letišti Václava Havla

Srdce Václava Havla pro Brusel se rodilo ve výrobních prostorech společnosti Mareka Services v Horoměřicích u Prahy. Přímo nad továrničkou létají asi v padesátimetrové výšce letadla na pražskou Ruzyň.

Po technologické stránce byla výroba relativně snadnou záležitostí.  Těžší operací bylo přesné naohýbání dlouhých hliníkových trubek podle plánu umělce.

První  montáž srdce Václava Havla výtvarníka Jiřího Davida proběhla v
Při zkoušce v Modré Stodole svítila pouze vnější linka o délce 53 metrů.

Prvotní montáž trubek provedli zaměstnanci pomocí vázacích pásků. Toto upevnění je flexibilní a umožňuje relativně snadnou konečnou montáž. Definitivní pevnost spojů nosné konstrukce nakonec zajistily tex-šrouby (samořezné šrouby do hliníku).

Samotné srdce se skládá z osmi příhřadových segmetů. Každý z nich je tvořen čtyřmi obvodovými trubkami o průměru 50 milimetrů. Nosník vytváří trubka o průměru 20 milimetrů, která je naohýbaná do nekonečné vlnovky.

Vzájemné napojení segmentů připomíná spojení kolejnic modelářských vláčků. Do trubek o průměru 50 milimetrů jsou vloženy hliníkové spojky o průměru 45 milimetrů.

Mezi výrobou prvního a druhého Srdce uběhlo deset let. Za tu dobu se díky LED technologiím výrazně zjednodušila nejsložitější a nejchoulostivější součást, kterou je samotná neonová trubice.

Fotogalerie

LED "neon" má v podstatě jen dvě omezení - pro elektrické napojení následující "světelné hadice" se musí dělit pouze ve vyznačeném místě. Druhým zádrhelem je maximální délka jedné světelné trubice, která činí 200 metrů.

Před odjezdem do Bruselu se v Horoměřicích ještě testovala horizontální montáž. Plán předpokládal nepřesnosti při zakružování trubek s tím, že problém na místě (tedy v Bruselu) pomůže vyřešit jejich zkrácení a doformování.

Zkouška pak předpokládané nepřesnosti potvrdila. Pracovníci museli většinu trubek zkracovat tak, aby dostaly požadovaný tvar.

Nakonec ještě vázacími pásky připevnili vnější světelnou linku o délce 53 metrů. (ostatní budou dlouhé od 48 do 51 metrů).Nejčtenější

Vyřešil jsem nejslavnější záhadu, tvrdí devadesátiletý britský matematik

Britský matematik Michael Atiyah (2018)

Britsko-libanonský matematik Michael Atiyah tvrdí, že našel důkaz jednoho z nejslavnějších nevyřešených matematických...

Zelená Sahara, o hodinu delší den a rozpad Afriky. Co čeká naši planetu?

Budoucnost

Na základě současných poznatků dokážou vědci odhadnout, co se stane v daleké budoucnosti. Připravili jsme pro vás výběr...Po 50 letech se poletí k Měsíci, vesmírným turistou bude japonský miliardář

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude...

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude japonský miliardář Júsaku Maezawa....

„Je to jen bonus!“ Slavný matematik největší záhadu vyřešil jinou záhadou

Heidelberg Laureate Forum 2018 - Michael Atiyah

Devadesátiletý matematik, sir Michael Atiyah, vystoupil před odbornou veřejností, aby představil své řešení tzv....

Nejlepší editor fotek zdarma: nemusí se instalovat a vznikl v Praze

Ivan Kuckir, autor programu Photopea.com

Potřebujete otevřít a upravit PSD soubor, ale nemáte po ruce Photoshop? Tato překvapivě svižná online aplikace zvládne...

Další z rubriky

U Londýna krouží nejmodernější éra současnosti a sedí model superstíhačky

An Airbus 400M lands after a flying display at the Farnborough Airshow in...

V pondělí byl ve Farnborough u Londýna zahájen letošní ročník jednoho z největších tradičních mezinárodních aerosalonů....

Projeďte se s námi posledním jezdícím žabotlamem, toto je reálné retro

Čelní vůz poslední provozované jednotky řady 451

Původně hodně poruchové pantografy tvořily po vychytání dětských nemocí 54 let spolehlivou páteř příměstské dopravy v...

OBRAZEM: Kutilové přilákali do Holešovic tisíce lidí. Přijďte také

Na pražském Výstavišti začal první ročník kutilského veletrhu pro celou rodinu...

Na pražském Výstavišti začal první ročník kutilského veletrhu pro celou rodinu Maker Faire Prague 2018. Desítky...

Hyundai Santa Fe 2.2 CRDi 2014 ·
Hyundai Santa Fe 2.2 CRDi 2014 ·

r.v. 2014, naj. 48 191 km, diesel
600 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz