Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Vznik Havlova Srdce pro Brusel byl vidět i z letadel. Podívejte se

  8:53aktualizováno  8:53
Po deseti letech se opět rozzářilo velké neonové Srdce od umělce Jiřího Davida. Zatím jen při zkouškách v Horoměřicích a v Bruselu. Místo neonových trubic, které zářily nad Pražským hradem, nyní svítí modernější a úspornější LED neony.

Srdce už visí na budově Altiero Spinelli Evropského parlamentu. Zatím se rozsvítilo jen při krátkém testu po montáži na systém užívaný k mytí fasády. | foto: Marek Bulíček

Na budově Evropského parlamentu se srdce rozsvítí v pondělí večer. Nebude to pravda úplně poprvé: srdce na bruselském europarlamentu už krátce zazářilo. To šlo ale jen o malý test.

Slavnostní rozsvícení je naplánováno na předvečer prvního výročí úmrtí českého exprezidenta, tedy na pondělí 17. prosince 2012.

V pořadí druhé velkorozměrové neonové Srdce vizuálního umělce Jiřího Davida je stejně velké jako to první. Je tedy téměř sedmnáct metrů široké a patnáct metrů vysoké.

Díky hliníku zhublo o dva metráky na pouhých 300 kilogramů. Příkon jeho čtyř LED "neonových" trubic poklesl z původních 5 kW na pouhých 900 W (4,5 W/metr).

Srdce vzniklo pod letadly přistávajícími na Letišti Václava Havla

Srdce Václava Havla pro Brusel se rodilo ve výrobních prostorech společnosti Mareka Services v Horoměřicích u Prahy. Přímo nad továrničkou létají asi v padesátimetrové výšce letadla na pražskou Ruzyň.

Po technologické stránce byla výroba relativně snadnou záležitostí.  Těžší operací bylo přesné naohýbání dlouhých hliníkových trubek podle plánu umělce.

První  montáž srdce Václava Havla výtvarníka Jiřího Davida proběhla v
Při zkoušce v Modré Stodole svítila pouze vnější linka o délce 53 metrů.

Prvotní montáž trubek provedli zaměstnanci pomocí vázacích pásků. Toto upevnění je flexibilní a umožňuje relativně snadnou konečnou montáž. Definitivní pevnost spojů nosné konstrukce nakonec zajistily tex-šrouby (samořezné šrouby do hliníku).

Samotné srdce se skládá z osmi příhřadových segmetů. Každý z nich je tvořen čtyřmi obvodovými trubkami o průměru 50 milimetrů. Nosník vytváří trubka o průměru 20 milimetrů, která je naohýbaná do nekonečné vlnovky.

Vzájemné napojení segmentů připomíná spojení kolejnic modelářských vláčků. Do trubek o průměru 50 milimetrů jsou vloženy hliníkové spojky o průměru 45 milimetrů.

Mezi výrobou prvního a druhého Srdce uběhlo deset let. Za tu dobu se díky LED technologiím výrazně zjednodušila nejsložitější a nejchoulostivější součást, kterou je samotná neonová trubice.

Fotogalerie

LED "neon" má v podstatě jen dvě omezení - pro elektrické napojení následující "světelné hadice" se musí dělit pouze ve vyznačeném místě. Druhým zádrhelem je maximální délka jedné světelné trubice, která činí 200 metrů.

Před odjezdem do Bruselu se v Horoměřicích ještě testovala horizontální montáž. Plán předpokládal nepřesnosti při zakružování trubek s tím, že problém na místě (tedy v Bruselu) pomůže vyřešit jejich zkrácení a doformování.

Zkouška pak předpokládané nepřesnosti potvrdila. Pracovníci museli většinu trubek zkracovat tak, aby dostaly požadovaný tvar.

Nakonec ještě vázacími pásky připevnili vnější světelnou linku o délce 53 metrů. (ostatní budou dlouhé od 48 do 51 metrů).
Nejčtenější

Fotky z letecké nehody ukazují, že cestující se neumějí zachránit

Poškozený motor letounu spolešnosti Southwest Airlines

Jestli někdo potřeboval důkaz, že cestující nesledují bezpečnostní instruktáž posádky, čerstvá nehoda letadla...

Ruská armáda zavedla do výzbroje „smrtící kombajny“. Byly i v Sýrii

BMPT Terminátor

Ruská armáda dala do zkušebního provozu deset vozidel Terminátor určených pro palebnou podporu tanků. Některá z těchto...Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...

Rozuzlení: Platit je třeba za každý televizor. Výjimku má snad jen IPTV

Příklad televizoru, který je na dobré cestě k nezpůsobilosti pro příjem...

Neexistuje televizor, za který by nebylo podle zákona potřeba platit koncesionářské poplatky. To, že na něj doma nic...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Další z rubriky

Podívejte se na to „nej“, za co budou chtít výrobci letos vaše peníze

Nývlt Václav: SmartFrog

Když něco "cool" není, musíme to "cool" udělat, to platí nejenom na největším evropském veletrhu spotřební elektroniky...

Rozhněvaní černí vojáci zabili před 100 lety v Houstonu dvě desítky lidí

Rozhněvaní černí vojáci zabili před 100 lety v Houstonu dvě desítky lidí

Černošská minorita v Houstonu nesla s nelibostí incident z 23. srpna 1917, kdy policie za nejasných okolností zadržela...

Generál Vojcechovský bojoval v legiích, Stalin ho poslal do gulagu

Generál Vojcechovský bojoval v legiích, Stalin ho poslal do gulagu

26. srpna 1917 vstoupil Sergej Vojcechovský v hodnosti podplukovníka do formujících se Československých legií. Po 1....

Najdete na iDNES.cz