Stroj času ze stejnojmenného filmu podle předlohy H.G. Wellse

Stroj času ze stejnojmenného filmu podle předlohy H.G. Wellse | foto: DreamWorks

Hawking: Cestovat časem do budoucnosti můžete, ale už se nevrátíte

  • 593
Cestovatelé v čase se musejí připravit na to, že se podívají jen do budoucnosti. Minulost jim bude zapovězena. Lidé tímto způsobem budou moci například cestovat miliony let dopředu, aby znovu osídlili téměř jistě jimi opuštěnou planetu.

Vše je přitom založeno na reálných fyzikálních teoriích. Už Albert Einstein přišel s tím, že rychle letící objekt prožívá čas zpomaleně. Pohyb časem zpátky je však nemožný. "Porušuje základní pravidlo příčiny a následku," vysvětluje Stephen Hawking.

Pokud by cestování časem do minulosti bylo možné, pak by člověk mohl zastřelit své dávné předky. "Věřím, že věci nemohou samy sebe učinit nemožnými," dodal.

Hawking v dalším díle seriálu Stephen Hawking's Universe (Vesmír Stephena Hawkinga) předkládá mnohem méně kontroverzní teorii než minule. O nebezpečích setkání s mimozemšťany podle Hawkinga si přečtěte více zde.

Stephen Hawking

Slavný autor "Teorie všeho"

Vědec se připravuje na let do vesmíru

Stephen William Hawking (narozen 8. ledna 1942 v Oxfordu) je britský teoretický fyzik, jeden z nejznámějších vědců vůbec. Významně přispěl zejména k různým oborům kosmologie a kvantové gravitace a od roku 1979 je nositelem titulu Lukasiánský profesor matematiky University of Cambridge.

zdroj: Wikipedia.cz

Stanice The Discovery Channel vysílá pořad v rámci projektu Into The Universe with Stephen Hawking (Do vesmíru se Stephenem Hawkingem). Své teorie Hawking začal zveřejňovat, protože už se prý nebojí, že ho budou lidé mít za cvoka.

Rok na zemi, den na lodi

"Cestování časem bylo druhdy považováno za vědecké kacířství, a tak jsem o něm raději nemluvil," řekl Hawking. "Dneska už nejsem tak opatrný." Jakmile bude postavena vesmírná loď, která dokáže letět rychlostí blížící se rychlosti světla, pak den na palubě bude odpovídat roku na Zemi.

Ovšem jakmile se jednou vesmírná plavidla přiblíží rychlosti světla, pak jejich posádky budou přeskakovat pozemské roky rychlostí dnů, což dá lidstvu šanci začít znovu. "Při plném výkonu potrvá šest let jen dosáhnout téhle rychlosti," říká Hawking.

"Po prvních dvou letech dosáhnou poloviční rychlosti světla a budou daleko mimo sluneční soustavu. Po dalších dvou letech budou cestovat rychlostí 90 procent rychlosti světla. Po dalších dvou letech na plný výkon dosáhne plavidlo plné rychlosti, 98 procent rychlosti světla, a každý den na palubě bude jako rok na Zemi," vysvětluje vědec. "Při téhle rychlosti by cesta na okraj galaxie pro ty, kdo budou na palubě, trvala jen 80 let."

Profesor Brian Cox z Manchesterské univerzity listu The Times řekl, že Hawkingova teorie už má jistou oporu v experimentech prováděných ve velkém částicovém urychlovači Evropské organizace pro jaderný výzkum (CERN) v Ženevě. "Když zrychlíme malé částice na 99,99 procenta rychlosti světla, pak čas pro ně ubíhá jako jedna sedmitisícina našeho času," řekl.

Hawking připouští, že je cestováním v čase posedlý. Listu Daily Mail se svěřil, že kdyby mohl, vrátil by se zpátky, aby navštívil Marilyn Monroe v dobách její největší slávy anebo zaskočil za Galileem Galileim.

,