HDD jukebox, ještě slimovější SlimX a 512MB flash - trumfy iRiveru pro rok 2003

aktualizováno 
Firma iRiver si pro letošek připravila velice zajímavé překvapení. Vydala se cestou pevných disků a na lednovém CES představila harddiskový jukebox iHP-100. Dočkáme se také discmanu SlimX 550 o tloušťce neuvěřitelných 13 mm a flash přehrávače s 512 MB paměti.

Korejská firma iRiver odhalila na lednovém veletrhu CES své další trumfy. Stalo se tak trochu mimo zájem hlavních internetových médií, nicméně prezentované výrobky dozajista způsobí na trhu s MP3 přehrávači značný rozruch.

První, ne zase tak žhavou, ale rozhodně očekávanou novinkou, je kapesní flashový MP3/WMA přehrávač s FM rádiem. Jeho 128MB verzi iFP-180T jsme loni testovali, v Česku už se prodává i 256MB modifikace, označená jako iFP-190T. Nejnovější model iFP-195T už je vybaven dokonce 512 MB. V USA má stát necelých 350 dolarů, což není zase tak moc. Ovšem za ty peníze už bych si raději počkal na následující kousek.

iRiver HDD jukebox iHP-100

Hlavním soustem pro přihlížející bylo totiž něco úplně jiného. iRiver si pro rok 2003 patrně odpočine od discmanů a zaměří se na jiné médium. Letošní bombou se má stát harddiskový jukebox iHP-100. Tento skvost se podařilo zachytit redaktorům japonského ZDNetu. Ačkoliv fotografie pořížené v přítmí stánku nejsou dvakrát kvalitní, obrázek o přehrávači si podle nich udělat můžeme.

iRiver HDD jukebox iHP-100

Na vzhledu přístroje má jako obvykle největší zásluhu korejská designerská dílna INNO, která navrhla i předchozí výrobky iRiveru. Dominantními prvky jsou křížový ovladač a velký grafický displej, připomínající krapet iPod od Apple. Rozměry jukeboxu jsou 105×59×18 mm, je tedy jen o něco málo silnější než populární MP3 discmany téže značky. Uvnitř se skrývá 1,8" harddisk s kapacitou 10 GB, do budoucna se počítá i s 20GB modelem. Přístroj je vybaven sluchátkovým výstupem, mikrofonním vstupem a také kombinovanými linkovými i optickými vstupy a výstupy! Signál ze všech zdrojů bude ukládán přímo v MP3. Ke komunikaci s počítačem slouží USB 2.0. Lithium-polymerový akumulátor dodá přehrávači sílu na 15 hodin provozu.

iRiver HDD jukebox iHP-100

Mezi podporovanými formáty se vedle MP3, WMA a pofiderního ASF oficiálně objevuje také Ogg Vorbis a další jsou prý na cestě (snad konečně mp3PRO?). Pro management hudebních nahrávek je připraven americký software MoodLogic, který umí servírovat muziku podle nálady svého pána. Otázkou je, nakolik se tato aplikace bude podílet také na případném zabezpečeném přenosu hudebních souborů mezi počítačem a přehrávačem a jak bude jukebox použitelný jakožto externí přenosný disk. První dodávky iHP-100 do obchodů v Koreji a USA jsou plánovány na květen. Přístroj se na pultech objeví za přibližně 300 dolarů, což je cena příjemná.

iRiver SlimX 550

Ještě investigativnější byli reportéři serveru IGN Gear, kteří vypátrali informace o zcela novém MP3/WMA discmanu SlimX 550. Nejedná se o konkurenta stávajících modelů, ale spíš o lowendovou alternativu pro méně majetné fandy MP3 (úder proti lacinější Safě?). Přehrávač, který vypadá jako placka bez výrazných designérských prvků, oslní svou konstrukcí teprve poté, co zjistíte jeho tloušťku. SlimX 550 je silný pouhých 13 mm! Na funkce není přehrávač tak bohatý jako předchůdci, např. kapacita vyrovnávací paměti je menší. Systém ovládání přehrávače dálkově z jednotky na kabelu zůstal. Naprosto fascinující je spotřeba energie - s battery packem vydrží nový SlimX hrát neuvěřitelných 70 hodin! Cena je velice solidní, 150 dolarů.

Novinky iRiveru pro letošní rok se nesou v duchu hesla "pro každého něco". A vybírat je opravdu z čeho. Teď už se můžeme jen těšit, až se některý z připravovaných kousků objeví v našich končinách.

Zdroj: ZDNet Japan, IGN Gear

Nejčtenější

Tom Cruise: Vypněte funkci vylepšení pohybu na svých televizorech

DO KINA: Tom Cruise a Úžasňákovi budou znovu zachraňovat svět

Tom Cruise na svém twitterovém účtu nabádá filmové fanoušky k vypnutí funkcí pro vylepšení vykreslení pohybu při...

Vývoj evropské superstíhačky je na spadnutí. Není to příliš brzy?

Model letounu NGF na listopadové výstavě Euronaval v Paříži

Francouzská ministryně obrany Florence Parlyová na svém twitterovém účtu 20. listopadu oznámila dosažení shody s...

Exekutoři varují před vakce.net. I bez objednávky hrozí exekucí

Exekuce

I nedokončený nákup na e-shopu s velice levným zbožím může vést k soudní exekuci. Naštěstí jen smyšlené, jak se...

Raketa Falcon 9 neúspěšně přistála do moře, náklad ale letí dál k ISS

Nepovedené přistání Falcon 9

Porucha hydraulického čerpadla znemožnila přistání nosného stupně rakety Falcon 9. Přistál, či spíše spadl, do moře...

Žádná speciální jednotka se bez něj neobejde. Zkusili jsme noční vidění

Zkouška noktovizoru LPNVG (Low Profile Night Vision Goggle) s označením...

Neobešlo by se bez nich ani dopadení Bin Ládina. Brýle pro noční vidění používají speciální jednotky po celém světě....

Další z rubriky

Best Buy prodal omylem zařízení od Googlu, které firma ještě neuvedla

Logo společnosti Google

Obchodní řetězec omylem zákazníkovi prodal zařízení, které má Google uvést až příští týden.

„Nejlepší rádio na světě“ za šílenou cenu vyrobili Italové. Má umět vše

Pravděpodobně nejdražší rádio a Androidem na světě vyrobili Italové.

V Itálii prý znovu vynalezli rádio. Alespoň to tvrdí odvážná reklamní kampaň společnosti Radio Novelli. Za „vynález“ si...

Soundbar s Dolby Atmos se LG téměř povedl, filmový zvuk vás pohltí

Soundbar LG SK10Y

Čas od času si při testování říkám „safra to je dobré“ a o něco později si plácnu na čelo a divím se, jak to mohli...

Najdete na iDNES.cz