Staré HDMI za chvíli nebude stíhat, nové už tu mělo být

  10:23aktualizováno  10:23
V současnosti asi nejuniverzálnější multimediální rozhraní HDMI mělo již na začátku tohoto roku nabídnout druhou generaci. Ta by měla lépe zvládnout nadcházející požadavky, co se týká datové propustnosti a s tím souvisejících možností stále se zvyšujícího rozlišení.

Nové HDMI by mělo přijít brzy. | foto: Profimedia/koláž Technet.cz

Svým způsobem se dá říci, že v současnosti nabízené televizory s 4K (Ultra HD) rozlišením a s aktuální verzí HDMI 1.4 mohou být již za několik měsíců zastaralé. Pokud se tedy do té doby objeví již několikrát slibovaný nástupce v podobě HDMI 2.0. Aktuální informace serveru CePro hovoří o zveřejnění finální specifikace 28. srpna.

Ale může to trvat i mnohem déle, neboť uvedení vylepšeného rozhraní bylo již několikrát odsunuto. Organizace, která za vývojem stojí, není ani příliš sdílná, co se týká novinek obsažených v nové specifikaci, ani nehovoří o tom, proč ke zpoždění dochází.

Datová propustnost HDMI

Datová propustnost HDMI

I tak se objevila řada informací o podobě nového HDMI. Ta nejdůležitější hovoří o datové propustnosti 18 gigabitů za sekundu. To je o 80 procent vyšší datový tok, než nabízí současné HDMI 1.4 se svými 10 Gb/s. Už jen z toho vyplývá, že novinka bude mít smysl a aktuální HDMI nechá daleko za sebou. Zároveň to vytvoří tlak na výrobce televizí, aby vyřešili to, že jejich přístroje budou u 4K podporovat jen 24Hz obraz, přičemž některé UltraHD vysílání je již nyní na 50-60 Hz a do budoucna se očekává i další obsah se specifikací 2160p a 60 Hz.

Zvýšení přenosové kapacity bude mít na svědomí vyšší frekvence. Dá se tak očekávat i příchod další kategorie HDMI kabelů. Už tu máme Cat 1 a Cat 2 s podporovanou frekvencí do 74 Mhz, respektive 340 Mhz, a patrně přibude třetí s frekvencí do 600 Mhz.

Dá se samozřejmě předpokládat, že novinka bude zpětně kompatibilní, a tím pádem bude spolupracovat s nižšími verzemi HDMI, ale opačně to nepůjde. Přes HDMI 1.X v budoucnu prostě datově náročný obraz a zvuk neprotlačíte a patrně nepomůže ani změna firmwaru.

Některé firmy ale již nyní slibují možnost upgradu, Podle serveru audioholics.com například Samsung připravuje placenou sadu, která do starších UltraHD modelů přinese HDMI 2.0 a Sony tvrdí, že její nejnovější 55, 65 a 84palcové X9 UHD TV už jsou na novou specifikaci připravené.

HDMI inovaci potřebuje, protože pokud by začalo zaostávat, mohli by se výrobci začít poohlížet po jiných univerzálních rozhraních, kterých je na trhu dost a další se vyvíjejí. Třeba systém HDBaseT má přenášet dohromady pět služeb. Vedle zvuku a videa také data v počítačové síti, napájení až do 100 W a samozřejmě ovládací signály. A například poměrně rozšířený DisplayPort již nyní zvládne 2160p (4K, 3840 × 2160 px) video při frekvenci 60Hz s 10bitovou barevnou hloubkou, což bude umět až HDMI 2.0.

Autor:

Nejčtenější

Tom Cruise: Vypněte funkci vylepšení pohybu na svých televizorech

DO KINA: Tom Cruise a Úžasňákovi budou znovu zachraňovat svět

Tom Cruise na svém twitterovém účtu nabádá filmové fanoušky k vypnutí funkcí pro vylepšení vykreslení pohybu při...

Vývoj evropské superstíhačky je na spadnutí. Není to příliš brzy?

Model letounu NGF na listopadové výstavě Euronaval v Paříži

Francouzská ministryně obrany Florence Parlyová na svém twitterovém účtu 20. listopadu oznámila dosažení shody s...

Exekutoři varují před vakce.net. I bez objednávky hrozí exekucí

Exekuce

I nedokončený nákup na e-shopu s velice levným zbožím může vést k soudní exekuci. Naštěstí jen smyšlené, jak se...

Raketa Falcon 9 neúspěšně přistála do moře, náklad ale letí dál k ISS

Nepovedené přistání Falcon 9

Porucha hydraulického čerpadla znemožnila přistání nosného stupně rakety Falcon 9. Přistál, či spíše spadl, do moře...

Žádná speciální jednotka se bez něj neobejde. Zkusili jsme noční vidění

Zkouška noktovizoru LPNVG (Low Profile Night Vision Goggle) s označením...

Neobešlo by se bez nich ani dopadení Bin Ládina. Brýle pro noční vidění používají speciální jednotky po celém světě....

Další z rubriky

Podívejte se, jaké triky s videem vám umožní čipy nové generace

Desaturace videa v telefonu Huawei Mate 20 Pro

Moderní technologie leckdy stírají rozdíly mezi těmi, kdo umí, a těmi, kdo ne. A že dovedou přivřít i hodně rozevřené...

Programy s vysokým rozlišením v DVB-T2 nebudou, vyjma ČT

Nízké rozlišení na velkou obrazovku nepatří.

Ačkoli může být obraz v novém DVB-T2 vysílání technicky perfektní, divák si jej užije jen u kanálů České televize....

Vyzkoušeli jsme první 8K televizor. Kam se hrabe realita

První 8K televizor v testu. Samsung QE65Q900R

Jako první v České republice jsme vyzkoušeli televizor s 8K rozlišením, který v příštích týdnech přijde na český trh....

Najdete na iDNES.cz