Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


HDTV? Ale jděte. UHDV!

aktualizováno 
Přijímáte přes satelit vysílání HDTV a říkáte si, že lepší kvalita obrazu snad už ani nemůže existovat? V takovém případě si přečtěte v následujícím článku, jakou technologii dálné budoucnosti pro nás vyvíjí japonští inženýři z NHK.

Japonská kabelová společnost NHK (Nippon Hōsō Kyōkai) již začala pracovat na nástupci současné špičky v oblasti digitálního videa HDTV (High Definition TV). I přesto, že je vývoj této technologie ve velmi ranném stádiu, NHK již zveřejnila předpokládané technické parametry.

Ostrý obraz a dobrý zvuk

Asi nejpatrnější rozdíl bude viditelná v rozlišení. Současnou HDTV s přibližně dvěma megapixely (1920x1080) předčí UHDV (Ulra High Definition Video) se 33 megapixely (7680x4320) takřka sedmnáctkrát. Stejný zůstane poměr stran 16:9 a frekvence 60 Hz.

Výrazně lépe si povede i zvuková složka. Namísto dnešního 5.1 kanálového systému využívá UHDV 22 klasických kanálů, včetně dvou basových, tedy 22.2. Reprosoustava bude začínat s  deseti reproduktory na hlavy, s devíti nad hlavou a se třemi v úrovni spodních částí těla. Jeden subwoofer pak bude umístěn vepředu a druhý vzadu.

Připraveno pro HDTV - 54palcové LCD od Samsungu 

Datový bumbrlíček

Tyto parametry ale znamenají jedno - extrémní datovou náročnost, už jen proto, že se jedná o digitální formát. Pro inspiraci, k natočení pokusného 18 minutového materiálu potřebovali inženýři pole 16 HDTV rekordérů a kameru se čtyřmi dvaapůlpalcovými CCD prvky. Pro přehrání pak využili obřího 450palcového plátna.

Není se čemu divit, že datový tok dosáhl 24 Gbps (rozložených rovnoměrně na 16 linek), což se téměř na chlup vyrovná průtoku dat na českém internetu (NIX) ve špičce, a video působilo údajně natolik realisticky, že některým vybraným divákům téměř způsobilo mořskou nemoc.

Něco přes čtvrthodinu dlouhý film zabral zabral na diskovém poli 3.5 TB, což je objem srovnatelný se 750 DVD. Kdyby minut bylo 120, tedy jako u běžného filmu, zabíral by přes 23 TB, což by se vešlo na 160 SCSI hardisků v ceně cca 3 milionů, pomineme-li další nezbytný hardware. V porovnání z datového pohledu by se jeden klasický film vyrovnal 25 000 běžných filmů v DivX či XviD.

Běh na dlouhou trať

Se zavedením HDTV se ale, a to ani v Japonsku, nepočítá v nejbližších letech. Pro srovnání, HDTV byl vyvíjen již od roku 1964  a až roku 1982 vznikl první, v praxi použitelný, materiál. V Česku bude HDTV spuštěno “již” tento rok a 2008-2010 se plánuje po duálním provozu stoprocentní nahrazení klasické televize tímto formátem.

Cesta UHDV do domácností bude určitě velmi krkolomná. Dříve se počítá s využitím v kinech, včetně IMAX a sexuálního průmyslu, zdravotnictví, školství, při uměleckých prezentacích nebo v rámci veřejných projekcí na náměstích či v hypermarketech.

Velkého pokroku chtějí vývojáři dosáhnout především v kontrastu barev a věrohodnosti obrazu, kde jsou dodnes největší rezervy. Při vývoji se zkrátka chtějí v co nejvíce aspektech dotknout limitů lidského oka, např. 17000 DPI nebo kontrastního poměru 100 000 oproti dnešnímu maximálně 4 000. 

 

Autor:


Nejčtenější

„Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

Vražedná zbraň. Touto pistolí Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják Rudněv v...

„Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...

Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Horký nápoj vás ve vedru ochladí lépe, zjistili vědci. Ale má to háček

Horký nápoj v horkém létě?

Biologie lidského těla někdy funguje přesně naopak, než by člověk čekal. Příkladem je pití horkých nápojů v létě. Zní...

Další z rubriky

Opravte si chytrou domácnost od Samsungu, aby vás nesledovala televize

Samsung nabízí ovládání chytré domácnosti prostřednictvím systému SmatThings.

Přibývající počet připojených spotřebičů k internetu klade stále vyšší nároky na uživatele, aby je všechny udržel...

Nvidia chystá „velkolepé překvapení“, konečně oznámí nové grafické karty

Nvidia GeForce 1080 GTX Ti

Na herním veletrhu Gamescom, který se uskuteční za tři týdny v německém Kolíně nad Rýnem, plánuje společnost Nvidia...

Evropská komise pokutovala Asus, Philips a další za šikanu obchodníků

Jakmile velkoprodejce elektrospotřebičů HP Tronic vyprodá skladové zásoby,...

Antimonopolní orgán Evropské unie udělil vysokou pokutu výrobcům spotřební elektroniky a výpočetní techniky za to, že...

Najdete na iDNES.cz