Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


HDTV? Ale jděte. UHDV!

aktualizováno 
Přijímáte přes satelit vysílání HDTV a říkáte si, že lepší kvalita obrazu snad už ani nemůže existovat? V takovém případě si přečtěte v následujícím článku, jakou technologii dálné budoucnosti pro nás vyvíjí japonští inženýři z NHK.

Japonská kabelová společnost NHK (Nippon Hōsō Kyōkai) již začala pracovat na nástupci současné špičky v oblasti digitálního videa HDTV (High Definition TV). I přesto, že je vývoj této technologie ve velmi ranném stádiu, NHK již zveřejnila předpokládané technické parametry.

Ostrý obraz a dobrý zvuk

Asi nejpatrnější rozdíl bude viditelná v rozlišení. Současnou HDTV s přibližně dvěma megapixely (1920x1080) předčí UHDV (Ulra High Definition Video) se 33 megapixely (7680x4320) takřka sedmnáctkrát. Stejný zůstane poměr stran 16:9 a frekvence 60 Hz.

Výrazně lépe si povede i zvuková složka. Namísto dnešního 5.1 kanálového systému využívá UHDV 22 klasických kanálů, včetně dvou basových, tedy 22.2. Reprosoustava bude začínat s  deseti reproduktory na hlavy, s devíti nad hlavou a se třemi v úrovni spodních částí těla. Jeden subwoofer pak bude umístěn vepředu a druhý vzadu.

Připraveno pro HDTV - 54palcové LCD od Samsungu 

Datový bumbrlíček

Tyto parametry ale znamenají jedno - extrémní datovou náročnost, už jen proto, že se jedná o digitální formát. Pro inspiraci, k natočení pokusného 18 minutového materiálu potřebovali inženýři pole 16 HDTV rekordérů a kameru se čtyřmi dvaapůlpalcovými CCD prvky. Pro přehrání pak využili obřího 450palcového plátna.

Není se čemu divit, že datový tok dosáhl 24 Gbps (rozložených rovnoměrně na 16 linek), což se téměř na chlup vyrovná průtoku dat na českém internetu (NIX) ve špičce, a video působilo údajně natolik realisticky, že některým vybraným divákům téměř způsobilo mořskou nemoc.

Něco přes čtvrthodinu dlouhý film zabral zabral na diskovém poli 3.5 TB, což je objem srovnatelný se 750 DVD. Kdyby minut bylo 120, tedy jako u běžného filmu, zabíral by přes 23 TB, což by se vešlo na 160 SCSI hardisků v ceně cca 3 milionů, pomineme-li další nezbytný hardware. V porovnání z datového pohledu by se jeden klasický film vyrovnal 25 000 běžných filmů v DivX či XviD.

Běh na dlouhou trať

Se zavedením HDTV se ale, a to ani v Japonsku, nepočítá v nejbližších letech. Pro srovnání, HDTV byl vyvíjen již od roku 1964  a až roku 1982 vznikl první, v praxi použitelný, materiál. V Česku bude HDTV spuštěno “již” tento rok a 2008-2010 se plánuje po duálním provozu stoprocentní nahrazení klasické televize tímto formátem.

Cesta UHDV do domácností bude určitě velmi krkolomná. Dříve se počítá s využitím v kinech, včetně IMAX a sexuálního průmyslu, zdravotnictví, školství, při uměleckých prezentacích nebo v rámci veřejných projekcí na náměstích či v hypermarketech.

Velkého pokroku chtějí vývojáři dosáhnout především v kontrastu barev a věrohodnosti obrazu, kde jsou dodnes největší rezervy. Při vývoji se zkrátka chtějí v co nejvíce aspektech dotknout limitů lidského oka, např. 17000 DPI nebo kontrastního poměru 100 000 oproti dnešnímu maximálně 4 000. 

 

Autor:Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Další z rubriky

Tablety dál umírají. O Vánocích se jim naposledy dařilo

(Ilustrační snímek)

Apple si s iPadem udržuje vedení, nejvíce ale rostl Kindle Fire od Amazon - jako jedinému z hlavních výrobců se mu...

Čínští policisté zkoušejí brýle, díky kterým poznají zločince za jízdy

Největší tepnou Pekingu právě projíždějí vozy s SPZ s lichými číslem na konci.

Brýle s umělou inteligencí rozpoznávaly kriminálníky doposud jen v davu. Nyní je policisté v Číně úspěšně otestovali i...

Intel se chce zbavit závislosti na klasických počítačích

(ilustrační snímek)

Společnost Intel se stále více snaží oprostit od závislosti na x86 platformě. Tento krok ovšem není náhlý, firma na něm...

denicky-depo-provera-uz-nikdy
denicky-depo-provera-uz-nikdy

Deníček maminky, která vypráví, jaká úskalí může mít hormonální injekce.

Najdete na iDNES.cz