HDTV - vize budoucnosti na vašich obrazovkách

  • 5
Kvalitu DVD několikanásobně předčí. Z čeho vzniklo digitální vysílání nejvyšší kvality? Co nabízí? Kolik stojí potřebná technika? Bude HDTV vůbec někdy v Česku? Odpovědi naleznete v článku.

HDTV - vize budoucnosti
Slova jako digitální televize (DTV), HDTV či SDTV slýcháme už nějaký ten pátek. Co ale vlastně znamenají?

DTV
Začněme od začátku. Prvním článkem řetězce je právě DTV (Digital TV). Ta se dělí na dva základní druhy, jsou jimi SDTV a HDTV (analogové vysílací normy stojí stranou). Ty se rozdělují na další dva druhy, a to podle řádkování progresivního (progressive) nebo prokládaného (interlaced).
Prokládané řádkování je určeno pro televizní či video techniku. Zpracovává obraz řádkově, přesněji řečeno obraz je  rozložen na řádky, a ty se pak přenášejí zvlášť sudé a liché.
Progresivní snímání a následné vysílaní je velice nákladné, má ovšem obrovskou výhodu. Obraz je zachycen jako celek, tudíž nedochází téměř k žádnému zkreslení.

Dělení DTV:

Porovnání typů DTV

Typ vysílání

Analogové

Digitální

Digitální

Digitální

Digitální

 

NTSC

Standard Definition

Standard Definition

High Definition

High Definition

Maximální rozlišení

480i

480i

480p

720p

1080i

Poměr stran

4:3

4:3

4:3 nebo 16:9

16:9

16:9

Popis

Standardní televize

Velice dobrá kvalita zvuku i obrazu. Srovnatelné s DVD nebo DBS (Digital Broadcast Satellite)

Lepší než prokládané (interlaced)

Nejlepší možná kvalita

Nejlepší možná kvalita

Něco málo o HDTV

O HDTV se v technických kruzích mluví již pěkných pár let. HDTV umožňuje vysílat obraz ve vysokém rozlišení (tak vysokém, že i DVD, které má rozlišení 720 x 576, se krčí v rohu), jehož maximální velikost je 1920 x 1080 bodů. Stejně jako obraz, i zvuk je ve vysoké kvalitě, navíc může být i multikanálový. Ve Spojených Státech už HDTV vysílaní funguje (v Japonsku také). K jeho zpracování potřebujete HDTV televizní přijímač, HDTV satelitní reciever a talíř.

HDTV v rozlišení 1920x1080 bodů:

hdtv

DVD v rozlišení 720x576 bodů:

hdtv 

Co můžeme vidět?

Jak již bylo napsáno, ke sledování HDTV bychom se museli vydat do Japonska či USA. Nejznámější společností, která HDTV vysílá, je DirectTV. K dispozici jsou zatím 3 kanály - HDNet, HBO a SHO HDTV. První zmiňovaný je universální kanál, kde jsou vysílány filmy či sportovní utkání, stejně jako koncerty. HBO snad není nutné představovat (pro absolutní laiky - jedná se o čistě filmový kanál). Na konec jsme si nechali SHO HDTV. Tento kanál je zajímavý tím, že je jako jediný vysílán v nejvyšším možném rozlišení (1080i). Další společnosti, jako např. Time Warner, která nyní vysílá už devět kanálů, se také hlásí o slovo. Je vidět, že za "velkou louží" se vše pomalu na nástup HDTV připravuje.

Takto uvidíte na televizní obrazovce:

a) HDTV

hdtv

b) DVD

     

hdtv

Náklady

Nejlevnější HDTV monitory se v USA prodávají cca za 800 dolarů. Jedná o monitory kombinované s televizí, avšak s úhlopříčkou ne větší než 30 palců. Ceny HDTV televizorů se zadní projekcí se běžně pohybují okolo 2000 až 4000 dolarů. HDTV plasmový display se většinou svou cenou přehoupne přes magickou hranici 10 000 dolarů. A konečně HDTV projektor si můžete pořídit už za 2500 dolarů, k mání jsou však také projektory za 12 000 dolarů. Za satelitní reciever zaplatíme zhruba 600 dolarů. Nejméně nákladnou komponentou je satelitní talíř, který je možné zakoupit i za 150 dolarů. Z těchto cen vyplývá, že nejlevnější možnou výbavu lze koupit i pod 100 000. Naopak za vyšší třídu jednotlivých komponent můžete zaplatit také přes půl milionu.

Co z toho všeho plyne pro nás?

V Evropě, natož v České republice, zatím žádná stanice v HDTV nevysílá. Na samotné HDTV si ještě nějaký ten rok počkáme.

Velké společnosti, konkrétně Hitachi, Matsushita Electric (Panasonic), Philips, Silicon Image, Sony Corporation, Thomson multimedia a Toshiba Corporation, uveřejnily informace o návrhu HDMI (Hi Definition Multimedia Interface), který dává HDTV opět nový rozměr. Více informací se dozvíte zde. Informace, kterými nás výrobci nepřetržitě hltí, jsou natolik úžasné, že se snad čekání vyplatí a my se jednoho dne dočkáme "dokonalého" obrazu se špičkovým multikanálovým zvukem i u nás.

Podrobnější informace naleznete na Hdtv.com