Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Útočníci mají hesla milionů uživatelů služeb Googlu. Některá jsou stará

  10:30aktualizováno  11:49
Asi pět milionů účtů uživatelů webového e-mailu od Googlu bylo kompromitováno neznámým útočníkem. Není však třeba vyvolávat paniku, protože údaje mohou být zastaralé. Přesto není na škodu změnit heslo, což byste stejně měli pravidelně dělat nebo si minimálně aktivovat dvoustupňové ověření.

Ilustrační snímek | foto: Reuters

Na internetu se objevil seznam takřka pěti milionů účtů i s hesly ke službě elektronické pošty Gmail, kterou provozuje Google. Zdá se však, že nebyly ukradeny přímo ze serverů Googlu, ale spíše se jedná o soubor přístupových údajů shromažďovaný řadu let z různých zdrojů.

Zabezpečte si svá data na internetu různými hesly

Doporučení ohledně bezpečnosti na internetu jsou stále stejná, ale evidentně se hodí je zopakovat. Důležité je vědět, co, kam a proč nahráváte, a tyto služby odpovídajícím způsobem zabezpečit.

1. Nenahrávejte na internet všechno.

2. Používejte různá hesla pro různé služby.

3. Kdykoli to jde, využijte dvoustupňové ověření.

4. Využijte program pro správu hesel.

Podrobné tipy si přečtěte v našem přehledovém článku.

Přihlašovací jména a hesla zveřejnil tento týden uživatel schovávající se pod přezdívkou "tvskit" na bitcoinovém bezpečnostním fóru btcsec.com s tím, že zhruba 60 procent těchto údajů je stále platných.

Mnoho starých údajů

"Nemůžeme potvrdit, že je to opravdu až 60 procent, ale velké množství uniklých dat je legitimní," řekl podle serveru PC Word Peter Kruse, technologický ředitel dánské bezpečnostní společnosti CSIS. Z jejich zjištění vyplývá, že některé údaje mohou být až 3 roky staré. CSIS zároveň předpokládá, že data byla získána z jiných zdrojů než z Googlu, pravděpodobně na stránkách, kde uživatelé mají svou Gmail adresu, jako uživatelské jméno.

Část seznamu u uniklých přihlašovacích údajů.

Část seznamu u uniklých přihlašovacích údajů.

To znamená, že u některého webu sice zadáváte jako přihlašovací jméno účet na Googlu, ale heslo pro tento konkrétní web máte jiné než to, kterým se přihlašujete k samotným službám Googlu. A právě toto jiné heslo může být v seznamu zveřejněném útočníkem, či možná lépe řečeno sběratelem.

Potvrzuje to i samotný Google. „Nemáme žádné důkazy o tom, že by byl náš systém ohrožen. Ve chvíli, kdy bychom získali podezření, že by bezpečnost mohla být narušena, neprodleně podnikneme kroky, abychom pomohli dotčeným uživatelům ochránit jejich účty," píše ve vyjádření pro naši redakci Lucie Bílková místní mediální zástupce z PR agentury pracující pro Google .

Bezpečnostní firma Kaspersky k tomu dodává, že postiženy byly například i ruské služby jako Yandex (cca 1 milion) nebo Mail.ru (4 miliony). I tyto ruské služby oznámily, že uniklá data jsou většinou zastaralá. Google dokonce nedlouho před zveřejněním údajů varoval podle společnosti Kaspersky některé uživatele webového e-mailu, že jejich účet mohl být kompromitován na základě útoků podporovaném vládou. Jakou, to prý firma neuvedla.

Aktivujte si dvoufázovou autentifikaci

Zdá se tedy, že zveřejněná hesla nemohou napáchat větší škodu. Nejvíce na pozoru by se měli mít ti, kteří používají stejná hesla na různých službách a navíc třeba s podobným přihlašovacím jménem, vyplatí se tedy nyní heslo změnit.

Stejně tak pokud jste doposud váhali se zapnutím dvoustupňového ověření, kdy musíte přihlášení ověřit ještě jinou cestou, teď je ta správná chvíle jej zapnout. A dejte si pozor, jaké aplikace máte na telefonu, kam ověřovací heslo může přijít. Na internetu prostě musíte být obezřetní.

Ověřit si, zda je váš účet ve zveřejněném seznamu, můžete na této stránce, ani tam nemusíte dávat celé přihlašovací jméno.

Aktualizováno o vyjádření společnosti Google.

Autor:


Nejčtenější

„Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

Vražedná zbraň. Tímto typem pistole Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják...

„Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...Horký nápoj vás ve vedru ochladí lépe, zjistili vědci. Ale má to háček

Horký nápoj v horkém létě?

Biologie lidského těla někdy funguje přesně naopak, než by člověk čekal. Příkladem je pití horkých nápojů v létě. Zní...

Připravte se na pád cen SSD disků. Mohou zlevnit na třetinu

SSD disky jsou stále levnější

Podle firmy Objective Analysis je na trhu tak velký převis nabídky NAND pamětí, které slouží k výrobě SSD disků, že...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Další z rubriky

Dejte nám bankovní údaje svých klientů, žádají banky Facebook i Google

Ilustrační snímek

Korporace se snaží přemluvit velké banky, aby jim daly přístup k některým bankovním údajům a umožnily obchodovat v...

Google vás šmíruje, i když mu to zakážete. Na webu o tom dokonce lže

Google zaznamenal Historii polohy i po jejím vypnutí v menu

Kdo nechce, aby se zaznamenávala jeho poloha, zpravidla si v zařízení se systémem Android deaktivuje ukládání Historie...

Končí služba Mujweb.cz, fungovat začala v minulém století

Mujweb.cz končí

Jedna z prvních služeb, kam jste mohli umístit svůj web, končí.

Najdete na iDNES.cz