Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Hi-tech dárky na poslední chvíli. Potěší nadšence i laika

aktualizováno 
Western Digital spojil wi-fi router síťové uložiště do jedné elegantní krabičky. Toshiba nabízí velmi schopnou univerzální dokovací stanici. Belkin pošle obraz ze set top boxu do vašeho počítače nebo tabletu, ať jste kdekoli. Šikovná krabička od LG udělá z vaší hloupé televize chytrou. Vyzkoušeli jsme je.

Hi-tech vychytávky nejen pod vánoční stromeček | foto: Technet.cz

Rozhodně patří spíše mezi drahé dárky, ale zase je lze považovat za veskrze užitečné. A ve schopnějším e-shopu je stále stihnete do Vánoc koupit.

Western Digital MyNet Central N900

Kombinuje v sobě gigabitový ethernetový router, wi-fi router v pásmu 2,4 a 5 GHz a síťové uložiště NAS. Vestavěný síťový disk můžete připojit jako diskovou jednotku a přistupovat k němu přes průzkumník souborů. Díky aplikaci WD2Go pro iOS a Android můžete s diskem pracovat i z mobilních zařízení. Třešničkou na dortu je webový přístup přes cloudový systém WD, takže se na disk dostanete z jakéhokoli počítače kdekoli na světě.

WD MyNet Central N900

Při přístupu z počítače na pevný disk jsme dosahovali nevelké přenosové rychlosti kolem 11 MB/s (pro čtení i zápis) a kupodivu nebyl rozdíl, zda bezdrátově (5 GHz) nebo po kabelu. Pokud se budete snažit zazálohovat celý počítač, nebo přenést na síťový disk 500 GB filmů, pak vás bude nízká přenosová rychlost zdržovat. Při běžné práci se soubory a přehrávání multimedií však vadit nebude.

WD MyNet Central N900

MyNet Central N900 funguje i jako DLNA media server a iTunes media server. Žádné další funkce, jako je třeba stahování z torrentů, ovšem nehledejte.

Závěr: Praktická a jednoduše nastavitelná kombinace uspokojí běžně náročné uživatele. Pokud často na síti pracujete s velkými objemy dat, lepší službu vám udělá samostatný router a NAS. Pro srovnání: u síťového disku MyBook Live jsme při testech naměřili (při metalickém připojení) rychlosti kolem 80 MB/s. Pořídíte jej za 6 990 Kč.

Belkin @TV Plus

Pokud máte kabelovku nebo satelit s několika desítkami kanálů, možná si občas říkáte, že by nebylo špatné mít možnost na ně koukat i na notebooku v ložnici, tabletu na zahradě, nebo smartphonu na hotelovém pokoji na zahraniční služební cestě. Belkin @TV Plus tohle umožní.

K set-top-boxu jej připojíte analogově, k dispozici je jen jeden vstup. U obrazu si můžete vybrat z jednoduchého kompozitního, nebo kvalitnějšího komponentního způsobu. Záleží na tom, jaké výstupy má váš set-top-box. U zvuku na výběr není, k dispozici je dvojice cinchů. Potěší i stejná sada výstupů. Přístroj je průchozí, takže vás neobere o žádné přípojné místo.

Pokud si máme nad něčím opravdu povzdechnout, chybí nám dnes standardní HDMI propojení.

Belkin @TV Plus

Zařízení připojíte k domácímu routeru, který se postará o distribuci signálu přehrávačům ve vnitřní i vnější síti. Pro tu vnější musíte nastavit přesměrování portů, ale to umí většina lepších routerů. Aby bylo možné i na dálku set-top-box zapnout a přepínat kanály, musíte připojit kabel s dvojicí IR vysílačů, které umístíte tak, aby byly v přímém dohledu s IR přijímačem dálkového ovladače set-top-boxu.

Aplikace je ke stažení ve verzích pro Windows PC, Mac PC, iOS a Android. Po instalaci zařízení přiřadíte jméno (u první instalace, u ostatních toto jméno zvolíte pro spárování) a je to.

Přenos je v domácí síti zatížen zhruba desetisekundovým zpožděním (buffer pro případné výkyvy přenosové rychlosti), což moc nevadí u živého vysílání, ale pokud se snažíte rychlým posuvem přeskočit reklamní bloky filmu, který máte uložený na pevném disku v PVR set-top-boxu, pak je to skoro kaskadérský kousek. Stream můžete sledovat najednou na několika přijímačích, na každém je posun způsobený vyrovnávací pamětí trochu jiný.

Obraz vysílá v SD rozlišení, HD verze přístroje bude podle neověřených informací na trhu příští rok. Nutno podotknout, že i na 27" displeji počítače vypadal obraz dobře a na 14" displeji notebooku velmi dobře. Datový tok se pohybuje kolem 2,4 Mbit/s, což u MPEG4 v SD rozlišení není špatné.

Aplikaci nechybí možnost záznamu, streamovaný pořad si tak můžete do zařízení i nahrát pro pozdější sledování. Při streamování mimo domov je samozřejmě datový tok nižší, což však na kapesních zařízeních nevadí.

Belkin @TV Plus

Součástí ovládacího programu je i dálkový ovladač. Při instalaci si vyberete z dlouhého seznamu různých set-top-boxů, náš PVR Kaon KCF-B4003 od UPC v nabídce není. Zvolili jsme tedy jiný model od Kaonu, díky čemuž jsme přístroj mohli vypnout a zapnout, mohli jsme přepínat kanály, ale chyběla tlačítka pro práci s pevným diskem.

Závěr: Obraz i zvuk přenáší ve velmi dobré (i když SD) kvalitě a funguje spolehlivě. I při několikahodinovém sledování jsme nezaznamenali výpadek v přenosu ani rozpad synchronizace obrazu se zvukem. Výhodou je možnost vše řídit a sledovat i z mobilního zařízení přes 3G odkudkoli. Nevýhodou je docela vysoká cena 4 490 korun a omezené možnosti připojení.

Toshiba DynaDock 3.0

Pokud mají ultrabooky nějakou nevýhodu, pak je to omezená výbava porty a konektory. Naštěstí jim zpravidla nechybí rychlý port USB 3.0, díky kterému lze tento deficit docela snadno nahradit. Vyzkoušeli jsme univerzální dokovací stanici DynaDock 3.0 od Toshiby.

K jakémukoli notebooku či ultrabooku ji připojíte jedním USB 3.0 portem. Napájení zajistí přibalený adaptér. Díky němu jsou čelní dva USB porty neustále pod napětím a můžete je využívat jako univerzální nabíječku pro USB zařízení.

Toshiba DynaDock 3.0

DynaDock nabízí čtyři USB 3.0 porty, dva USB 2.0 porty, gigabitový ethernet, HDMI a DVI výstupy (redukce na VGA je přibalena), 5.1 zvukový výstup, sluchátkový výstup a mikrofonní vstup. V optimální situaci tak DynaDock stojí stále zapojený na stole, přijdete s ultrabookem a jedním kabelem připojíte vše, včetně monitorů.

Oba videovýstupy zvládnou rozlišení až 2 048 × 1 152 pixelů. Mohou pracovat nezávisle a výkonově zvládnou přehrávat video v plné HD kvalitě. Nečekejte od nich akceleraci 3D videa, grafika je součástí "dockového" čipu DisplayLink DL3900. V maximální konfiguraci tak můžete mít i čtyři obrazovky: displej notebooku, jeden monitor ve výstupu notebooku a dva monitory přes DynaDock.

Toshiba DynaDock 3.0

Přenosové rychlosti na USB porty jsou velmi dobré, u ethernetu je oproti portu na desce notebooku o poznání pomalejší, ale i tak jsme běžně přenášeli 20 MB/s, tedy 160 Mbit/s, což je pro běžné činnosti více než dostatečné. Vše co přes DynaDock proudí ovšem musí zpracovat procesor počítače, což znamená, že pokud sledujete video na obou výstupech, stahujete z internetu, zapisujete na USB paměť a hrajete přitom ze sluchátkového výstupu, pohybuje se zatížení procesoru Core i5 (v ultrabooku Acer Aspire M5) kolem 70 %. Při běžné kancelářské činnosti jste pod 20 %, což není žádný problém.

Závěr: DynaDock urychlí připojení notebooku ke všem periferiím a obrazovkám doma nebo v kanceláři. Musíte však počítat s tím, že kus výkonu procesoru "sežere" USB přenos. Cena? 3 490 Kč.

LG Smart TV Upgrader SP-820

Pojem "Smart TV", tedy "chytrý televizor" je jedním z lákadel, kterým výrobci motivují k nákupu nového televizoru. LG nabízí již druhou generaci "Smart TV Upgraderu", což je šikovná krabička, která chytré funkce doplní i do staršího "hloupého" televizoru. Stačí jej HDMI kabelem připojit k televizoru a ethernetovým kabelem k internetovému routeru.

LG Smart TV Upgrader

Máte-li 3D televizor, potěší vás aplikace 3D World, která nabízí streamovaný 3D obsah v docela dobré kvalitě. Najdete zde třeba koncert Kylie Minogue, nebo dokument Delfíni a Velryby.

Z běžnějších aplikací je tu přehrávač YouTube videí, obrázky Picasa, sociální sítě Facebook a Twitter, zpravodajský servis ČTK, mapy Google Maps, portál internetových rádií vTuner, streamované koncerty iConcerts a další.

Pokud se přihlásíte k portálu LG Smart World, můžete instalovat další aplikace včetně her, například šipek. Díky ovladači Magic Remote je to docela zábava.

LG Smart TV Upgrader

Smart TV Upgrader funguje i jako multimediální centrum. Dokáže se připojit k DLNA zařízením, chytrým telefonům se Smart Share funkcemi nebo softwarovým mediacentrům, jako jsou TVersity nebo Nero Media Home.Díky dvojici USB portů můžete připojit externí disky nebo USB paměti.

Podpora formátů je široká. Nenašel jsem AVI, MKV, nebo WMV soubor, který by Upgrader nepřehrál. Horší to bylo s titulky. Oficiálně je podporuje, ale při sdílení přes síť si s nimi někdy neporadil korektně. Z hudebních formátů přehrává MP3 i FLAC. Hromadu sestavenou z různých nasdílených zdrojů však nelze rozumně třídit, takže pokud máte na sdíleném disku třeba 400 alb, musíte se jimi prokousat.

Příjemným překvapením je internetový prohlížeč. Stránky zobrazuje korektně a docela svižně. Nechybí mu ani záložky a co se podpory standardů týče, v testu Acid3 dosáhl skóre 99/100. Potíže mu nečiní ani flash.

LG Smart TV Upgrader

A třešnička na konec. Dálkový ovladač Magic Remote má vestavěné akcelerometry, takže funguje jako ukazovátko: míříte na obrazovku a naklápěním posouváte kurzor, což je po chvilce cviku velmi praktické. Pro ovládání lze však využít i konvenčního kříže šipek.

Závěr: Hloupý televizor naučí chytrým funkcím, nabízí plně funkční internetový prohlížeč a je to i slušný multimediální přehrávač. Potěšila nás rychlost a šikovný ovladač. Koupíte jej za 3 690 Kč.
Nejčtenější

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Napište BFF, abyste ukázali, jak jste důvěřiví. Po Facebooku se šíří hoax

Zkratka BFF na Facebooku sice zezelená, ale žádné zabezpečení tím neověříte,...

Po Facebooku se šíří další hoax. Tentokrát slibuje rychlé ověření zabezpečení účtu. Nabádá uživatele, aby pod příspěvek...Sklep v Říčanech vydává 600 let starou záhadu. Poklad ukrytý před Žižkou

Pražské groše z říčanského pokladu

Do toho hrnečku se vešly veškeré rodinné úspory. Proč je majitel do svého sklepa ukryl, nevíme jistě. Jisté ovšem je,...

Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Další z rubriky

Operátoři chtějí spravovat i vaše domácí wi-fi sítě. Nejlépe za poplatek

Domácí wi-fi síť jako placená služba operátora? Na Floridě již běžná nabídka.

Zodpovědnost za kvalitu internetového připojení nemůže končit domovní zásuvkou, ale až každým připojeným zařízením. Na...

Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...

Je budoucnost ve dřevě? Vědci z něj vytvořili nečekaně odolný materiál

Dřevo pevné jako železo? (ilustrační foto)

Dřevo je levný a užitečný materiál, ovšem nepříliš tvrdý, což ho pro některá využití diskvalifikuje. Vědci nyní ale...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz