Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


HipZip (I-Jam IJ-360) - přehrávač na nové LP (PocketZipy)

  0:05aktualizováno  0:05
Paměťové karty, zapisovatelná či přepisovatelná cédéčka, harddisky... Hledáte další alternativy? Přečtěte si PocketZipu, který má ambici stát se standardem pro komerční distribuci komprimované hudby, a o dvou přehrávačích, které jej podporují.

Nebojte se, skutečně se nejedná o další vlnu černých vinylových desek. Zkratka LP neznačí zažitý výraz "Long Play", nýbrž "License Plate". Nápad pochází od firmy I-Jam Multimedia LLC, která jej začala nedávno propagovat na svých stránkách a označuje jej za revoluci v distribuci komprimovaných nahrávek.

The License Plate
Nejde vlastně vůbec o něco zase tak převratného. Podstatou je výměnné médium (40 MB) PocketZip (dříve známé pod značkou Click!) firmy Iomega, které je na světě už nějaký pátek a také se již v MP3 přehrávačích začalo používat. Novinkou je však forma. Dosud jste museli své cédéčko pomocí počítače převést do komprimované podoby a nakopírovat na PocketZip. Nyní se obejdete i bez počítače - na PocketZip začali I-Jam Multimedia nabízet originální komerční nahrávky! Začala tak další etapa osvobození komprimované hudby od výpočetní techniky. Pokud vlastníte přehrávač podporující toto médium, stačí si vybrat ze stále rostoucí palety nabízených titulů, vložit disk do přístroje a hopla - už to jede. Na PocketZipu jsou nyní k mání jak hudební nahrávky, tak i mluvené slovo, oboje v zabezpečeném komprimovaném formátu. Cena za hudební disk byla stanovena na 19,95 USD (přibližně 800 Kč), což je v porovnání s CD slušná pálka, ovšem uvážíme-li cenu média (10-12 USD, podle počtu kusů v balení), není to tak moc. LP totiž není nijak zvlášť upravovaný PocketZip, skladby můžete libovolně kopírovat, archivovat, ba i na disk normálně zapisovat! S kvalitní originální nahrávkou tak získáte i všestranně použitelné médium. Nyní se podívejme, s čím dokážeme LP využít:

iomega HipZip (I-Jam IJ-360)
Přehrávač, jenž byl licencován od firmy iomega, která jej nabízí pod názvem HipZip, podporuje formáty MP3 a WMA i v zabezpečené formě včetně SDMI a digitální ochrany autorských práv (DRM), je kompatibilní se systémem přenosu dat do přehrávačů obsaženým v Media Playeru 7 od Microsoftu. Firmware lze v budoucnu upgradovat a přidat tak podporu pro další formáty. Přístroj na displeji zobrazuje všechny informace o přehrávané skladbě, pomocí grafického ekvalizéru lze zvuk přizpůsobit k obrazu svému. IJ-360 je dodáván s MusicMatch Jukeboxem a Windows Media Playerem 7, k počítači se připojuje USB portem a díky dodávaným ovladačům od Iomega se pak chová jako normální externí PocketZip jednotka. Zabudovaná Li-Ion baterie na jedno nabití vydrží až na 12 hodin nepřetržité reprodukce hudby. Přehrávač je prodáván za 299 USD (zhruba 12.000 Kč).

IJ-360

Rave MP2300
Tento model byl prvním přenosným přehrávačem, který přišel s výměnným PocketZip médiem. Vstoupil na trh asi o měsíc dříve, než formát LP spatřil světlo světa, a tak neměl o využití tohoto disku pro komerční distribuci hudby ani ponětí. Nicméně i v Rave přehrajete LP disky bez problémů. Přehrávač stojí stejně jako IJ-360/HipZip 299 USD, v ceně jsou zahrnuta dvě PocketZip média, tedy 80 MB úložného prostoru. Rave MP2300 funguje nejen jako přehrávač, ale také jako malý diář - do interní paměti lze ukládat poznámky a telefonní čísla, přístroj můžete také využít jako diktafon. Rave je všestranným zařízením, informační prameny se však nezmiňují o podpoře jiného než MP3 formátu, což by byla oproti konkurenci velká nevýhoda.

Rave 2300

Resumé
Přehrávače s PocketZipem vůbec mají jistě budoucnost, vždyť cenově nemohou paměťové karty ani v nejmenším konkurovat - za 100 USD koupíte deset PocketZip disket v úhrnné kapacitě 400 MB, zatímco za stejnou cenu seženete 32 MB MMC nebo CompactFlash kartu. Pravda, soutěž o nejmenší přehrávač se strojkem využívajícím PocketZip asi nevyhrajete, ale cena světí prostředky. V nejbližší době lze očekávat nástup přehrávačů s těmito médii snad i v našem zeměpisném pásmu. Distribuce nahrávek v LP formátu se nejspíš nebude rozvíjet velkým tempem a pravděpodobně nikdy nebude rovnocenným konkurentem cédéčkům, spíše jen zajímavou alternativou pro majitele přenosných přehrávačů.
Nejčtenější

Fotky z letecké nehody ukazují, že cestující se neumějí zachránit

Poškozený motor letounu spolešnosti Southwest Airlines

Jestli někdo potřeboval důkaz, že cestující nesledují bezpečnostní instruktáž posádky, čerstvá nehoda letadla...

Ruská armáda zavedla do výzbroje „smrtící kombajny“. Byly i v Sýrii

BMPT Terminátor

Ruská armáda dala do zkušebního provozu deset vozidel Terminátor určených pro palebnou podporu tanků. Některá z těchto...Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Další z rubriky

První test prosklených sluchátek v ČR: skvěle hrají a neruší okolí

Sluchátkový zesilovač Sennheiser HDV 820 a sluchátka HD 820.

Vyzkoušeli jsme špičková prosklená sluchátka Sennheiser HD 820, která navzdory své uzavřené konstrukci hrají jako...

Prodeje hudebních CD klesají, Best Buy je v létě přestane prodávat

Hudební CD jsou vytlačovány streamovacími službami.

Jeden z největších prodejců elektroniky v USA v létě skončí s hudebními CD. Druhý největší diskontní řetězec chce...

Můžete být mezi prvními: nespoutané Xavian Prometeo hrají v Praze

Reprosoustava Prometeo.

Dnes a v sobotu si můžete na výstavě audio a video techniky v Praze poslechnout a prohlédnout to nejlepší od...

Najdete na iDNES.cz