Hit na Vánoce? Amazon vsadí vše na nový sedmipalcový tablet Kindle

aktualizováno 
Místo toho, aby soupeřil s iPadem na poli velkých tabletů, uvede prý největší on-line knihkupectví svou čtečku Kindle s barevným dotykovým displejem. Od ostatních tabletů s Androidem ji bude odlišovat nízká cena, plná integrace všeho od Amazonu a výrazné slevy na filmy, hudbu i knihy.

Takto vypadá aplikace Kindle na tabletu iPad. Brzy by měl Amazon uvést svůj vlastní barevný tablet s LCD displejem, zařízení s elektronickým inkoustem zůstanou v prodeji i nadále | foto: Pavel Kasík - Technet.cz

Sedmipalcový tablet Amazon Kindle je téměř dokončen. Vývojáři dokončují upravený operační systém na bázi Androidu. Tablet by se měl dostat na americký trh tak, aby se stal vánočním dárkem číslo jedna. Tvrdí to redaktor MG Siegler z technologického magazínu TechCrunch. Pod podmínkou, že nebude zveřejňovat obrázky, mu jeho zdroj u firmy Amazon dovolil si s prototypem tabletu hodinu hrát.

Zaujala ho především jednoduchost a naprostá provázanost se službami Amazonu a značkou Kindle. "Ovládací rozhraní je zcela amazoní a kindlí. Černá, tmavě modrá, sem tam oranžová. Hlavní menu vypadá jako kolotoč v Cover Flow v iTunes a zobrazuje veškerý obsah, který v zařízení máte: knihy, aplikace, filmy apod. Pod kolotočem je základní menu, kam si můžete uložit oblíbené položky," uvádí Sieger. "Jednoduše řečeno: nevypadá ani v nejmenším jako androidí tablety, na které jsme zvyklí."

Amazon chce utvořit slavnou alternativu k iPadu

Amazon Kindle zcela změnil trh s knihami a koncept elektronických knížek proměnila firma v realitu. Černobílá čtečka s elektronickým inkoustem je oblíbená pro své jednoduché ovládání i snadné nakupování obsahu. Nyní se chce zřejmě Amazon prorazit se značkou Kindle i na trhu s tablety. Tomu nyní s přibližně 80 % dominuje iPad. Ostatní výrobci, obvykle využívající systém Android, se dělí o zbytek.

Podle Grega Kumparaka ze serveru TechCrunch jde o geniální tah - místo, aby se Amazon přidal k zástupu "těch dalších androidích tabletů podobných iPadu", zaměří se pouze na praktickou sedmipalcovou velikost - tedy velikost jejich nejoblíbenější čtečky Kindle. Cena 250 dolarů za plnohodnotný tablet, schopný přehrávat hudbu a filmy, prohlížet internet a instalovat řadu aplikací z Amazon Appstore je více než přijatelná. V současnosti je nejlevnější iPad k mání za 499 USD.

Operační systém amazoního tabletu je založen na Androidu (pravděpodobně verzi 2.2), ale tato skutečnost je u něj znát mnohem méně, než u ostatních tabletů. Amazon chce svou větev systému nadále vyvíjet odděleně (tzv. fork) a co nejvíce jej prolnout cloudovými službami, které Amazon nabízí už teď.

V tabletu má také, alespoň prozatím, chybět GPS a 3G modul. Do budoucna lze spekulovat, že Amazon zkusí uživatelům nabídnout podobně cenově výhodné celosvětové připojení, jako u Kindle 3G.

A co elektronický inkoust?

Mnoho uživatelů Kindle se teď možná zděsí, že se Amazon odkloní od elektronického papíru - přitom právě displej e-ink s fantastickou čitelností má zásadní podíl na popularitě čteček Kindle.

Podle všeho se ale konec elektronického papíru nekoná. Amazon chce vytvořit druhou, dražší kategorii - tablety - která poběží souběžně s levnější kategorií elektronických čteček s populárním e-inkem.

Autor:

Nejčtenější

Kolem právě prolétli mimozemšťané, říkají vědci. Vyvrátit jim to nelze

Rekonstrukce možné podoby planetky 1I/2017 U1 (‘Oumuamua) na základě údajů...

První objekt od jiné hvězdy zachycený pozemskými teleskopy by podle naměřených parametrů mohl být sluneční plachetnicí,...

Vyšší lidé trpí častěji řadou rakovin. Důvod je zřejmě zcela triviální

Kolorovaný snímek rakovinových buněk z elektronového mikroskopu

Pravděpodobnost vzniku rakoviny je větší u lidí vyššího vzrůstu. A to zřejmě proto, že mají v těle více buněk,...

Republikáni přebarvili USA pomocí chytrého plánu. Nenápadně a legálně

Jak se republikánům podařilo přebarvit mapu USA na červeno...

Přestože voličů demokratů je v USA už deset let více, republikánská strana má většinu v obou komorách parlamentu. Za...

Konec dvojích cen. Evropské e-shopy už Čechům nebudou účtovat přirážku

Ilustrační snímek

Na začátku prosince začne platit nařízení Evropské unie, které zakazuje internetovým obchodům považovat zákazníka z...

Okřídlení géniové. Vrány si při pokusu zvládly vyrobit složené nástroje

Vrány se ukazují jako stále chytřejší a chytřejší.

Nový experiment naznačuje, že bychom měli přehodnotit rčení chytrý jako liška na chytrý jako vrána. Skupina...

Další z rubriky

Malý letoun z Otrokovic, který dobyl velký svět. Legendární Zlin Trener

Zlin Z-326M Trener Master v maďarských barvách

Zlin Trener je na první pohled nenápadný letoun, jehož sláva obletěla celý svět. A to hned několikrát, v tomto případě...

VIDEO: Z Liberce přilétá nový bezpilotní vrtulník LIAZ

Na výstavě Future Forces Forum ukázali nový bezpilotní vrtulník

Na zbrojařském veletrhu Future Forces International Exhibition, konaném v Praze ve dnech 17. až 19. října, představila...

Roboti nemají fantazii a bude těžké je to naučit, říká vědec z Uberu

Picbreeder.org je online projekt týmu profesora Stanleyho, který je založen na...

Profesor Kenneth O. Stanley pracuje ve výzkumném centru Uber AI Labs, ale jeho bádání nemá nic přímo společného s...

Najdete na iDNES.cz