Hledejte velikonoční vajíčka ve Windows

  • 69
Vývojáři programů ukrývají do svých děl Easter Eggs. Pojďte s námi odhalit ty nejzajímavější ve Windows.

Slovní spojení Easter Egg označující standardně nepřístupnou funkci programu vzniklo ve Spojených státech amerických. Uchytilo se poměrně rychle – hledání skrytých funkcí software se podobá velikonoční tradici schovávání dárků pro děti, které je poté hledají.

První známé Easter Eggs se objevili v počítačových hrách na začátku 90. let. Tvůrci tehdy mohli jenom snít o umístění jejich jména v závěrečných titulcích a tak přidali do kódu hry „kus sebe“, který se spustil při kombinaci několika jevů, například aktuální datum, použitím cheatů a podobně.

Později se Easter Eggs začali objevovat prakticky ve všech programech. V současnosti jsou ovšem na ústupu, obzvláště na poli operačních systémů. Kódy Easter Eggů nebývají dostatečně nebo vůbec zdokumentovány a systém bez nich může bez problémů fungovat. Navíc nebývají otestovány na všechny možné varianty běhu programu a může tak dojít k pádu systému. Proto například ve Windows XP nenajdete téměř žádný Easter Egg. Microsoft tlačí tento systém i do institucí, například banky nebo státní správa a tito klienti chtějí pouze bezpečný software a výstřelky programátorů příliš netolerují. Proto je nejvíce Eggů na starší verze operačního systému Windows.

Nicméně v poslední době převládá trend, kdy se jako Easter Eggs označují skrytá nastavení systému, která umožní změnit chování počítače. Nejedná se tedy o pravý Easter Egg, který by do kódu přidali vývojáři úmyslně.

V našem článku se zaměříme na nejznámější Easter Eggs pro operační systém Microsoft Windows včetně několika zajímavostí o tomto systému.

Upozornění: Nebylo v silách redakce otestovat všechny zde uvedené Easter Eggs. Na vašem systému tedy nemusí některé fungovat. Záleží především na sestavení (build) programu, revizi a aplikaci patchů a záplat.

Některé zde uvedené Easter Eggs mohou způsobit nestabilitu systému nebo jiné softwarové problémy. U těchto Eggs je vždy uvedeno varování. Přesto všechny zde uvedené věci zkoušíte na vlastní riziko.

Windows 95

Tento systém již patří mezi vykopávky, nicméně i dnes se s ním dá setkat. K vidění občas bývá na některých školách nebo vám někde ve skříni leží stará 486ka s tímto systémem na disku.

A i první opravdu grafický systém od Microsoftu obsahoval několik Easter Eggs. Nabízíme vám ty nejzajímavější včetně několika zajímavostí o tomto systému.

Egg 1: Credits vývojářů

Pokud chcete vidět seznam všech lidí, kteří se na tomto systému podíleli, vytvořte na ploše novou složku a pojmenujte ji „And now, the moment you´ve all been waiting for“ (bez uvozovek). Poté složku přejmenujte na „we proudly present for you viewing pleasure“. Potvrďte nový název a poté opět složku přejmenujte na „The Microsoft Windows 95 Product Team“. Když nyní složku otevřete – 2x na ni kliknete – tak by se měla objevit jména všech tvůrců systému.

Pozn: Tento Egg funguje spolehlivě na anglické verzi Windows 95, u české verze záleží na sestavení systému, nemusí proto vždy fungovat.

Egg 2: Kůň Billa Gatese

Pokud při startu systému stisknete po sobě [CTRL], [F6], [pravý SHIFT], [DEL] a [pravé tlačítko myši], měli by jste vidět koně Billa Gatese.

Tuto kombinaci kláves musíte namačkat v době, kdy je uprostřed obrazovky symbol přesýpacích hodin a není ještě natažená tapeta plochy. Chce to ovšem trochu cvik, na tento Egg máte poměrně málo času.

Zajímavosti:

  • pokud máte nainstalovaný pouze univerzální ovladač pro tiskárnu, tak tisknete pouze černou a bílou. Tento ovladač neumí tisknout ve stupních šedi.
  • Pokud cesta k souboru spolu s názvem souboru přesáhne 259znaků, systém ohlásí chybu a nabídne opravu pomocí programu ScanDisk. Ten si s tím ovšem také neporadí a tak zahlásí nedostatek místa na disku pro dokončení operace a vyzve vás ke smazání starých a nepotřebných souborů.
  • Instalace Windows měla na jednom CD dvě verze. Jedna byla pro počítače s operační pamětí 4MB, druhá se instalovala na počítačích s větším množství operační paměti. Pokud jste tedy nainstalovali systém na počítač se 4MB paměti a později jste ji rozšířili, nedošlo ke kýženému zrychlení systému. Windows si totiž stále alokovali pouze 4MB RAM. Jedinou pomocí je nainstalovat systém znova.
  • Spořič obrazovky šel již ve Windows 95 chránit heslem. Bez zadání správného hesla se spořič neukončil a vy jste se k práci se systémem nedostali. Stačilo ovšem použít klávesy [CTRL], [ALT], [DELETE] a ve správci procesů ukončit spořič bez znalosti hesla.
  • Windows 98

    Tento systém od Microsoftu je stále ještě na počítačích používán a nabízí nejvíc různých Easter Eggs. Přinášíme výběr těch nejzajímavějších.

    Egg 1: Fotky vývojářského týmu

    Tohle tajné překvapení prověří vaše zeměpisné znalosti. Pokud jste tedy neexcelovali ve světovém zeměpise, mějte po ruce atlas světa.

    Poklepáním na hodiny otevřete dialog pro nastavení času. V nově otevřeném dialogu zvolte záložku Časové pásmo. Stiskněte klávesu [CTRL] a držte ji. Levým tlačítkem myši klikněte na mapě na přibližné umístění města Cairo v Egyptě.Držte levé tlačítko a pomyslně přetáhněte Cairo na přibližné umístění města Memphis v USA ve státě Tennessee. Poté pusťte levé tlačítko myši.

    windows 98

    Držte stisknutý [CTRL] a levým tlačítkem opět přetáhněte město Memphis z Tennessee na sídlo Microsoftu – město Redmont ve státě Washington. Nyní by se vám mělo objevit nové dialogové okno s fotografiemi vývojářského týmu a dalšími zajímavými věcmi.

     

    windows 98

    Egg 2: Chytrý spořič

    Spořič obrazovky sloužil v dávných dobách CRT monitorů k jejich ochraně. Pokud jste několik hodin v kuse měli na monitoru neměnný jasný obraz, začaly se do monitoru pomalu „vypalovat“ barevné vzory. Moderní CRT monitory tímto neduhem již téměř netrpí a LCD panely se tomu jen smějí. A tak se chlapíci v Microsoftu rozhodli využít spořič obrazovky i k pobavení.

    Klikněte pravým tlačítkem na plochu a z nabídky zvolte Vlastnosti. V nově otevřeném dialogovém okně zvolte záložku Spořič obrazovky. Jako motiv vyberte 3D text, klikněte na tlačítko nastavení a do políčka pro zobrazovaný text napište VOLCANO.

    Po spuštění bude spořič ukazovat jména světových vulkánů.

    Egg 3: Soubor bez jména:

    Tohle překvapení je spíše chybou než úmyslem programátorů. Chcete soubor beze jména? Označte jej a zmáčkněte [F2]. Podržte pravý [ALT] a na číselné klávesnici zadejte 0160. Potom pusťte [ALT] a potvrďte [ENTER]. A máte soubor beze jména.

    Vysvětlení: Do názvu souboru jste zadali ASCII kód 0160, který znamená prázdný znak. Pokud budete chtít jako název souboru zadat například mezeru, čili ASCII 32, Windows nahlásí chybu. Programátoři zřejmě zapomněli, že ASCII obsahuje kód pro prázdný znak.

    Zajímavosti:

  • Programátoři na novém systém pracovali dnem i nocí a tak nějak pozapomněli, jaký že to je vlastně rok a na jaké verzi systému pracují. Pro důkaz klikněte pravým tlačítkem na plochu a zvolte Nový->zástupce. Otevře se vám dialogové okno, které bude vlevo obsahovat obrázek. Z Windows 95. Pozn: Tento Easter Egg funguje pouze na prvních buildech systému, později byl Microsoftem odstraněn.
  • Windows 98 podporovali již uživatelské profily. Ovšem zabezpečení nebylo právě na vysoké úrovni. Pokud jste se chtěli někomu dostat do profilu, stačilo znát pouze uživatelské jméno, heslo se dá snadno obejít. Do přihlašovacího formuláře vyplňte uživatelské jméno a do pole pro heslo napište třeba „Skákal pes přes oves“. Pokud by vaše oběť neměla náhodou tohle heslo, objeví se před vámi podobné přihlašovací okno, které hlásí neplatné přihlášení a chce zadat heslo znova. Stačí nyní kliknout na „Storno“ a jste v cizím profilu i bez hesla.
  • Windows Milleniu Edition

    Systém Windows Millenium Edition bohužel žádný pořádný Easter Egg neobsahuje. Nicméně pokud se vám nelíbí pověstná modrá obrazovka smrti, poradíme vám, jak ji přebarvit. A také vám ukážeme, že Windows ME považují CD za disketu. A přidáme tip pro instalaci na slabším HW.

    Egg 1: Vlastní barva obrazovky smrti

    Většina uživatelů Windows nemá ráda příliš modrou barvu. Pověstná obrazovka smrti s modrým pozadím dokáže zkazit náladu. A pokud je modrá vaše oblíbená barva, tak si obrazovku smrti můžete lehce přebarvit třeba na červenou. S černým textem.

    Ve složce s instalací Windows (standardně C:\windows\) najděte soubor systém.ini. Otevřete jej v poznámkovém bloku nebo jiném textovém editoru a najděte v něm řetězec „MessageBackColor=“. Číslo za tímto řetězcem určuje barvu pozadí obrazovky smrti. Černá má kód 0, modrá 1, zelená 2, fialová 5, žlutá 6 a šedá 8.

    Pokud budete chtít změnit i barvu písma, najděte řetězec „MessageTextColor=“ a změňte hodnotu. Pro barvy platí stejné hodnoty jako u textu pozadí.

    Zajímavosti:

  • Windows Millenium Edition potřebují pro instalaci procesor tikající na frekvenci 133MHz. Pokud máte slabší kousek křemíku, Windows ME se odmítnou nainstalovat. Pokud ovšem toužíte Windows ME nainstalovat na nějaký prehistorický kousek, stačí instalaci spustit s parametrem /nm. Například setup.exe /nm. Poté instalátor nebude kontrolovat zda máte potřebný hardware k instalaci.
  • Pokud nemáte v mechanice CD a v Tento počítač kliknete na ikonku CDROM, Windows vás vyzve, aby jste vložili disk CDROM. To je samozřejmě v pořádku. Nicméně v horní liště kde se nachází křížek pro uzavření okna je nadepsáno „Vložit disketu“. Těch pár stovek MB se někde ztratí… Pozn: Tento Egg prý funguje pouze na prvních verzích Windows Millenium Edition, později si toho Microsoft všiml a opravil.
  • Windows 2000

    První systém určený pro domácí uživatele i firemní prostředí. Vychází z jádra systému NT a vývojáři do něj kvůli bezpečnosti nepřidali žádný Easter Egg pro pobavení. Bohužel. Nicméně máme pro vás jednu bezpečnostní zajímavost.

    Do cizích dokumentů bez hesla

    Pokud je na síti několik uživatelů a minimálně dva mají stejná hesla, můžete se bez problémů dostat k datům uživatele, který má stejné heslo jako vy. Pokud budete k datům přistupovat, systém automaticky použije uživatelské jméno člověka, který má k dokumentům přístup. A poté automaticky zkusí heslo, kterým jste přihlášení do systému vy. A protože pasuje, tak se vás nebude ptát na heslo jak je obvyklé.

    A mo(u)dří už vědí, že když funguje heslo k datům, bude fungovat i pro přihlášení k systému. Takže si můžete udělat srandu z kolegy, který má stejné heslo jako vy. Například mu udělat printscreen plochy, nastavit jej na pozadí a vyhodit všechny ikony z původní plochy do koše. Ať se kolega ukliká a stejně nic nespustí.

    Pozn: Tento bug byl později opraven patchem od Microsoftu, najít síť s touto bezpečností dírou tak půjde velmi těžko.

    Windows XP

    XPčka se bohužel vydali stejnou cestou jako systém 2000 a tak prozatím nebyl objeven žádný pořádný Easter Egg. Přinášíme vám proto seznam standardně skrytých systémových manažerů a aplikací. Také přidáme návod jak nastavit systém aby spadl na „požádání“ a jak změnit vzhled oken včetně bootovací obrazovky.

    Skryté aplikace a manažery

    Pokud chcete některou níže uvedenou aplikaci spustit, napište její název do dialogu Spustit v nabídce start.

  • clipbrd – Clipbaord Manager Viewer – prohlížeč schránky
  • progman – Manažer programů v systému
  • sysedit – Editor systémových souborů
  • diskmgmt.msc – Manažer pevných a virtuálních disků
  • devmgmt.msc – manažer device zařízení (CD-ROM aj.)
  • verifier – Program pro ověření platnosti digitálního podpisu u ovladačů hardware
  • askmgr – Obsahuje seznam spuštěných aplikací, stav paměti, vytížení procesoru, sítě aj.
  • winmsd – Dialogové okno obsahující všechny systémové informace
  • winver – informace o instalované verzi Windows, vlastník licence aj.
  • secedit – automatická správa nastavení zabezpečení
  • shutdown –s – restartuje počítač za 30 sekund
  • shutdown –a – zastaví odpočet pro restartování počítače
  • msconfig – pomůcka pro konfiguraci systému
  • Pád systému na požádání

    V nabídce Start->Spustit napište regedit. V editoru registrů najděte větev
    HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\ Services\i8042prt\Parametres\ a vytvořte v ní pole DWORD.
    Jako název vložte „CrashOnCtrlScroll“. Pozor na velká a malá písmena, editor registrů mezi mini rozlišuje. Jako hodnotu nastavte 1.

    Pokud nyní zmáčknete [CTRL] a 2x [SCROOL LOCK], systém se restartuje nebo se objeví modrá obrazovka smrti. Pokud chcete tohle nastavení odstranit, tak vytvořené pole smažte nebo mu zadejte hodnotu 0.

    Nový vzhled Windows

    Pokud se vám nelíbí bootovací obrazovka nebo samotný vzhled Oken v systému, podívejte se na stránku themexp.org, kde najdete mnoho témat včetně návodu na instalaci do systému.