Představujeme nejsložitější, nejpomalejší a nejšílenější hodinky světa

  • 63
Basilej (Od našeho zpravodaje) - Náramkové vodní hodinky, hodinky, které "tepou" stejně pomalu jako srdce, hodinky zdánlivě bez nátahu, hodinky inspirované sci-fi filmy a mnoho dalších technických zázraků bylo k vidění na veletrhu BaselWorld 2013 v Basileji.

Na největším hodinářském veletrhu v Basileji, který skončil 2. května, mají všechny pavilony svá čísla. Jen pro jeden to neplatí. Ačkoli je nejmenší ze všech, říkají mu Palác. Právě tam najdete neuvěřitelné technické skvosty. Právě tam mají své stánky špičkové hodinářské manufaktury, které se frajersky trumfují v originalitě a složitosti konstrukcí. Uvidíte tady hydromechanické hodinky nebo hodinky, jejichž setrvačka osciluje tak pomalu, že to připomíná tlukot lidského srdce. A dokonce i křížence mobilu se špičkovými mechanickými hodinami.

Kouzla s lomem světla: Ressence Type 3

Novinka belgického hodináře a designéra Benoita Minitiense na první pohled vypadá, jako by to ani nebyly mechanické hodinky. Zdá se, že tahle věc prostě musí mít displej. A to ještě jeden z těch nejmodernějších, se zaobleným povrchem.
Jenže to není pravda. Rotující kotouče s hodinovou, minutovou a vteřinovou ručičkou sice lidský zrak vnímá tak, jako by byly vykreslené nahoře na safírovém skle, ale je to jen důmyslný optický klam, založený na znalosti lomu světla v různých materiálech.

Minitiensova dílna tohoto jevu dosáhla díky naftě podobné kapalině, kterou je naplněn prostor pod sklíčkem. V této kapalině také rotují vypouklé ciferníky hodinek, které tvarem kopírují tvar sklíčka.

Celé hodinky se skládají ze tří základních celků. Prvním je centrální deska z 2 mm silného titanu. Nad touto deskou je modul se safírovým sklíčkem a s mechanismem rotujících displejů. Ten je naplněn kapalinou, jejíž teplotní rozpínání a smršťování vyrovnává speciální ventil. Pod deskou je modul s hodinovým strojkem. Horní a dolní modul jsou od sebe zcela odděleny, pohyb ze strojku na ciferníky je přenášen pomocí mikromagnetických polí.

Ressence Type 3

Za povšimnutí stojí, že hodinky nemají korunku (kterou se obvykle mechanické hodinky natahují a nastavují). Mechanismus je ukryt ve dně hodinek, aby nerušil jejich designově čisté tvary.

Hodinky na Technetu

Hodinky, představené právě na veletrhu Baselworld, navazují na předchozí Ressence Series One a budou se vyrábět v limitované edici 50 kusů. Podle serveru Gizmag.com by mohly stát okolo 30 tisíc dolarů (600 tisíc korun) - video najdete zde.

Hydromechanické hodinky HYT H2

Švýcarský konstruktér Lucien Vouillamoz od roku 2002 přemýšlel nad tím, jak dostat princip vodních hodin do náramkových hodinek. Byla to poněkud utopická idea, ale nakonec ji přece jen jistým způsobem přeměnil ve skutečnost.
Společně s kolegy stvořil náramkové hodinky, jejichž mechanický strojek je spojen se dvěma písty, napojenými na tenkou trubici kruhového tvaru. Sloupec kapaliny v této trubici ukazuje minuty. Hodiny jsou indikovány běžnou hodinovou ručičkou. První typ HYT 1 byl představen loni, letos na něj navázal nový model HYT H2.

"Byla to opravdu velká výzva, zvláště vytvořit přechod mezi mechanickou částí hodinek a kapalinou," popisuje šéf firmy HYT Vincent Perriard potíže při vývoji (video s jeho výkladem lze najít na Youtube). Nakonec se v Německu podařilo najít firmu, která dokázala vyvinout přesně formovanou kapilární trubici.

Hydromechanické hodinky HYT H2

Písty vyvinula jiná společnost z USA a použila při tom technologie z leteckého a kosmického průmyslu. Bylo také potřeba vyrobit hodinový strojek, který by dokázal vyvíjet poměrně velký tlak na písty. A konstruktéři museli také vymyslet vlastní kapalinovou brzdu.

V soustavě pístů a trubice jsou dvě kapaliny (olej a voda, jedna barevná a druhá bezbarvá). Vincent Perriard konstatoval, že zde museli angažovat chemickou laboratoř, která jim pomohla vyřešit další problém. Kapičky vody se totiž zprvu dostávaly do olejového sloupce a narušovaly ho.

Nakonec vznikly hodinky HYT H1. Letošní model H2 je jejich přepracovanou verzí, která se na první pohled liší tím, že má písty do V (připomínají motor motocyklů Harley-Davidson). Cena těchto hodinek se podle blogu Watch.com bude pohybovat mezi jedním a dvěma miliony korun.

Antoine Martin Slow runner, "nejpomalejší" hodinky na světě

Výrobci hodinek se obvykle v zájmu co největší přesnosti měření času předhánějí v tom, kdo vyvine strojek s co nejvyšší frekvencí. Na špičce je v tomto ohledu model Tag Heuer Microgirder se 7,2 miliony kmitů za hodinu.

Antoin Martin Slow runner

Hodinář Martin Braun z firmy Antoine Martin se vydal opačným směrem a vyvinul strojek, jehož obrovská setrvačka o průměru 24 mm se pohybuje frekvencí pouhých 7 200 kmitů za hodinu. Podobnou rychlostí tepe lidské srdce. Na jedno natažení může jít Slow Runner až 96 hodin. Podle šéfa firmy Bruna Jufera mají hodinky majitelům připomínat, ať zvolní a užívají si života. Je to však připomínka, která v té levnější verzi s nerezovým tělem vyjde na zhruba 600 tisíc korun bez daně.

Hodinky MB&F hledají inspiraci ve sci-fi

V hodinkách z dílny Maximiliana Büsera MB&F jako by se zhmotnily představy z vědeckofantastických románů.

Maximilian Büser MB&F - HM3 Megawind

U modelu HM3 Megawind jsou zajímavé například ukazatele hodin a minut ve formě dvou komolých kuželů. Jeden z nich má hodinovou stupnici, druhý minutovou. Oba kužely mají stěny tenké jako list papíru, ale jsou vysoustruženy z jednoho masivního kusu hliníku. Opět se vyrábějí pouze limitované série několika desítek kusů. A cena se pohybuje kolem dvou milionů korun.

A nakonec mobil s tourbillonem

Na největším veletrhu s hodinkami by člověk čekal leccos, ale tohle je skutečně bláznivý nápad. Firma Celsius X VI II vyrábí mobilní telefony, v jejichž těle jsou zabudovány vysoce kvalitní mechanické hodinky. Za nápadem stojí Francouz Thomas Pruvot, kterého prý při jedné z cest letadlem rozčílilo, že musel vypnout svůj mobil, a ztratil tak možnost kontrolovat si čas.

Celsius LeDIX

Momentálně vyrábějí několik typů vyklápěcích "véček". V některých jsou zabudovány dokonce hodinky s tourbillonem, což je mechanismus, jehož cílem je eliminovat vliv gravitace na přesnost hodin. A hlavně, tourbillon je jedním ze znaků "vysoké hodinařiny".

Například tělo modelů LeDIX je z karbonu nebo z hliníku, zdobeno zlatem, či platinou. Hodinky mají již zmíněný tourbillon a cena je skutečně zajímavá: 250 tisíc eur, tedy něco kolem sedmi milionů korun bez daně.

Parametry mobilu nejsou (zvlášť při té ceně) nijak ohromující. Výrobce uvádí, že jde o platformu vyrobenou ve Francii. Telefon funguje na frekvencích 900/1800/1900 MHz,  má AMOLED displej s minimalistickým rozlišením 320 × 240 bodů a fotoaparát má rozlišení 3,2 megapixelu. Na příjmu vydrží 240 hodin.