Hollywood se soudí s internetovými piráty

Proč studia bojují s velkým nasazením proti pirátství? Nelegální kopie filmových DVD a kazet na černém trhu připravují filmové odvětví ročně o 3,5 miliardy dolarů.

Hollywoodská filmová studia se soudí s lidmi, kteří si na internetu vyměňují zadarmo filmy a obcházejí tak autorská práva. Mluvčí odborového svazu americké kinematografie MPAA dnes uvedl, že organizace zažalovala piráty u federálních soudů po celých Spojených státech. Počet soudů ale odmítl upřesnit.

Opatření proti lidem, kteří kopírují a nelegálně obchodují s filmy a televizními programy, je součástí širšího úsilí mediálních firem vymýtit vznik pirátských kopií a obchod s nimi. Studia uvádějí, že je nelegální kopírování filmů stojí ročně miliardy dolarů.

Svaz MPAA zahájil soudní stíhání neznámých jednotlivců, kteří se v právní praxi označují zástupným jménem John Doe, počátkem měsíce. Odhaduje se, že počet těchto případů půjde do stovek.

Filmový průmysl používá metody "John Doe", protože smí identifikovat podezřelé internetové adresy pouze číselným kódem. Důvodem je skutečnost, že soud již dříve zakázal internetovým firmám sdělovat jména zákazníků. MPAA uvádí, že pokuty za každý nelegálně zkopírovaný film mohou přijít každého usvědčeného na 30.000 dolarů.

Podobně hudební průmysl předvolal k soudům 5000 lidí za kopírování a nelegální výměnu digitálních hudebních záznamů. Filmový průmysl je ale v použití soudů proti pirátům pomalejší. Filmy a televizní pořady požadují větší datové soubory, trvá delší dobu, než se zkopírují, a zařízení s potřebným výkonem nemá tolik domácností.

Hrozba nelegálního kopírování filmů zesílila až s rozšířením širokopásmového internetu s rychlým přenosem dat. MPAA odhaduje, že nelegální kopie kazet a DVD na černém trhu připravují odvětví ročně o 3,5 miliardy dolarů, napsala agentura Reuters.