Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Hollywood uznává porážku v boji proti pirátům

  13:44aktualizováno  13:44
Letopisy Narnie dva dny před premiérou nebo desetitisíce kopií Episody 3 hodiny před oficiálním vstupem do kin mohli stáhnout uživatelé z internetu v minulém roce. Filmová studia budou prohrávaný boj s piráty řešit patrně nabídkou filmů online.

Hollywood zjistil, že boj proti internetovým pirátům je marný. Stále znepokojivější statistiky, které hovoří o množství nelegálně stažených filmů dlouho před jejich premiérou, přinutily filmový průmysl k razantnímu, byť dlouho očekávanému a nevyhnutelnému kroku. Podle serveru Scotsman.com budou filmy pravděpodobně nabízeny ke stažení na internetu legální cestou.

Internet předbíhá oficiální premiéru

Jedna z hlavních událostí, která nastartovala úvahy o možnosti nabídnout filmy internetovým uživatelům on-line bylo umístění kopie snímku Letopisy Narnie: Lev, čarodějnice a skříň 48 hodin před premiérou filmu na internetu. Takový předstih přitom není žádnou výjimkou. V roce 2003 například stahovali internetoví piráti snímek Hulk měsíce před premiérou v jeho neupravené verzi a s nedotaženými triky. Minulý rok se na internetu ještě před premiérou objevila verze Star Wars: Revenge of the Sith. Společně s War of the Worlds, Charlie and the Chocolate Factory a Harry Potter and the Goblet of Fire byl třetí díl hvězdných válek nejčastěji ilegálně stahovaným filmem v minulém roce.

Všechny v nebývale dobré kvalitě. To podle odborníků znamená, že verze filmů pro internet vytvářejí sami zaměstnanci studií a nabízejí na FTP serverech vybraným pirátům.

Do kina s kamerou

Další skupinou, která zpřístupňuje filmy na internetu krátce po premiéře jsou nadšenci, kteří navštěvují kino s videokamerou. Tu umisťují na stativ a snímají plátno. Sofistikovanější piráti mají k pořízení takovýchto kopií přístup do kin po uzavírací době, tedy v hodiny, kdy v kině není nikdo kdo by rušil záznam. Kopie, známé u nás jako kinoripy jsou sice velmi nekvalitní, zato tvoří velkou část ilegálně distribuovaného obsahu. Pirátské kopie filmů ukusují z příjmu filmového průmyslu nejen díky nižší návštěvnosti kin. Další oblastí, která tímto trendem trpí jsou prodeje DVD. Filmy stažené z internetu je totiž možné vypálit na prázdný disk v poměrně slušné kvalitě a tudíž na černém trhu předstírat jako kopii DVD. Podle organizace Federation Against Copyright Theft (FACT) bylo v minulém roce zadrženo ke dvou milionům takto vytvořených DVD disků.

Protipirátský odborník, David Price ředitel firmy Envisional, se nechal slyšet, že eliminace stahování pirátských kopií filmů, her a hudby z internetu je nemožná. Zároveň dodal, že nejjednodušší cestou, jak zamezit únikům příjmu, je zpřístupnit uživatelům filmy na internetu on-line. Michael Arrieta, vice president Sony Pictures, uvedl na konferenci v Hollywoodu minulý rok v březnu, že společnost hodlá vytvořit legální systém pro legální stahování filmů prostřednictvím softwaru iTunes for movies, o které jsme vás informovali již zde.

Podle Price ale studia neudělala jediný krok, který by tomuto plánu nasvědčoval. Tvrdí, že v případě, že budou studia nabízet kvalitní kopie filmů za rozumné ceny, sáhne běžný uživatel internetu po této nabídce spíše, než kdyby strávil 6 až 7 hodin na internetu hledáním touženého obsahu.

Podle FACTu je nejsnadnější cestou k ilegálnímu obsahu systém výměnných sítí P2P (v současné době přes devět milionů sdílejících uživatelů), kterou je schopno používat na svém PC i absolutní laik. V boji proti pirátům jsou již známy i některé nicky. Centropy, Chakra a Brutus operují v utajení a nekomunikují s nikým koho neznají. Kopie Narnie vzešla od uživatele Maven a je považována za vysoce kvalitní RIP.

Obří písmena září z kopce nad městem od roku 1923, tehdy tam však bylo napsáno Hollywoodland. Vinou počasí a vandalů písmena popadala a byla obnovena až po druhé světové válce. Ta současná jsou nová, z roku 1978.

Autor:Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Další z rubriky

T-Mobile v Praze testoval technologie pro 5G sítě, byli jsme u toho

Test mMIMO v Petrovicích

V pražských Petrovicích proběhl nejrozsáhlejší test technologie Massive MIMO v kontinentální Evropě. Ta poslouží k...

Chcete mít možnost požádat nezletilou o nahé fotky, ptal se Facebook mužů

Logo Facebooku

Společnost Facebook čelí kritice za průzkum, ve kterém se mužů ptala na to, zda je podle nich vhodné, aby bylo na...

Šéf Twitteru prosí o pomoc. Platformu zaplavují boti a dezinformace

(Ilustrační snímek)

Spoluzakladatel Twitteru připustil, že sociální síť se potýká s obtěžováním, trolly i dezinformačními kampaněmi....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz