Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


HP a Compaq: Megafúze měnící počítačový trh byla akcionáři patrně schválena

  5:00aktualizováno  5:00
19.února 2002 v 5 hodin zasedli akcionáři společnosti Hewlett-Packard, aby na valné hromadě posvětili či odsoudili do horoucích pekel plánovanou fúzi se společností Compaq. Již včera vedení HP neoficiálně ohlásilo, že fúze byla podpořena nadpoloviční většinou. Opozice čeká na oficiální výsledky.
Přibližně 900 000 akcionářů má společnost Hewlett-Packard (HP) a ti všichni měli právo projevit svou vůli v otázce spojení se společností Compaq. Pro tyto účely svolaná mimořádná valná hromada začala v úterý 19. března 2002 v 17:00 středoevropského času. Předcházelo jí schválení spojení Evropskou komisí a americkým Federálním úřadem pro obchod a poměrně ostrý boj příznivců s odpůrci fúze, který si příliš nezadal s bojem politickým. Argumenty pro lze nalézt na stránkách votethehpway, zatímco opačné názory jsou zde.

Ačkoliv byly sneseny z obou stran více či méně podložené věcné argumenty, uchýlili se představitelé obou táborů k osobním útokům, které - jak je to u takových útoků pravidlem - spíše snížili vážnost útočníka než oběti. Není se tedy co divit, když si reportér webového deníku ZDNET všiml, že se akcionáři, kteří se rozhodli pro osobní účast na valné hromadě, tváří spíše zarmouceně a jen výjimečně jim z tváře koukal zarputilý výraz někoho, kdo je pevně rozhodnut.

Logo společnosti Hewlett-PackardKoncertní sál Flint Center v kalifornském Cupertinu má kapacitu 2400 míst, což je téměř směšné pro celkový počet akcionářů a nedostatečné pro přibližně 3700 osob, které oznámily, že se volby budou účastnit osobně. Navíc nebyl z valné hromady vysílán žádný přímý přenos, tedy ani po internetu. Navíc byli všichni přítomní požádáni o vypnutí svých záznamových zařízení.

Většina individuálních akcionářů tedy využila možnost hlasovat na základě zplnomocnění některé ze stran, pomocí plných mocí rozeslaných všem akcionářům, kteří byli držiteli akcií k 28.1.2002. Jedna z těchto plných mocí má zelenou barvu a po zaslání je určena pro zplnomocnění k hlasování proti sjednocení, bílá naopak převádí hlasovací právo na skupinu kolem vedení HP a znamená podporu fúze. Zdá se, že v tomto malém hlasování patrně zvítězili odpůrci fúze. Neboť společnost MacKenzie Partners Inc., kam hlasy odpůrců fúze přicházejí, oznámila, že obdržela 45 000 zelených lístků z 80 000 zaslaných, což je více než 55%. Ihned se však ozval druhý tábor s prohlášením, že se se jedná o přibližně 3% všech hlasů.

Vše se tedy mělo rozhodovalo na valné hromadě. Díky předem známým prohlášením různých akcionářů se předpokládalo, že za Walterem Hewlettem, synem jednoho ze zakladatelů společnosti a lídrem opozice fúze, stojí akcionáři s přibližně čtvrtinovým podílem ve společnosti (včetně obou rodinných klanů Hewlettů a Packardů), zatímco vedení v čele s Carly Fiorinou mohlo počítat s méně než 20%.

Na valné hromadě pak obě strany přesvědčovali nerozhodnuté akcionáře a odpovídali na dotazy. posléze bylo přistoupeno k hlasování.

Již včera se objevila první prohlášení, ve kterých se ze strany vedení HP hovoří o těsném vítězství, zatímco Walter Hewlett nabádá k opatrnosti a čekání na oficiální výsledky. Ty však budou patrně k dispozici až za několik týdnů, poté co hlasy sečte a jejich platnost ověří nezávislá společnost speciálně pro tuto činnost najatá. V IVS Associates, jak se tato společnost jmenuje, bude tyto hlasy počítat ručně (jako při amerických prezidentských volbách) asi 25 inspektorů, kteří nakonec vydají certifikát o volbě. Časový úsek několik týdnů pro sčítání hlasů je úměrný počtu akcionářů, kteří navíc mohli svou vůli projevit vícekrát, ale počítat se bude až jejich poslední volba.

Případný výsledek, který dá fúzi ze strany HP zelenou, včera posvětila valná hromada akcionářů společnosti Compaq, která zasedala v Hustonu. Zde se však problémy neočekaly i vzhledem k tomu, že většina akcionářů již svou vůli projevila e-mailem nebo klasickou poštou. Vážným problémem se tak nestali ani nevolící akcionáři, jejichž podíl bude přičten k podílu hlasů, které jsou proti fúzi. U podobných hlasování se přitom volby účastní kolem 85 % všech akcionářů.

Pokud se tedy toto 20 miliardové spojení nakonec uskuteční, bude to znamenat vznik největší společnosti prodávající osobní počítače, která přeskočí současného velikána trhu Dell a svým příjmem blížícím se 100 miliardám dolarů, se v počítačovém světě zařadí hned za IBM. Společnost bude zaměstnávat téměř 150 000 lidí po celém světě. Sloučí se některé divize a několik tisíc až desítek tisíc zaměstnanců bude propuštěno, patrně zanikne jméno společnosti Compaq, ale ne názvy produktových řad této společnosti.

Vše však bude trvat poměrně dlouhou dobu, protože spojení takových kolosů a následné dolaďování je během na dlouhou trať. Současných šest měsíců příprav mohlo stačit tak maximálně na hrubý plán případného propojování.

O tom, co by stalo, pokud by se fúze neuskutečnila jsme již psali v jiném článku, ke kterému lze snad jen doplnit, že by z nejvyššího vedení obou společností patrně odešli příznivci fúze (tedy v podstatě všichni) a pravděpodobně by došlo i k zeštíhlování na nižších postech.

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Výpadek Facebooku 11.10.2017.
Je snad konec internetu? Facebook i Instagram mají výpadky

Uživatelé v USA i jinde na světě hlásí nedostupnost sociálních sítí Facebook a Instagram.  celý článek

Skleněný most na hoře Yuntai
Infarktový žertík vyděsil turisty na skleněném mostě, kilometr nad zemí

Turisty v čínské provincii Hebei vyděsil žertík provozovatelů skleněného mostu na hoře Yuntai. Ve výšce více než 1 000 metrů nad zemí to musí být hrozivý...  celý článek

FarmaNaDlani.cz
Tipy na zajímavé weby: Kde nakoupit na farmách, ukáže interaktivní mapa

Čím dál víc lidí zajímá, kde se dá nakupovat lokálně a ne od velkovýrobců či zahraniční produkty. Pěstitele a výrobce snadno najdete na mapě FarmaNaDlani.cz....  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.