Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


HP a Compaq se spojily. Co bude dál? Jaké produkty přežijí?

  5:00aktualizováno  5:00
Včera proběhla tisková konference české pobočky společnosti Hewlett-Packard, jejímž hlavním bodem byla prezentace změn ve struktuře a produktových řadách společnosti po spojení s firmou Compaq.
Po dlouhé anabázi došlo 7. května, po ukončení právních sporů, k oficiálnímu vyhlášení nové společnosti HP. Tato společnost vznikla spojením firem Compaq a Hewlett-Packard. Včera, 13. května, se uskutečnila tisková konference nového HP, kde byla prezentována současná situace a plány pro nadcházející období.

Z celosvětového hlediska vznikla největší společnost pro spotřebitelský trh a malé a střední podniky na poli informačních technologií. To by mohlo u zákazníků vyvolat obavy, že takový moloch se bude zaměřovat především na firemní klientelu a běžný spotřebitel tím bude značně omezen. Tomuto názoru se firma HP rozhodla čelit zveřejněním organizačního schématu společnosti.

Obchodní skupiny

Společnost vytvořila čtyři hlavní obchodní skupiny. Jsou jimi: Enterprise System Group (ESG - divize podnikových systémů), Personal System Group (PSG - Divize osobních systémů), Imaging a Printing Group (IPG -Divize pro tisk a zpracování obrazu) HP Service (HPS - HP služby) a Worldwide Operation( Globální činnosti), která má být jakousi podpůrnou a řídící divizí pro ostatní čtyři.

Nás samozřejmě budou zajímat pouze prostřední dvě zmíněné divize, na které se podíváme podrobněji. PSG má na starosti osobní stolní počítače, notebooky, pracovní stanice, kapesní počítače, zařízení pro připojení na internet a kalkulačky. Patrně nejsilnější skupina celé společnosti - IPG se stará o tiskárny, multifunkční produkty ( komba tiskárna-scanner-kopírka), skenery, digitální fotoaparáty a další.

HP v Česku

Logo společnosti Hewlett-PackardZajímali jsme se také o to, jaký vliv bude mít toto spojení a v podstatě vznik nové firmy u nás, v České republice. Po sloučení obou firem zůstalo zaměstnání přibližně 400 bývalým pracovníkům HP a Compaq, což znamená snížení stavů o cca 10 %.

Co se týká produktové nabídky, která byla samozřejmě sloučením omezena, přičemž se počítá v časovém horizontu cca tři čtvrtě roku s určitým prolnutím technologií, běžný český zákazník si v podstatě jen všimne změny loga Compaq na HP. Největší změny se totiž děly v podnikových řešeních, jako jsou storage systémy pro ukládání dat a především pak oblast serverů, včetně softwarového vybavení.

Jednou z mála oblastí, kde zůstane pouze jméno Compaq, jsou PC a notebooky pro podniky. Na tomto poli se plánuje nejpozději do roka zcela přejít na platformu Compaq, neboť firma měla v této oblasti velice silnou pozici.

Počítače a notebooky pro běžné uživatele zatím mají nést jména Compaq Presario a HP Pavilon. Omezení na jednu produktovou linii nastane pouze tam, kde nebude trh dostatečně silný na to, aby bylo efektivní nabízet obě řady. Je možné, že se tak stane právě v České republice. Přednost na těchto trzích pak dostanou produkty s v současnosti větším tržním podílem.

K přejmenování dojde u PDA zařízení. Compaq iPAQ Pocket PC ponese jméno HP iPAQ Pocket PC, i když to již nezní tak pěkně. Trh by měl do konce roku opustit handheld HP Jornada, jehož zajímavé techologie budou integrovány do iPAQu.

Síťové technologie, včetně bezdrátových budou postaveny na Compaq řešeních, ale i s nabídkou HP technologií. Podobně tomu bude i u tzv. tenkých klientů.

Produkty v rámci divize IPG budou pokračovat a vycházet pouze z výrobků a technologií HP, protože se Compaq na tomto poli příliš neangažoval.

Závěrem nám nezbývá, než si přát, aby nové HP přineslo zákazníkům nové výhody a dostatečně kvalitní a spolehlivé produkty.Nejčtenější

Vyřešil jsem nejslavnější záhadu, tvrdí devadesátiletý britský matematik

Britský matematik Michael Atiyah (2018)

Britsko-libanonský matematik Michael Atiyah tvrdí, že našel důkaz jednoho z nejslavnějších nevyřešených matematických...

„Je to jen bonus!“ Slavný matematik největší záhadu vyřešil jinou záhadou

Heidelberg Laureate Forum 2018 - Michael Atiyah

Devadesátiletý matematik, sir Michael Atiyah, vystoupil před odbornou veřejností, aby představil své řešení tzv....Zelená Sahara, o hodinu delší den a rozpad Afriky. Co čeká naši planetu?

Budoucnost

Na základě současných poznatků dokážou vědci odhadnout, co se stane v daleké budoucnosti. Připravili jsme pro vás výběr...

Po 50 letech se poletí k Měsíci, vesmírným turistou bude japonský miliardář

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude...

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude japonský miliardář Júsaku Maezawa....

Tentokrát vás vyděrači při masturbaci nenatočili, uklidňuje policie

účet trhlý

Do mnohých e-mailových schránek dorazila zpráva o napadení daného účtu a instalaci viru, který uživatele pomocí kamery...

Další z rubriky

Apple zřejmě chystá vlastní biometrický čip, měl by zachraňovat životy

Wafer 14nm PLUS

Společnost Apple se stále více soustředí na vývoj vlastních čipů, díky kterým může mít svůj hardware i software lépe...

ARM slibuje výkonnější notebooky než ty s Intelem

Plány společnosti ARM do roku 2020

Výrobce úsporných čipů ARM ukázal své plány na nejbližší dva roky. Vyplývá z nich, že se chystá tvrdě zaútočit na...

Microsoft ukazuje rybičky, které mu plavou kolem datového centra

Webkamera sleduje dění kolem potopených í serverů v rámci projektu Natick od...

Microsoft má pod mořem datové centrum. Aby tento projekt zpropagoval, přidal k němu webkameru, která sleduje podmořský...

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.

Najdete na iDNES.cz