Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


HP a Compaq se spojily. Co bude dál? Jaké produkty přežijí?

  5:00aktualizováno  5:00
Včera proběhla tisková konference české pobočky společnosti Hewlett-Packard, jejímž hlavním bodem byla prezentace změn ve struktuře a produktových řadách společnosti po spojení s firmou Compaq.
Po dlouhé anabázi došlo 7. května, po ukončení právních sporů, k oficiálnímu vyhlášení nové společnosti HP. Tato společnost vznikla spojením firem Compaq a Hewlett-Packard. Včera, 13. května, se uskutečnila tisková konference nového HP, kde byla prezentována současná situace a plány pro nadcházející období.

Z celosvětového hlediska vznikla největší společnost pro spotřebitelský trh a malé a střední podniky na poli informačních technologií. To by mohlo u zákazníků vyvolat obavy, že takový moloch se bude zaměřovat především na firemní klientelu a běžný spotřebitel tím bude značně omezen. Tomuto názoru se firma HP rozhodla čelit zveřejněním organizačního schématu společnosti.

Obchodní skupiny

Společnost vytvořila čtyři hlavní obchodní skupiny. Jsou jimi: Enterprise System Group (ESG - divize podnikových systémů), Personal System Group (PSG - Divize osobních systémů), Imaging a Printing Group (IPG -Divize pro tisk a zpracování obrazu) HP Service (HPS - HP služby) a Worldwide Operation( Globální činnosti), která má být jakousi podpůrnou a řídící divizí pro ostatní čtyři.

Nás samozřejmě budou zajímat pouze prostřední dvě zmíněné divize, na které se podíváme podrobněji. PSG má na starosti osobní stolní počítače, notebooky, pracovní stanice, kapesní počítače, zařízení pro připojení na internet a kalkulačky. Patrně nejsilnější skupina celé společnosti - IPG se stará o tiskárny, multifunkční produkty ( komba tiskárna-scanner-kopírka), skenery, digitální fotoaparáty a další.

HP v Česku

Logo společnosti Hewlett-PackardZajímali jsme se také o to, jaký vliv bude mít toto spojení a v podstatě vznik nové firmy u nás, v České republice. Po sloučení obou firem zůstalo zaměstnání přibližně 400 bývalým pracovníkům HP a Compaq, což znamená snížení stavů o cca 10 %.

Co se týká produktové nabídky, která byla samozřejmě sloučením omezena, přičemž se počítá v časovém horizontu cca tři čtvrtě roku s určitým prolnutím technologií, běžný český zákazník si v podstatě jen všimne změny loga Compaq na HP. Největší změny se totiž děly v podnikových řešeních, jako jsou storage systémy pro ukládání dat a především pak oblast serverů, včetně softwarového vybavení.

Jednou z mála oblastí, kde zůstane pouze jméno Compaq, jsou PC a notebooky pro podniky. Na tomto poli se plánuje nejpozději do roka zcela přejít na platformu Compaq, neboť firma měla v této oblasti velice silnou pozici.

Počítače a notebooky pro běžné uživatele zatím mají nést jména Compaq Presario a HP Pavilon. Omezení na jednu produktovou linii nastane pouze tam, kde nebude trh dostatečně silný na to, aby bylo efektivní nabízet obě řady. Je možné, že se tak stane právě v České republice. Přednost na těchto trzích pak dostanou produkty s v současnosti větším tržním podílem.

K přejmenování dojde u PDA zařízení. Compaq iPAQ Pocket PC ponese jméno HP iPAQ Pocket PC, i když to již nezní tak pěkně. Trh by měl do konce roku opustit handheld HP Jornada, jehož zajímavé techologie budou integrovány do iPAQu.

Síťové technologie, včetně bezdrátových budou postaveny na Compaq řešeních, ale i s nabídkou HP technologií. Podobně tomu bude i u tzv. tenkých klientů.

Produkty v rámci divize IPG budou pokračovat a vycházet pouze z výrobků a technologií HP, protože se Compaq na tomto poli příliš neangažoval.

Závěrem nám nezbývá, než si přát, aby nové HP přineslo zákazníkům nové výhody a dostatečně kvalitní a spolehlivé produkty.
Nejčtenější

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...Ruská armáda zavedla do výzbroje „smrtící kombajny“. Byly i v Sýrii

BMPT Terminátor

Ruská armáda dala do zkušebního provozu deset vozidel Terminátor určených pro palebnou podporu tanků. Některá z těchto...

Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Další z rubriky

AMD musí opravit chyby u svých procesorů

Dlouho očekávané procesory AMD Ryzen 7 přišly na trh.

Společnost AMD potvrdila více než deset bezpečnostních nedostatků, které objevila jedna izraelská firma. Ta byla...

Apple uvedl nový iPad. Je určený pro školy a dražší, než se čekalo

Nový iPad 2018 se snaží prosadit do škol

Apple v úterý uvedl nový iPad s úhlopříčkou 9,7 palce. Model nahrazuje klasický starší iPad a nově do této kategorie...

Acer připravuje první tablet s operačním systémem Chrome OS

Acer Chromebook Tab 10 se má prosadit především ve školství.

Acer bude prvním výrobcem, který nabídne operační systém Chrome OS na tabletu.

recenze-a-hodnoceni-vyrobku
recenze-a-hodnoceni-vyrobku

Nevíte si rady jaký koupit kočárek, nebo který prací prostředek je nejlepší? Podívejte se na zkušenosti jiných maminek.

Najdete na iDNES.cz