Bezplatné není bezplatné. Vzniká hromadná žaloba na Skylink a CS Link

  • 120
Kvůli měsíčním poplatkům za "bezplatné" satelitní vysílání chystají provozovatelé webu Hromadné žaloby.cz žalobu na společnosti Skylink a CS Link. Připojit se k ní mohou všichni nespokojení uživatelé daných služeb. Není to však bez rizika.

Ve čtvrtek dopoledne spouštějí provozovatelé internetové stránky Hromadné žaloby.cz možnost přidat se k žalobě na společnost M7 Group (dříve M77 Group), jež provozuje satelitní vysílání CS Link a Skylink.

Jádrem sporu je opět účtování měsíčního poplatku 29 korun, ačkoliv obě vysílací společnosti deklarovaly u těchto služeb bezplatné užívání (více informací naleznete zde).

Podle zástupců společnosti Skylink nebylo zavedení servisního poplatku ze strany žádného orgánu zpochybněno. Přesto společnost M7 Group potrestal počátkem roku 2013 Český telekomunikační úřad pětimilionovou pokutou. Tu společnosti uložil za klamavou obchodní praktiku (další informace k rozhodnutí ČTÚ najdete zde).  

M7 Group se však proti rozhodnutí ČTÚ odvolala, spor tak nadále pokračuje. "Odvolací řízení u rozkladové komise ještě nebylo ukončeno," uvedl pro iDNES.cz mluvčí úřadu František Malina.

Provozovatel firem CS Link a SkyLink čelil i další pokutě, tentokrát i se satelitní UPC. Firmy provozující tato vysílání podnikaly podle úřadu bez oznámení. Důvodem byla transformace společností v nové subjekty, které se v Česku řádně nepřihlásily. Tehdy dostaly společnosti přes nesouhlas s rozhodnutím pokutu ve výši 20 milionů korun (podrobnosti najdete zde). 

Hromadná žaloba? Ne, spíše hromadný postup jednotlivců

V českém právním řádu termín "hromadná žaloba" neexistuje. "Ale hromadný postup, kterému se může zjednodušeně říkat hromadná žaloba, je možný. Lidé při tomto hromadném postupu ušetří, i když to jsou individuální spory," vysvětluje Petr Němec za Hromadné žaloby.cz. Právě množství stejných žalob snižuje náklady na advokáta, protože ten pak řeší řadu stejných kauz, pouze s jinými jmény a čísly.

"Jsme nástroj, jehož prostřednictvím mohou lidé založit žalobu a pak ji sdílet. My dohlížíme, ať má celá věc takříkajíc tah na branku. Vyhodnotíme žalobu a až po zvážení ji zveřejníme na našich stránkách. Od té chvíle se mohou připojovat další lidé. Ti nám dávají plnou moc k oslovení advokáta, aby jim předložil nabídku podmínek zastoupení. Pak už je to věcí advokátů," vysvětluje princip připojení se k takzvané hromadné žalobě .

Němec ovšem upozorňuje, že v případě prohry hrozí finanční riziko. "Klienti musí počítat s tím, že budou platit soudní poplatek, v tomto případě 400 korun. Ale pokud prohrají spor, budou muset navíc zaplatit protistraně okolo dvou, dvou a půl tisíc na advokáta," vysvětluje Němec.

Podle něj však některé firmy spoléhají právě na to, že do případného soudního sporu s nimi nikdo nepůjde, protože v případě výhry mohou lidé většinou získat nízkou částku a riziko prohry jim za to nestojí. "V tomto případě firma vydělá půl miliardy ročně na tom, že se budeme bát," dodává Němec.