Hrozí vám za blogování ztráta zaměstnání?

  • 22
Jedním z fenoménů dnešní doby je blogování neboli psaní deníčku na internetu. Nebezpečí ale spočívá v tom, že Vaše postřehy si může přečíst každý. Tedy i šéf, který vtipné poznámky na svůj účet může ocenit i vyhazovem. Může se to stát i Vám?

Čas od času internetem proběhne zpráva, že nějaký blogger přišel kvůli svému internetovému deníčku o zaměstnání. Nejčastěji se takové případy dějí v USA. Jedním z postižených je Peter Whitney, který spustil blog s kronikou svého života, svých přátel a své práce v divizi společnosti Wells Fargo. Nelichotivě se zde vyjadřoval o některých lidech se kterými pracoval. Poté, co v srpnu 2004 navštívili jeho blog gravityspike.blogspot.com jeho nadřízení, byl propuštěn.

Jeho příběh je více než varující. Delta Airlines, Google a další velké společnosti propouštějí a trestají své zaměstnance za to, jak veřejně komentují svou práci na stránkách internetových deníčků. Přitom blogy jsou osobními stránkami obsahující mix upřímných komentářů, neformálních názorů a deníkových záznamů. Někteří z velkých zaměstnavatelů, jako je například IBM, v současnosti schvalují první směrnice týkající se blogování zaměstnanců. Tyto směrnice mají předcházet takovým problémů, jaké představuje například prozrazení obchodního tajemství. Zároveň však nemají potlačit psaní blogů, protože blogy mohou vytvářet kladné povědomí o firmě mezi uživateli internetu.

„Jsou potřeba jasnější směrnice,“ říká Whitney, který si mezitím našel jinou práci. „Někteří lidé si jdou postěžovat na kolegy do baru. Já jsem se to rozhodl dělat online. Někteří lidé říkají, že si zasloužím, co se stalo, ale bylo to vážně kruté. Bylo to nefér.“ dodává propuštěný Whitney. Wells Fargo odmítlo celou záležitost komentovat. Mluvčí společnosti ale zároveň uvedla, že společnost nemá žádnou "blogovací" politiku.

Blogosphera

je kolektivní internetová konverzace, která je jednou z nejrychleji rostoucích oblastí nového obsahu internetu.

Ani některé další firmy jako například Microsoft, nemají žádné formální směrnice týkající se bloggingu. Naopak vnímají blogování zaměstnanců jako způsob  oslovení zákazníků a klientů a proto tuto činnost podporují. Vysoký představitel Microsoftu Jeff Sandquist k tomu říká: "Je to skvělá okamžitá zpětná vazba, blogování podporujeme"

Blogy se šíří internetem stejně rychle jako počítačové viry. Podle průzkumu PR společnosti Edelman and Intelliseek, přibývá, jen ve Spojených státech, denně okolo 20 000 nových blogů. Celkem by na konci tohoto roku mělo, podle odhadů, existovat  zhruba 10 milionů amerických blogů. Tyto blogy vytvářejí společně to, co je všeobecně známé pod pojmem blogosphera.

Podle výzkumů neziskového centra Pew Internet & American Life Project, které zkoumá sociální dopady internetu, vytváří 8 milionů dospělých Američanů svůj blog a 58 milionů Američanů blogy čte, což v případě čtenosti představuje nárůst za rok o 58% proti roku 2003 (čísla jsou z roku 2004).

Zaměstnavatelé si začínají uvědomovat, jaké pro ně představují blogy riziko.“Zákon se snaží dohonit technologie,“ říká miamská právnička Allison Hift zabývající se telekomunikacemi a technologiemi. „Podobá se to tomu, co se odehrálo před několika lety, kdy zaměstnavatelé schvalovali kontrolování elektronické pošty. Podobná opatření se nyní týkají blogů,“ dodala.

Vyhazov za blog? To je možné i v Evropě

Příběh citovaný na začátku článku se odehrál ve Spojených státech, ale blogování nezná hranice a se stejnými problémy se potýkají i bloggeři v Evropě. Prvním Britem, který kvůli svému blogu přišel o zaměstnání, byl Sedmatřicetiletý Joe Gordon, který pracoval pro knihkupectví Waterstones v Edinburgu. Gordon ve svém satirickém blogu www.woolamaloo.org.uk zveřejňoval deník, ve kterém se občas zmínil o tom, že jsou některé dny v zaměstnání "špatné" a posmíval se svému šéfovi za to, že nosí sandály. Kvůli svým komentářům byl bez předchozího varování propuštěn, což zdůvodnil jeho zaměstnavatel hrubými disciplinárními poklesky a poškozením pověsti.

Gordon pracoval v knihkupectví od roku 1993 a ve firmě zastával relativně vysoké postavení. Ve svém blogu, který vznikl z jeho satirického časopisu vydávaného již od roku 1992, přitom o své práci psal málokdy a nikdy přímo neidentifikoval vlastní pobočku firmy. Podle svých slov, dokonce přestal psát o firmě Waterstones úplně poté, co se ve společnosti kvůli tomuto problému konala disciplinární schůze. Knihkupectví Waterstones odmítlo Gordonovu obhajobu, že neexistovaly žádné předpisy se zákazem weblogů.

Můžete být potrestáni za blogování i vy?

Výpověď vs Zákoník práce

Podle ustanovení § 46 odst. 1 písm. f) zákoníku práce platí, že jedním z taxativně vymezených důvodů, kdy může zaměstnavatel dát zaměstnanci výpověď je "jsou-li u zaměstnance dány důvody, pro které by s ním zaměstnavatel mohl okamžitě zrušit pracovní poměr, nebo pro závažné porušení pracovní kázně; pro soustavné méně závažné porušování pracovní kázně lze dát zaměstnanci výpověď, jestliže byl v době posledních šesti měsíců v souvislosti s porušením pracovní kázně písemně upozorněn na možnost výpovědi."

Jedním z českých blogů, který si bere tvrdě na mušku svého zaměstnavatele, je odbojový občasník redaktorů Haló novin, který naleznete zde. Blog není bohužel již delší dobu aktualizován a poslední příspěvek pochází z 22. července 2004. Pokusili jsme se přes emailovou adresu, která je uvedena na tomto blogu, zkontaktovat s jeho tvůrci (uvedeny jsou pouze přezdívky), ale bezvýsledně.

Výzva: Víte, co se stalo s blogem redaktorů Haló novin, nebo máte vlastní zkušenosti s popotahování kvůli blogu v práci? Napište nám do diskuze pod článkem.

Zeptali jsme se právničky zabývající se autorským právem JUDr. Dagmar Hartmanové, zda je možné být i u nás propuštěn kvůli blogování. Podle ní záleží jednak na tom, zda se na blogu neobjevují důvěrné, nebo jinak citlivé informace, případně obchodní tajemství zaměstnavatele. Záleží také na tom, kdy zaměstnanec blog vytváří, zda tak nečiní v pracovní době a nevyužívá k tomu firemní počítač a připojení zaměstnavatele. Na míře závažnosti porušení pravidel, závisí i případný postih. Okamžitá výpověď  je však možná pouze v případě hrubého porušení pracovní kázně. K tomu Hartmanová dodává "Ve většině případů se bude spíše jednat o méně závažné porušování pracovní kázně, po kterém bude následovat napomenutí a teprve v krajním případě dojde na rozvázání pracovního poměru."

"O hrubém porušení pracovní kázně lze hovořit až ve chvíli, kdy se na blogu objeví například opravdu důvěrné informace (typu údaje o obratech klientů, databáze zaměstnanců a jejich platů apod.)," říká právnička. "Situace s publikováním prostřednictvím blogu je stejná, jako kdyby zaměstanec své názory uveřejňoval například na stránkách denního tisku." dodává Hartmanová.