Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


VIDEO: Jak veliký je vesmír? Hubbleův teleskop vám to ukáže

aktualizováno 
Astronomové sestavili fotografii, která nám dává detailní pohled do rekordně vzdálených a mladých částí vesmíru. Použili záběry, které posledních deset let pořizoval Hubbleův vesmírný dalekohled.

Jak si představit velikost vesmíru? Těžko, ale můžete to zkusit s novou fotografií z Hubbleova teleskopu, nazývanou eXtrémně hluboké pole (eXtreme Deep Field, XDF). Snímek zachycuje zhruba pět a půl tisíce galaxií různého stáří včetně opravdu velmi starých. Není těžké se v něm ztratit... a přitom fotografie pokrývá jenom jednu třicetimiliontinu oblohy.

V podstatě jde o soustředěný záběr teleskopu do části oblohy v souhvězdí Pece (Fornax), která byla vybrána proto, že obsahuje poměrně málo jasných hvězd v popředí, aby teleskop o to lépe zachytil slabé světlo galaxií v pozadí. Hubbleův dalekohled se ke sledování této vzdálené oblasti za poslední desetiletí vrátil více než 50krát a celkové trvání expozice bylo přes 23 dní. Díky tomu se mu podařilo zachytit i velmi slabé objekty, zhruba desetmiliardkrát slabší (přesněji 31. magnitudy), než jaké vidí člověk s dobrým zrakem.

V podstatě vše, co na snímku vidíte, jsou galaxie. Hvězd je jen pár úplně v popředí snímku, vše ostatní jsou galaxie tvořené miliony či miliardami hvězd. Poznamenejme, že galaxiemi velmi různorodými tvarem, velikostí i stářím. Některé mají neobvyklé tvary, některé vzniklé evidentně "poškozením" při srážkách s jinými galaxiemi. Jiné jsou až překvapivé malé a představují zřejmě galaxie ve stavu zrodu.

Vůbec nejvzdálenějším objektem, který zpozoroval, byla galaxie vzdálená od Země 13,2 miliardy světelných let (a světlo z nich k nám letí stejně dlouho dobu). To je ze stejné doby jako zatím nejvzdálenější pozorovaná galaxie vůbec, o které jsme psali nedávno. Tu ale kromě "hubbla" pozoroval i infračervený Spitzerův dalekohled a díky náhodě jsme z ní viděli o trochu víc než z jiných galaxií ze stejné doby.

Pozorované objekty jsme tedy zachytili v podobě, kdy vesmíru bylo jen 500 milionů let. Současné teorie totiž odhadují stáří kosmu na 13,7 miliardy let. Světlo z těchto objektů k nám dorazí změněné (jeho vlnová délka se protáhne a tím se změní barva), ale právě to mimo jiné umožňuje určit jejich stáří.

Snímek XDF je pokračováním Hubbleova ultra hlubokého pole (HUDF), což je pohled do nejvzdálenějšího vesmíru v oblasti hlubokého vesmíru v souhvězdí Pece (Fornax). HUDF byl vytvořen ze snímků pořízených v letech 2003 až 2004. Jen podrobnější (zachytil více galaxií). Vznikl z více než dvou tisíc snímků, které pořídily hlavní objektiv ACS a kombinovaná širokoúhlá kamera WFC3. Ta je schopná pozorovat okolí nejen v klasickém viditelném spektru světla, ale i v infračervených a ultrafialových vlnových délkách.

Kdybyste chtěli položit nějaké otázky vědcům, kteří zodpovídají za sestavení XDF, máte šanci ve čtvrtek na Google+. "Potlach" s nimi začíná v 19:00 na této stránce. Mezi účastníky je přihlášen i samotný "Hubble Space Telescope".

Autoři: ,


Nejčtenější

Vyřešil jsem nejslavnější záhadu, tvrdí devadesátiletý britský matematik

Britský matematik Michael Atiyah (2018)

Britsko-libanonský matematik Michael Atiyah tvrdí, že našel důkaz jednoho z nejslavnějších nevyřešených matematických...

Zelená Sahara, o hodinu delší den a rozpad Afriky. Co čeká naši planetu?

Budoucnost

Na základě současných poznatků dokážou vědci odhadnout, co se stane v daleké budoucnosti. Připravili jsme pro vás výběr...Po 50 letech se poletí k Měsíci, vesmírným turistou bude japonský miliardář

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude...

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude japonský miliardář Júsaku Maezawa....

„Je to jen bonus!“ Slavný matematik největší záhadu vyřešil jinou záhadou

Heidelberg Laureate Forum 2018 - Michael Atiyah

Devadesátiletý matematik, sir Michael Atiyah, vystoupil před odbornou veřejností, aby představil své řešení tzv....

Nejlepší editor fotek zdarma: nemusí se instalovat a vznikl v Praze

Ivan Kuckir, autor programu Photopea.com

Potřebujete otevřít a upravit PSD soubor, ale nemáte po ruce Photoshop? Tato překvapivě svižná online aplikace zvládne...

Další z rubriky

Astronauti na lupíncích, lupínky na raketě? NASA zkoumá zavedení reklamy

Jak by mohla vypadat ISS ověšená reklamou? (montáž)

Loni jmenovaný ředitel NASA nařídil vytvoření komise, která by zvážila možnosti rozšíření spolupráce s komerčními...

Na Sojuzu u ISS se našly další stopy po vrtání, oznámila zpráva TASSu

Pohled z ISS

V pátek 14. září ráno agentura TASS vydala zprávu, že podle jejích zdrojů kosmonauti našli na plášti kosmické lodi...

Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Najdete na iDNES.cz