Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


VIDEO: Jak veliký je vesmír? Hubbleův teleskop vám to ukáže

aktualizováno 
Astronomové sestavili fotografii, která nám dává detailní pohled do rekordně vzdálených a mladých částí vesmíru. Použili záběry, které posledních deset let pořizoval Hubbleův vesmírný dalekohled.

Jak si představit velikost vesmíru? Těžko, ale můžete to zkusit s novou fotografií z Hubbleova teleskopu, nazývanou eXtrémně hluboké pole (eXtreme Deep Field, XDF). Snímek zachycuje zhruba pět a půl tisíce galaxií různého stáří včetně opravdu velmi starých. Není těžké se v něm ztratit... a přitom fotografie pokrývá jenom jednu třicetimiliontinu oblohy.

V podstatě jde o soustředěný záběr teleskopu do části oblohy v souhvězdí Pece (Fornax), která byla vybrána proto, že obsahuje poměrně málo jasných hvězd v popředí, aby teleskop o to lépe zachytil slabé světlo galaxií v pozadí. Hubbleův dalekohled se ke sledování této vzdálené oblasti za poslední desetiletí vrátil více než 50krát a celkové trvání expozice bylo přes 23 dní. Díky tomu se mu podařilo zachytit i velmi slabé objekty, zhruba desetmiliardkrát slabší (přesněji 31. magnitudy), než jaké vidí člověk s dobrým zrakem.

V podstatě vše, co na snímku vidíte, jsou galaxie. Hvězd je jen pár úplně v popředí snímku, vše ostatní jsou galaxie tvořené miliony či miliardami hvězd. Poznamenejme, že galaxiemi velmi různorodými tvarem, velikostí i stářím. Některé mají neobvyklé tvary, některé vzniklé evidentně "poškozením" při srážkách s jinými galaxiemi. Jiné jsou až překvapivé malé a představují zřejmě galaxie ve stavu zrodu.

Vůbec nejvzdálenějším objektem, který zpozoroval, byla galaxie vzdálená od Země 13,2 miliardy světelných let (a světlo z nich k nám letí stejně dlouho dobu). To je ze stejné doby jako zatím nejvzdálenější pozorovaná galaxie vůbec, o které jsme psali nedávno. Tu ale kromě "hubbla" pozoroval i infračervený Spitzerův dalekohled a díky náhodě jsme z ní viděli o trochu víc než z jiných galaxií ze stejné doby.

Pozorované objekty jsme tedy zachytili v podobě, kdy vesmíru bylo jen 500 milionů let. Současné teorie totiž odhadují stáří kosmu na 13,7 miliardy let. Světlo z těchto objektů k nám dorazí změněné (jeho vlnová délka se protáhne a tím se změní barva), ale právě to mimo jiné umožňuje určit jejich stáří.

Snímek XDF je pokračováním Hubbleova ultra hlubokého pole (HUDF), což je pohled do nejvzdálenějšího vesmíru v oblasti hlubokého vesmíru v souhvězdí Pece (Fornax). HUDF byl vytvořen ze snímků pořízených v letech 2003 až 2004. Jen podrobnější (zachytil více galaxií). Vznikl z více než dvou tisíc snímků, které pořídily hlavní objektiv ACS a kombinovaná širokoúhlá kamera WFC3. Ta je schopná pozorovat okolí nejen v klasickém viditelném spektru světla, ale i v infračervených a ultrafialových vlnových délkách.

Kdybyste chtěli položit nějaké otázky vědcům, kteří zodpovídají za sestavení XDF, máte šanci ve čtvrtek na Google+. "Potlach" s nimi začíná v 19:00 na této stránce. Mezi účastníky je přihlášen i samotný "Hubble Space Telescope".

Autoři: ,Nejčtenější

Fotky z letecké nehody ukazují, že cestující se neumějí zachránit

Poškozený motor letounu spolešnosti Southwest Airlines

Jestli někdo potřeboval důkaz, že cestující nesledují bezpečnostní instruktáž posádky, čerstvá nehoda letadla...

Ruská armáda zavedla do výzbroje „smrtící kombajny“. Byly i v Sýrii

BMPT Terminátor

Ruská armáda dala do zkušebního provozu deset vozidel Terminátor určených pro palebnou podporu tanků. Některá z těchto...Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...

Rozuzlení: Platit je třeba za každý televizor. Výjimku má snad jen IPTV

Příklad televizoru, který je na dobré cestě k nezpůsobilosti pro příjem...

Neexistuje televizor, za který by nebylo podle zákona potřeba platit koncesionářské poplatky. To, že na něj doma nic...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Další z rubriky

„Náš“ kosmonaut Andrew Feustel a Ricky Arnold vystoupili z ISS do vesmíru

Pohled z ISS

Astronauti ve volném kosmu vyměnili kamery na ISS a instalovali nové antény. Sledovali jste přímý přenos.

Z Gagarinova těla nenašli skoro nic. Zbyl kus kombinézy a v kapse lístky

Jedna z posledních Gagarinových fotografií z počátku roku 1968 z přípravy na...

Před 50 lety, 27. března 1968, se za zvláštních okolností zabil Jurij Gagarin, první kosmonaut světa. Z jeho těla...

Opět s Krtečkem na palubě. Sojuz úspěšně zakotvil u ISS

Posádka kosmické lodi Sojuz MS-08 během startu 21.3.2018.

Když se Andrew Feustel chystal do kosmu, prozradil, že s sebou kromě kreseb chlapce z Terezína bude mít ještě jedno...

Najdete na iDNES.cz