Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Hudba se bude v ČR prodávat i bez pirátské ochrany

  16:01aktualizováno  16:01
A je to tady. Zástupci tuzemské pobočky EMI dnes oznámili, že i v ČR bude hudba z internetu dostupná bez protipirátské ochrany DRM. To znamená, že zákazník již nebude nijak technicky omezován při zacházení s nakoupenou hudbou.

Již jen několik dní zřejmě dělí české posluchače od chvíle, kdy si budou moci prostřednictvím internetu volně stahovat hudbu z katalogu britské nahrávací společnosti EMI Music. "V podstatě je to otázka téměř okamžitá," řekl dnes šéf české pobočky EMI Vladimír Kočandrle. "Nemůžu ale ještě říct, jestli to bude třeba už příští čtvrtek," dodal.

Bohužel radovat se zatím nemohou příznivci skupiny Beatles. Jejich hity bude EMI i nadále opatřovat protipirátskou ochranou.

"Technicky pro nás není problém prodávat hudbu bez DRM jak ve formátu WMA, tak i MP3," řekl serveru Technet.cz šéf internetového obchodu s hudbou i-legalne.cz Petr Peřina.

"Momentálně jednáme s EMI. Na naší straně není žádný problém. Přechod na formát WMA bez DRM by nám zabral pouze několik dní. Od vydavatele bychom museli znovu získat pouze audiosoubory. Metadata a přebaly alb by zůstaly ve stávající databázi," upřesňuje možné změny Peřina.

Zdražovat nebudeme

Společnost EMI oznámila zpřístupnění téměř celého svého hudebního katalogu k volnému stažení na internetu již v pondělí. První, kdo bude moci stahovat hudbu bez ochrany, budou zákazníci internetového obchodu iTunes. Ten bude prodávat hudbu od EMI ve stávajícím formátu AAC, ale bez DRM.

Tímto krokem se iTunes stane zajímavým například i pro majitele přehrávačů Sony (MP3 přehrávače řady NW), které také dokážou přehrávat hudbu v AAC (ovšem pouze bez DRM). Dosud mohli iTunes využívat pouze majitelé iPodů, protože žádný jiný přehrávač není schopen AAC s DRM rozluštit.

Zatímco iTunes bude hudbu bez DRM pravděpodobně prodávat dráž než písničky s ochranou, i-legalne.cz zdražovat nebude. "Pokud budeme hudbu bez DRM prodávat, bude to za stejné ceny jako dosud," říká Petr Peřina.

Jak to chcete? V MP3, nebo AAC?

Ve světě budou moci posluchači zakoupit hudbu prakticky z celého katalogu EMI, a to v původním i novém, kvalitnějším formátu. Provozovatelé on-line hudebních obchodů podle EMI budou mít rovněž možnost se rozhodnout, zda budou dál nabízet pouze s technologií DRM, anebo využijí nové služby, kde budou soubory ve formátech AAC, WMG nebo MP3, a to ve dvakrát vyšší kvalitě než teď.

Obchod i-legalne.cz prodává hudbu s datovým tokem 192 kbit/s, což je podle Petra Peřiny dostatečná kvalita pro většinu posluchačů. "Není pro nás problém nabízet jednu písničku i ve více formátech s různými datovými toky," říká Peřina.

Podle ČTK společnost EMI skladby zařadí do takzvané prémiové kategorie, kde se za stažení skladby sice bude platit víc peněz než za skladbu opatřenou ochranným prvkem DRM, zákazník ale bude moci se staženým souborem nakládat prakticky bez omezení. Volnější stahování skladeb z produkce EMI bude na globálním základě, a mělo by tedy být dostupné téměř všude.

Hudební průmysl se dosud snažil bránit volným formátům, jako je MP3, byť obliba "empétrojek" u hudebních fanoušků výrazně vzrostla. To se však změní a zákazníci budou moci volit i preferovaný formát. Konkurenti EMI krok firmy spíše kritizují.

Autor:Nejčtenější

Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

Musk smazal Facebook firem Tesla a SpaceX. Vyzvali ho k tomu na Twitteru

Majitel firmy Tesla Elon Musk.

Elon Musk v pátek smazal oficiální stránky svých firem Tesla a SpaceX z Facebooku. Vedlo ho k tomu selhání uvedené...Rusko stále neumí vyrábět termovizní přístroje

Termovize jsou mimo jiné hlavním senzorem všech moderních tanků. Ruské tanky...

Klíčovou součást termovizních přístrojů představují detektory v mozaikovém uspořádání. Vyrábí se pouze v několika...

Posloucháte na YouTube muziku? Služba vás bude chtít otrávit reklamou

YouTube je bohatým hudebním zdrojem, ale hudební průmysl z toho radost nemá.

Bezplatný poslech hudby na YouTube by se brzy mohl stát poněkud nepříjemnou záležitostí. Provozovatelé služby se totiž...

Největší představitelné utrpení? Co ovlivňuje bolest a jak ji měřit

Popište, jakou bolest cítíte (ilustrační foto)

„Bolest je jen slabost opouštějící tělo,“ zněla jedna z propagačních vět amerických mariňáků. Pro někoho jsou...

Další z rubriky

Apple ořezal i to, co by konkurenci neprošlo. HomePodu chybí i Bluetooth

Takto malý je Apple HomePod. Překvapí hmotností 2,5 kg a také mohutným zvukovým...

Je absolutně svázaný s ekosystémem Apple. Vzhledem k velikosti výborně hraje, ale nemá Bluetooth ani žádný jiný vstup....

Zní fantasticky. Slyšeli jsme prototyp prvního soundbaru Sennheiser

Prototyp prvního soundbaru společnosti Senhneiser, modelu Ambeo Soundbar

Známý výrobce sluchátek a mikrofonů představil na veletrhu CES 2018 prototyp svého prvního soundbaru. Způsob, jakým...

Apple kupuje Shazam, iTunes se naučí rozpoznávat hrající hudbu

Aplikace Shazam

Apple chce své služby obohatit o prvky rozšířené a virtuální reality a koupě Shazamu je logickým krokem - aplikace...

Najdete na iDNES.cz