Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Hudba se bude v ČR prodávat i bez pirátské ochrany

  16:01aktualizováno  16:01
A je to tady. Zástupci tuzemské pobočky EMI dnes oznámili, že i v ČR bude hudba z internetu dostupná bez protipirátské ochrany DRM. To znamená, že zákazník již nebude nijak technicky omezován při zacházení s nakoupenou hudbou.

Již jen několik dní zřejmě dělí české posluchače od chvíle, kdy si budou moci prostřednictvím internetu volně stahovat hudbu z katalogu britské nahrávací společnosti EMI Music. "V podstatě je to otázka téměř okamžitá," řekl dnes šéf české pobočky EMI Vladimír Kočandrle. "Nemůžu ale ještě říct, jestli to bude třeba už příští čtvrtek," dodal.

Bohužel radovat se zatím nemohou příznivci skupiny Beatles. Jejich hity bude EMI i nadále opatřovat protipirátskou ochranou.

"Technicky pro nás není problém prodávat hudbu bez DRM jak ve formátu WMA, tak i MP3," řekl serveru Technet.cz šéf internetového obchodu s hudbou i-legalne.cz Petr Peřina.

"Momentálně jednáme s EMI. Na naší straně není žádný problém. Přechod na formát WMA bez DRM by nám zabral pouze několik dní. Od vydavatele bychom museli znovu získat pouze audiosoubory. Metadata a přebaly alb by zůstaly ve stávající databázi," upřesňuje možné změny Peřina.

Zdražovat nebudeme

Společnost EMI oznámila zpřístupnění téměř celého svého hudebního katalogu k volnému stažení na internetu již v pondělí. První, kdo bude moci stahovat hudbu bez ochrany, budou zákazníci internetového obchodu iTunes. Ten bude prodávat hudbu od EMI ve stávajícím formátu AAC, ale bez DRM.

Tímto krokem se iTunes stane zajímavým například i pro majitele přehrávačů Sony (MP3 přehrávače řady NW), které také dokážou přehrávat hudbu v AAC (ovšem pouze bez DRM). Dosud mohli iTunes využívat pouze majitelé iPodů, protože žádný jiný přehrávač není schopen AAC s DRM rozluštit.

Zatímco iTunes bude hudbu bez DRM pravděpodobně prodávat dráž než písničky s ochranou, i-legalne.cz zdražovat nebude. "Pokud budeme hudbu bez DRM prodávat, bude to za stejné ceny jako dosud," říká Petr Peřina.

Jak to chcete? V MP3, nebo AAC?

Ve světě budou moci posluchači zakoupit hudbu prakticky z celého katalogu EMI, a to v původním i novém, kvalitnějším formátu. Provozovatelé on-line hudebních obchodů podle EMI budou mít rovněž možnost se rozhodnout, zda budou dál nabízet pouze s technologií DRM, anebo využijí nové služby, kde budou soubory ve formátech AAC, WMG nebo MP3, a to ve dvakrát vyšší kvalitě než teď.

Obchod i-legalne.cz prodává hudbu s datovým tokem 192 kbit/s, což je podle Petra Peřiny dostatečná kvalita pro většinu posluchačů. "Není pro nás problém nabízet jednu písničku i ve více formátech s různými datovými toky," říká Peřina.

Podle ČTK společnost EMI skladby zařadí do takzvané prémiové kategorie, kde se za stažení skladby sice bude platit víc peněz než za skladbu opatřenou ochranným prvkem DRM, zákazník ale bude moci se staženým souborem nakládat prakticky bez omezení. Volnější stahování skladeb z produkce EMI bude na globálním základě, a mělo by tedy být dostupné téměř všude.

Hudební průmysl se dosud snažil bránit volným formátům, jako je MP3, byť obliba "empétrojek" u hudebních fanoušků výrazně vzrostla. To se však změní a zákazníci budou moci volit i preferovaný formát. Konkurenti EMI krok firmy spíše kritizují.

Autor:


Nejčtenější

Termovize: podívejte se, jak se pečou turisté na Staroměstském náměstí

Záběry z termokamery na Staroměstském náměstí

Infračervené Slow TV se vrací. Na Staroměstské náměstí v Praze jsme umístili infrakameru, která v přímém přenosu...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...

Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Záhada lidských lebek na rakvi velmože rozluštěna. Může za ně tajemný řád

Hrobka Jana Jiřího ze Švamberka. Detail nepravého madla v podobě dvou železných...

Nález nepoškozené hrobky a kovové rakve významného šlechtice Jana Jiřího ze Švamberka byl sám o sám o sobě...

Další z rubriky

Chytrý reproduktor Volareo umožní hudebníkům zaplatit potleskem

Reproduktor pro blockchainové hudební služby Volareo.

Chytrý reproduktor Volareo má ambice změnit digitální hudební online distribuci. Dnes jde do prodeje prvních 100 kusů....

Jára Cimrman zmizel ze streamovacích služeb. Zatím se nevrátí

Katalog mluveného slova vydavatelství Supraphon již bude na internetu jen ke...

Hry Divadla Járy Cimrmana si již na Spotify, Apple Music a dalších službách nepustíte. Vydavatelství Supraphon se totiž...

Legendární Technics se vrací. Skvěle vypadá a z mnoha zdrojů dobře hraje

Technics Ottava f SC-C70

Mikrosystém nedávno znovuzrozené značky Technics potěší širokým výběrem hudebních zdrojů a velmi dobrým zvukem....

Najdete na iDNES.cz