Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Hudba v MP3 bude pravděpodobně i letos stále „zadarmo“

aktualizováno 
MP3 přehrávače se u nás hojně prodávají, ale pořádný obchod s hudbou v komprimovaném formátu v ČR neexistuje. Změní se to letos?

MP3 boom bude pokračovat s ještě větší intenzitou i letos. Přísun MP3 mašinek rozhodně nepoleví. Zatímco však jinde ve světě je již běžné nakupování hudby on-line přes internet a nabídka specializovaných e-shopů typu iTunes neustále roste, nás čeká pravděpodobně další rok půstu. 

MP3 přehrávače se u nás prodávají velmi dobře, on-line nákup písniček je stále v plenkách. Lidé si tedy hudbu komprimují sami z legálně pořízených CD (v čemž se nám všem však snaží některé gramofonové firmy zabránit - viz kauza Sony) nebo si ji prostě "zdarma" stahují z alternativních zdrojů. 

Co nás čeká? iTunes možná až v roce 2009

Podle Hany Sobkové z českého zastoupení společnosti Apple, je spuštění iTunes v dohledné době nejisté: „Sytém iTunes je v přímé kompetenci společnosti Apple Computer, která jej domlouvá na mezinárodní úrovni. Přáli bychom si spuštění iTunes Music Store u nás na konci tohoto roku. Bohužel realita je taková, že v tuto chvíli nedokážeme odhadnout přesnější termín.“

Největší překážkou pro rozběhnutí internetového prodeje hudby je naše měna. Je totiž velmi pravděpodobné, že dokud nebude v ČR zavedeno euro, nebudou ani iTunes.

Podle serveru Euroskop.cz se přitom přijetí nové měny neočekává dříve než v roce 2009! Apple se tak do zavádění iTunes v České republice s pochopitelných důvodů příliš nehrne. „Každá další měna totiž představuje nutnost speciálního naprogramování a aktualizaci celého systému,“ upřesňuje Sobková.

Nákup v iTunes Music Store je vázán na zemi kde vám byla vydána platební karta. „Pokud  vlastníte platební kartu vydanou v některé ze zemí, kde obchod funguje (např. Rakousko, Německo, Francie, USA)  můžete směle nakupovat,“ upřesňuje současné možnosti tuzemských zákazníků Hana Sobková.

Český Telecom chystá rozšíření...

Podle mluvčího Českého Telecomu Martina Žabky chystá firma zásadní rozšíření jak hudební, tak i filmové nabídky. V rámci inovovaného portálu Starzone.cz se chystá i projekt video on demand. Podle dostupných informací se spuštění dočkáme již během první poloviny tohoto roku. V rámci služby IPTV (Internet Protocol TV) Telecom nabídne i příjem programů s vysokým rozlišením HDTV a interaktivní služby MHP (více zde …).

Nakonec to tedy vypadá, že tuzemský hudební, ani filmový fanoušek přeci jen nepřijde tak úplně zkrátka. Pokud je samozřejmě připojen k internetu přes Český Telecom a bude v dosahu služby IPTV. Další informace o IPTV naleznete zde.

V současnosti není nabídka serveru Starzone nijak bohatá. Značnou část filmů jste již určitě viděli v televizi a většina nabízené hudby nestojí ani za stažení. Ceny za jednodenní nebo jednorázové shlédnutí filmu se pohybují od 10 do 60 Kč. Za jednu písničku zaplatíte 30 Kč.

Prosadí se video do kapsy?

Kapesní harddiskové MP3/video jukeboxy se začaly objevovat již v roce 2004 (např. Archos nebo MPMan (více zde a zde). Nyní se však zdá, že ta nejdůležitější injekce pro tento druh přehrávačů přichází až nyní. Zatímco doteď byli majitelé video mašinek odkázáni pouze na nekonečné, ale také povětšinou nelegální internetové zdroje DivX a Xvid filmů, v současnosti již funguje několik oficiálních internetových obchodů kde je možné legálně nakupovat televizní seriály, filmy, záznamy sportovních zápasů, videoklipy apod.

Mezi první vlaštovky patří Google Video Store (více zde ...), kde mimo jiné naleznete seriál Star Trek a další filmy z produkce CBS.  Na iTunes Video pak koupíte například i velmi populární tajuplný seriál Lost – (více zde...). Oficiální stránky seriálu Lost naleznete zde.

Uvidíme zda se video v MP3manech uchytí. Výrobci jsou evidentně při chuti a téměř každý nový přehrávač, včetně těch nejmenších, už video přehrávat umí. Ceny stále klesají a o zájem ze strany zákazníků by tedy neměla být nouze. Jenže sledování i toho nejkratšího videa vyžaduje přeci jen určitou zvýšenou pozornost konzumenta. Na rozdíl od poslechu hudby nelze tuto činnost bezpečně provádět při dobíhání autobusu, ani při potulování po městě. Je tedy otázka, zda poptávka po speciálně upravených filmech pro miniaturní displeje video jukeboxů, bude dostatečně velká. Pokud Apple věří, že ano, mohlo by to vyjít alespoň v USA.

A co dál? Propojení MP3 přehrávačů a mobilních telefonů?

Zcela jistě se objeví nové mobilní telefony s podporou MP3 i dalších formátů. Na trhu se také objeví bluetooth moduly, které zajistí součinnost MP3 přehrávače s mobilním telefonem. Jakmile zařízení identifikuje příchozí hovor ztiší hudbu a umožní jeho přijetí. Po dokončení konverzace opět začne hrát hudba od místa přerušení. Typ takovéhoto zařízení je již v prodeji i u nás, naleznete jej zde.

Nepochybně se i nadále bude zlepšovat rozlišení a barevné podání displejů (zářným příkladem budiž chystané iAudio U3). Zároveň jistě budou přibývat  i jednoduché přehrávače ve stylu iPodu Shuffle.

MP3 přehrávače se také čím dál tím více stávájí především módním doplňkem. Lze tedy očekávat další vlnu nejrůznějších MP3 náhrdelníků, MP3 brýlí,  MP3 přívěsků a MP3 talismanů. Výrobci na nás pravděpodobně již nechystají žádné zásadní nové funkce a soustředí se především na design výrobku a také prodej dalších doplňků, jako jsou dokovací stanice s bezdrátovým IR ovládáním, přenosné reprobedýnky apod.

Autor:



Nejčtenější

Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...



Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Rusko stále neumí vyrábět termovizní přístroje

Termovize jsou mimo jiné hlavním senzorem všech moderních tanků. Ruské tanky...

Klíčovou součást termovizních přístrojů představují detektory v mozaikovém uspořádání. Vyrábí se pouze v několika...

Největší představitelné utrpení? Co ovlivňuje bolest a jak ji měřit

Popište, jakou bolest cítíte (ilustrační foto)

„Bolest je jen slabost opouštějící tělo,“ zněla jedna z propagačních vět amerických mariňáků. Pro někoho jsou...

Další z rubriky

Prodeje hudebních CD klesají, Best Buy je v létě přestane prodávat

Hudební CD jsou vytlačovány streamovacími službami.

Jeden z největších prodejců elektroniky v USA v létě skončí s hudebními CD. Druhý největší diskontní řetězec chce...

Fantastický zvuk doma i na cestách. Kombinace Mojo a Poly nemá konkurenci

Chord Mojo a Poly představují současnou absolutní zvukovou špičku v přenosných...

Jako partnera špičkového D/A převodníku se sluchátkovým zesilovačem Mojo přidává společnost Chord Electronics i...

Apple kupuje Shazam, iTunes se naučí rozpoznávat hrající hudbu

Aplikace Shazam

Apple chce své služby obohatit o prvky rozšířené a virtuální reality a koupě Shazamu je logickým krokem - aplikace...

emimino-diskuse
emimino-diskuse

Je fajn si občas s někým popovídat o tom, co vás trápí. S námi v tom nejste sami.

Najdete na iDNES.cz