Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Hudba z USB paměti nebo z DVD ve vašem voze

aktualizováno 
Výrobci autorádií se mohou přetrhnout, aby cestování bylo ještě příjemnější, hudba kvalitnější a navigace jednodušší. Jaké jsou jejich poslední nápady?

Digitální zesilovače

Novinek v oblasti car-hifi je v poslední době velké množství. Velkou událostí byla integrace digitálního zesilovače do autorádia. S tímto nápadem přišel Panasonic a ve svých vyšších modelech ho již instaluje zcela standardně. Mezi jeho výhody patří vyšší výkon - běžně 70 wattů na kanál, což je dáno především vyšší účinností digitálního zesilovače. Ve srovnání s analogovým zesilovačem totiž promění více elektrického proudu v akustický výkon a nikoli v teplo. Tím, že se tato autorádia méně zahřívají, není tolik namáhána elektronika i CD mechanika. Navíc celý průběh signálu po přečtení z disku, včetně ekvalizačních úprav a zesílení probíhá stále v digitální podobě a odpadá tak zkreslení D/A převodníků a analogové části.


Panasonic CQ-C8803 (cena zatím neurčena)

Poslech z USB paměti

Dalším trendem je intenzivnější využívání komprimovaných formátů, nejčastěji MP3. To, že autorádio reprodukuje MP3 záznamy nahrané na CD disku, je již delší dobu samozřejmostí. V současné době se stále častěji nabízejí možnosti připojení externích pamětí nebo přehrávačů konektorem USB. USB konektor může být přímou součástí předního panelu, nebo je vyveden redukčním kabelem z konektorové (zadní) části autorádia. Tento provoz je mimořádně operativní, neboť na USB paměť si nahrajete nově zkomprimované skladby z počítače -   což většinou zabere několik desítek sekund (USB 2.0), může jít o mnoho alb a nestojí vás to ani korunu. Ve vozidle jen zasunete paměť do USB konektoru a můžete poslouchat.Clarion DXZ-568RUSB (cena 5490 Kč)

4,7 GB muziky na cesty

Naprostou novinkou na trhu je model Blaupunkt Las Vegas DVD35 který je vybaven DVD mechanikou a umí číst komprimované nahrávky z DVD disků. Tam se vejde mnoho set skladeb ve slušném bitrate a médium přitom stojí pár korun – případným poškozením disku při manipulaci nebo vlivem vysoké teploty ve voze tak nevznikne prakticky žádná škoda. Současně přehrává filmy (lze připojit zobrazovač) a disky DVD-Audio s velmi kvalitním multikanálovým zvukem.


Blaupunkt Las Vegas DVD35 (cena 14 990 Kč)

Bluetooth pro snadné a bezpečné telefonování

S rostoucím využíváním mobilních telefonů i během jízdy automobilem je spojen další vývojový trend. V dnešní uspěchané době mají sice řidiči za povinnost užívat hands-free sady (anebo netelefonovat), ale málokomu se chce telefon hledat a připojovat k autorádiu, které umožňuje hlasité telefonování ve voze. Výrobci proto přišli s vynikajícím ulehčením - autorádio a telefon se automaticky propojí pomocí Bluetooth ihned po vstupu do vozu. Není ani nutno mobil vyjímat z kabelky či kufříku a hned můžete automaticky telefonovat pomocí autorádia, jeho mikrofonu a reproduktorů. Systém umožňuje přenos čísel do autorádia, jejich zobrazování na displeji a dokonce i bezdotykové (hlasové) vytáčení.


Pioneer DEH-P55BT (cena zatím neurčena)

Navigace

Tím, že automobilový provoz stále houstne, zrychluje se a zároveň lidé stále častěji cestují i do míst, která neznají, stoupá obliba navigačních přístrojů. V jejich vývoji lze vysledovat tři základní směry. Navigace s rozměrnými externími displeji, vyžadující složitější instalaci do vozu, přístroje v klasickém rozměru 1 DIN s výklopným displejem, a běžná 1DIN (velikost standardního autorádia) autorádia s kvalitním displejem integrovaným do čelního panelu.

Modely s rozměrnými, barevnými a nejlépe dotykovými displeji mají výhodu v přehlednosti, neboť neustále vidíte velkou část zobrazované mapy v úhlu pohledu, který vám nejvíce vyhovuje. Pohled shora na mapu, případně vše z pohledu řidiče, nebo pohled závislý na světových stranách. Na části obrazovky můžete sledovat informace o blížící se křižovatce, jejím konkrétním tvaru a dokonce i sklonu vozovky, vaše zrychlení a různé další důležité údaje. Ovládání je díky rozměrným grafickým ploškám na displeji, kterých se lehce dotýkáte, velmi snadné. Problém je jen v jejich velikosti a tím větší nápadnosti ve voze. A pochopitelně poměrně vysoké ceně.

Některé takové rozměrné displeje se dovedou schovat (a zase automaticky vysunout) z autorádia běžné 1DIN velikosti (například Pioneer AVIC-X1). Takové řešení je však také poměrně nákladné.

Třetí skupina představuje nejsnazší cestu, jak automobil navigací vybavit. U těchto modelů je vše schematicky zobrazováno na displeji běžné velikosti. V převážné většině je zde k dispozici směr, tvar křižovatky a znázornění vzdálenosti od odbočky. Navigace bývá doprovázena i hlasovým komentářem, většinou s možností výběru některého ze světových jazyků. Pouze navigace Blaupunkt mluví česky.

Blaupunkt také přichází s novinkou, a tou je tak kvalitní zobrazovač, že je možné i na displeji, který se vejde  na malý 1 DINový panel, zobrazovat aktuální část mapy ve chvíli, kdy je potřeba zvýšené pozornosti pro zorientování se v situaci. Tedy vždy před křižovatkou nebo při odbočování uvidíte nejen schéma křižovatky, ale konkrétní pohled na mapu – dopravní situace se tak vyjeví v celé komplexnosti.  Většina navigací pracuje se softwarem uloženým na CD nebo DVD disku, který je nutno si občas zakoupit nový, protože uložené informace na něm již zastaraly. Jinou možností je systém podporovaný společností VDO, která vám po uzavření smlouvy dodává vždy aktualizovaný řídící software. Ten je zpřístupňován pouze na vaše konkrétní cesty, danou dobu trvání a přesně vymezenou lokalitu. To vše si aktuálně objednáte telefonicky nebo spřes internet. 


Blaupunkt Rome NAV55E (cena zatím neurčena)

Zajímavé vychytávky do auta byly k vidění i na loňském veletrhu IFA 2005. Reportáž s fotografiemi si můžete přečíst zde.Témata: hudba, MP3, IFA, software, USB

Nejčtenější

„Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

Vražedná zbraň. Tímto typem pistole Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják...

„Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...Horký nápoj vás ve vedru ochladí lépe, zjistili vědci. Ale má to háček

Horký nápoj v horkém létě?

Biologie lidského těla někdy funguje přesně naopak, než by člověk čekal. Příkladem je pití horkých nápojů v létě. Zní...

Připravte se na pád cen SSD disků. Mohou zlevnit na třetinu

SSD disky jsou stále levnější

Podle firmy Objective Analysis je na trhu tak velký převis nabídky NAND pamětí, které slouží k výrobě SSD disků, že...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Další z rubriky

Logitech kupuje slavného výrobce mikrofonů Blue. Značku zachová

Výrobce mikrofonů Blue se stane součástí společnosti Logitech.

Mikrofony Blue jsou velmi oblíbené zejména mezi youtubery a tvůrci obsahu pro sociální sítě. Celou firmu včetně...

Legendární Technics se vrací. Skvěle vypadá a z mnoha zdrojů dobře hraje

Technics Ottava f SC-C70

Mikrosystém nedávno znovuzrozené značky Technics potěší širokým výběrem hudebních zdrojů a velmi dobrým zvukem....

Soundbar s Dolby Atmos se LG téměř povedl, filmový zvuk vás pohltí

Soundbar LG SK10Y

Čas od času si při testování říkám „safra to je dobré“ a o něco později si plácnu na čelo a divím se, jak to mohli...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz