Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Hudba z USB paměti nebo z DVD ve vašem voze

aktualizováno 
Výrobci autorádií se mohou přetrhnout, aby cestování bylo ještě příjemnější, hudba kvalitnější a navigace jednodušší. Jaké jsou jejich poslední nápady?

Digitální zesilovače

Novinek v oblasti car-hifi je v poslední době velké množství. Velkou událostí byla integrace digitálního zesilovače do autorádia. S tímto nápadem přišel Panasonic a ve svých vyšších modelech ho již instaluje zcela standardně. Mezi jeho výhody patří vyšší výkon - běžně 70 wattů na kanál, což je dáno především vyšší účinností digitálního zesilovače. Ve srovnání s analogovým zesilovačem totiž promění více elektrického proudu v akustický výkon a nikoli v teplo. Tím, že se tato autorádia méně zahřívají, není tolik namáhána elektronika i CD mechanika. Navíc celý průběh signálu po přečtení z disku, včetně ekvalizačních úprav a zesílení probíhá stále v digitální podobě a odpadá tak zkreslení D/A převodníků a analogové části.


Panasonic CQ-C8803 (cena zatím neurčena)

Poslech z USB paměti

Dalším trendem je intenzivnější využívání komprimovaných formátů, nejčastěji MP3. To, že autorádio reprodukuje MP3 záznamy nahrané na CD disku, je již delší dobu samozřejmostí. V současné době se stále častěji nabízejí možnosti připojení externích pamětí nebo přehrávačů konektorem USB. USB konektor může být přímou součástí předního panelu, nebo je vyveden redukčním kabelem z konektorové (zadní) části autorádia. Tento provoz je mimořádně operativní, neboť na USB paměť si nahrajete nově zkomprimované skladby z počítače -   což většinou zabere několik desítek sekund (USB 2.0), může jít o mnoho alb a nestojí vás to ani korunu. Ve vozidle jen zasunete paměť do USB konektoru a můžete poslouchat.Clarion DXZ-568RUSB (cena 5490 Kč)

4,7 GB muziky na cesty

Naprostou novinkou na trhu je model Blaupunkt Las Vegas DVD35 který je vybaven DVD mechanikou a umí číst komprimované nahrávky z DVD disků. Tam se vejde mnoho set skladeb ve slušném bitrate a médium přitom stojí pár korun – případným poškozením disku při manipulaci nebo vlivem vysoké teploty ve voze tak nevznikne prakticky žádná škoda. Současně přehrává filmy (lze připojit zobrazovač) a disky DVD-Audio s velmi kvalitním multikanálovým zvukem.


Blaupunkt Las Vegas DVD35 (cena 14 990 Kč)

Bluetooth pro snadné a bezpečné telefonování

S rostoucím využíváním mobilních telefonů i během jízdy automobilem je spojen další vývojový trend. V dnešní uspěchané době mají sice řidiči za povinnost užívat hands-free sady (anebo netelefonovat), ale málokomu se chce telefon hledat a připojovat k autorádiu, které umožňuje hlasité telefonování ve voze. Výrobci proto přišli s vynikajícím ulehčením - autorádio a telefon se automaticky propojí pomocí Bluetooth ihned po vstupu do vozu. Není ani nutno mobil vyjímat z kabelky či kufříku a hned můžete automaticky telefonovat pomocí autorádia, jeho mikrofonu a reproduktorů. Systém umožňuje přenos čísel do autorádia, jejich zobrazování na displeji a dokonce i bezdotykové (hlasové) vytáčení.


Pioneer DEH-P55BT (cena zatím neurčena)

Navigace

Tím, že automobilový provoz stále houstne, zrychluje se a zároveň lidé stále častěji cestují i do míst, která neznají, stoupá obliba navigačních přístrojů. V jejich vývoji lze vysledovat tři základní směry. Navigace s rozměrnými externími displeji, vyžadující složitější instalaci do vozu, přístroje v klasickém rozměru 1 DIN s výklopným displejem, a běžná 1DIN (velikost standardního autorádia) autorádia s kvalitním displejem integrovaným do čelního panelu.

Modely s rozměrnými, barevnými a nejlépe dotykovými displeji mají výhodu v přehlednosti, neboť neustále vidíte velkou část zobrazované mapy v úhlu pohledu, který vám nejvíce vyhovuje. Pohled shora na mapu, případně vše z pohledu řidiče, nebo pohled závislý na světových stranách. Na části obrazovky můžete sledovat informace o blížící se křižovatce, jejím konkrétním tvaru a dokonce i sklonu vozovky, vaše zrychlení a různé další důležité údaje. Ovládání je díky rozměrným grafickým ploškám na displeji, kterých se lehce dotýkáte, velmi snadné. Problém je jen v jejich velikosti a tím větší nápadnosti ve voze. A pochopitelně poměrně vysoké ceně.

Některé takové rozměrné displeje se dovedou schovat (a zase automaticky vysunout) z autorádia běžné 1DIN velikosti (například Pioneer AVIC-X1). Takové řešení je však také poměrně nákladné.

Třetí skupina představuje nejsnazší cestu, jak automobil navigací vybavit. U těchto modelů je vše schematicky zobrazováno na displeji běžné velikosti. V převážné většině je zde k dispozici směr, tvar křižovatky a znázornění vzdálenosti od odbočky. Navigace bývá doprovázena i hlasovým komentářem, většinou s možností výběru některého ze světových jazyků. Pouze navigace Blaupunkt mluví česky.

Blaupunkt také přichází s novinkou, a tou je tak kvalitní zobrazovač, že je možné i na displeji, který se vejde  na malý 1 DINový panel, zobrazovat aktuální část mapy ve chvíli, kdy je potřeba zvýšené pozornosti pro zorientování se v situaci. Tedy vždy před křižovatkou nebo při odbočování uvidíte nejen schéma křižovatky, ale konkrétní pohled na mapu – dopravní situace se tak vyjeví v celé komplexnosti.  Většina navigací pracuje se softwarem uloženým na CD nebo DVD disku, který je nutno si občas zakoupit nový, protože uložené informace na něm již zastaraly. Jinou možností je systém podporovaný společností VDO, která vám po uzavření smlouvy dodává vždy aktualizovaný řídící software. Ten je zpřístupňován pouze na vaše konkrétní cesty, danou dobu trvání a přesně vymezenou lokalitu. To vše si aktuálně objednáte telefonicky nebo spřes internet. 


Blaupunkt Rome NAV55E (cena zatím neurčena)

Zajímavé vychytávky do auta byly k vidění i na loňském veletrhu IFA 2005. Reportáž s fotografiemi si můžete přečíst zde.Témata: hudba, MP3, IFA, software, USB

Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Další z rubriky

Zní fantasticky. Slyšeli jsme prototyp prvního soundbaru Sennheiser

Prototyp prvního soundbaru společnosti Senhneiser, modelu Ambeo Soundbar

Známý výrobce sluchátek a mikrofonů představil na veletrhu CES 2018 prototyp svého prvního soundbaru. Způsob, jakým...

Dlouhá výdrž, velmi dobrý zvuk, skvělý bezdrát. Cloud Flight potěšil

HyperX Cloud Flight. Sluchátka, mikrofon, USB dongle pro bezdrátové připojení k...

Vyzkoušeli jsme povedený bezdrátový headset s výbornou výdrží akumulátoru a naprosto bezproblémovým bezdrátovým...

Prodeje hudebních CD klesají, Best Buy je v létě přestane prodávat

Hudební CD jsou vytlačovány streamovacími službami.

Jeden z největších prodejců elektroniky v USA v létě skončí s hudebními CD. Druhý největší diskontní řetězec chce...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz