Hudbu na internetu teď může vydávat každý: Je tu Bombaj

  • 41
Velké nahrávací společnosti pořádají sem tam nějakou soutěž, jejíž vítěz může vydat vlastní desku. Ovšem tím šťastným může být jen jeden. Zato v internetovém vydavatelství Bombaj může s minimálními náklady publikovat své skladby úplně každý. A ještě si přijde na slušný peníz...

Na internetové adrese www.bombaj.cz vzniklo stejnojmenné unikátní hudební vydavatelství. Ač jej založila parta muzikantů, nejedná se o žádný fanouškovský projekt. Je oficiálně registrované, má podepsány smlouvy s organizacemi Intergram a OSA a každá píseň má vlastní mezinárodní identifikační kód ISRC.

Otevřeni všem

"Naším cílem je zpřístupnit široké veřejnosti tvorbu začínajících či méně známých skupin a interpretů, kteří nemají šanci prosadit se u komerčního vydavatelství," říká Libor Kučera, jednatel společnosti Bombaj s.r.o.

Své album může na internetu vydat prakticky každý, žánrová omezení neexistují. Je třeba pouze splnit základní podmínky: Zaregistrovat se na stránkách vydavatelství, přinést nahrávku na klasickém kompaktním disku, dodat podklady pro obal a potisk a zaplatit registrační poplatek 1000 korun. Pak už jen stačí přes internetové rozhraní sledovat prodej a kontrolovat výpis z bankovního účtu.

Hlavní stránka serveru Bombaj.cz
Hlavní stránka serveru Bombaj.cz

Pokud kapela či jednotlivec nemá potřebné vybavení a nahrávka přesně nesplňuje požadovaná technická kritéria, jsou pracovníci vydavatelství schopni provést ve studiu finální zvukový mastering.

Virtuální CD na prodej

Protože je Bombaj čistě internetové vydavatelství a neprodává fyzické nosiče, probíhá nákup hudby výhradně on-line. Celý systém, který firma vyvíjela osm měsíců, běží na platformě Apple. Skladby jsou nabízeny v komprimovaném zvukovém formátu QuickTime AAC, uvnitř jsou uloženy detailní informace: název písně, autor, album, rok vydání apod. Stažené soubory nejsou nijak zabezpečeny proti šíření, lze je v prostředí programu iTunes vypálit jako Audio CD nebo přenést do kapesního přehrávače. "Vycházíme z toho, že kdo si chce něco zkopírovat, tak to zkrátka udělá a nic mu v tom nezabrání. Jakákoliv ochrana hudby obtěžuje pouze jejího legitimního vlastníka," komentuje rozhodnutí společník Zdeněk Plášek.

Přehrávání skladeb ve formátu AAC v iTunes pro Windows
Stažené skladby lze jednoduše
přehrát i v iTunes pro Windows

U každého alba jsou k dispozici informace o interpretovi, seznam skladeb a jejich náhledy v délce 30 sekund. Celé album stojí pouhých 100 korun, kdo si sestaví vlastní kolekci z jednotlivých písní, zaplatí za každou desetikorunu. Z této částky dostává interpret plných 50 %. Pokud se jedná o hudební skupinu, v systému Bombaje jsou zaneseni všichni její členové, z nichž každý obdrží za prodej díla poměrnou část z honoráře. Je-li interpret zastupován Ochranným svazem autorským, je podle zákona odváděn příslušný díl z odměny této organizaci.

Detail alba
Detail alba s ukázkami skladeb

Zákazník může za hudbu platit třemi způsoby: přes eBanku, GSM banking nebo tzv. Bombaj spořku. "To je námi vyvinutý systém, kde registrovaný uživatel pomocí inkasa ze svého účtu převede do systému stanovený kredit. Ten pak může ve vydavatelství utratit v libovolném časovém horizontu," vysvětluje Libor Kučera.

Startujeme... a co dál?

Bombaj je teprve na startovní čáře a v knihovně má momentálně 25 alb. Neomezuje se jen na českou produkci, vydává i zahraniční interprety. Vedle relativně neznámých formací najdeme například také úspěšné album Čas sluhů kapely ZOO nebo projekt Autopsia frontmana skupiny Laibach. Mnoho dalšího nahrávek již čeká na zpracování, mimo jiné exkluzivní materiál od Ivana Hlase či legendární Technofactory.

Zdeněk Plášek a Libor Kučera při práci na webovém rozhraní vydavatelství Bombaj
Zdeněk Plášek a Libor Kučera při práci
na webovém rozhraní vydavatelství

Vedle českých stránek existuje také slovenská mutace, anglická verze pro návštěvníky z eurozóny a připravuje se expanze do dalších zemí. Kromě samotné prodejny provozuje Bombaj také internetové rádio, v němž rotuje nabízená hudba. Zatím dominuje rock, ale s rozšiřováním repertoáru bude později vysílání rozděleno do několika žánrových kanálů.

Má vydavatelství vytyčen nějaký cíl? "Rádi bychom narušili praktiky velkých nahrávacích společností, které dávají svým interpretům z každé prodané desky sotva pár korun, a ukázali, že to jde dělat také jinak. Chceme nabídnout prostor zejména mladým talentům," říká Kučera. "Ovšem kdyby za námi přišla s novou deskou Helenka Vondráčková, asi bychom se také nebránili," dodává se smíchem.