Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Hudební gigant Universal Music nabídne digitální hudbu online

  0:15aktualizováno  0:15
Třetí z velké pětky hudebních firme bude nabízet hudbu ze svého katalogu ke stažení. Internet tak do svých obchodních plánů musela vstřebat i největší světová nahrávací společnost Universal Musci Group.
Pomalu, ale jistě se rozhoupávají velké "kamenné" firmy z oblasti hudebního průmyslu a vstupují na internetový trh s online hudbou. Po prvních vlaštovkách, jimiž byly Sony Music a EMI se nyní probudil i největší světový hudební vydavatel Universal Music.Group. Pod jeho křídla patří celá řada známých jmen (např. Eminem, Dr. Dre, U2, Jay-Z, DMX, Limp Bizkit, Sisqo, Sting, Sheryl Crow, Mary J. Blige, Beck, Enrique Iglesias, Eve, No Doubt, Juvenile, Wallflowers.).

Zcela ve stínu událostí okolo soudního případu Napsteru zůstala zpráva, že Universal Music Group začne tento týden nabízet hudební skladby v digitalizované podobě přes internet. Stejně jako u výše zmíněných firem se zatím bude jednat pouze o zkušební nabídku a její objem není rozhodně nikterak převratný.

Pro začátek bude nabídka obsahovat šedesát skladeb od umělců zastupujících různé žánry, jako je skupina Blink 182, džezový kytarista George Benson či proslulý operní pěvec Luciano Pavarotti. V průběhu času se kolekce má rozrůst o další písně.

Sto alb z katalogu EMI, které tato firma začala před čtrnácti dny prodávat ve formě komprimovaných zvukových souborů (jež nabízí prostřednictvím různých internetových obchodů) je pouhou kapkou z jejích bohatých zásob, a to nemohlo nikoho uspokojit. Nynější příspěvek od Universal Music čítající několik desítek písní je ještě rozpačitější. Pro tuto firmu je však celá akce opravdovým zkušebním balónkem, který má pomoci otestovat klíčové součásti systému obchodování s digitalizovanou hudbou, jenž má být spuštěn až na podzim. Universal Music za tím účelem vytvořila zvláštní jednotku Global E, která se bude řídit její online distribuci digitalizované hudby. Její vedení si je vědomo toho, že jde o pouze první krok. Legitimní digitalizovaná hudba by měla získat spotřebitele pro další produkty a služby, které firma pro hudební fanoušky plánuje.

Příkladem takové služby je společný podnik se Sony Music Entertainment, který ohlásil v květnu spuštění služby nabízející digitální hudbu, jež bude založena na předplatném. Předplacení určitých služeb by mohlo být jedním z modelů pro budoucnost, jak přinést hudbu spotřebitelům na legální bázi a v souladu se zájmy hudebních firem.

Universal Music bude nabízet hudební skladby ve formátu nazývaném Bluematter, který umožňuje zahrnout také další rysy jako fotografie, texty písní nebo informace o interpretech. Na jaké kompresi je založen, zpráva neuvádí. Formát má být zatím kompatibilní pouze přehrávačem RealPlayer firmy RealNetworks, která je původcem formátu pro streaming audia a videa RealMedia. RealPlayer je velmi rozšířen, ale omezovat komerční nahrávku pouze na jeden přehrávač není nejšťastnější obchodní tah. Vedení Global E pouze připustilo, že by na základě ohlasu zákazníků, mohli zpřístupnit formát tak, aby byl kompatibilní s dalšími přehrávači. Firma patrně nebere v potaz velké rozšíření hardwarových MP3 přehrávačů, které v nejlepším případě umožňují přehrávat kromě MP3 formát Microsoftu WMA.

Prosazování dalšího nekompatibilního formátu může být firmě spíše na škodu. Formát WMA se již velmi slibně uchytil a přitom obsahuje prvky zabezpečení proti kopírování. Pro svou distribuci si ho vybrala i firma EMI. Pro soubory od Universal Music nabídne zabezpečení firma InterTrust Technologies, která soubory zakóduje, aby nemohly být pirátsky kopírovány. Zkušební nabídka bude dostupná přes servery Best Buy a GetMusic, společný podnik Universal Music a firmy Bertelsmann AG. Součástí této firmy je další vydavatelský obr BMG, který spolu s Time Warner - posledním zástupcem "velké pětky" největších světových hudebních firem - dosud hudbu ke stažení přes internet nenabízí, ale očekává se, že se obě zatím váhajících společnosti k takovému kroku odhodlají během tohoto roku.

Autor:


Nejčtenější

Nové iPhony Xs budou stát až 43 500 korun. Do Česka dorazí 29. září

Matura Jan: Online #7043

Apple na akci Apple Keynote 2018 představil tři nové iPhony. Nástupce modelu X se jmenuje Xs, zvětšená varianta pak Xs...

Ve dveřích se ohlédl a usmál. Na co nezapomene česká prokurátorka v Haagu

Anna Richterová v době, kdy pracovala pro tribunál v Den Haagu. Snímek je z...

Prokurátorka Anna Richterová je jedinou Češkou, která pracovala u mezinárodního tribunálu pro vyšetřování zločinů v...Kennedyho sestru Rosemary zničili ambiciozní rodiče lobotomií

Kennedyho sestru zničili ambiciozní rodiče lobotomií

13. září 1918 se narodila Rosemary Kennedyová, sestra prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho. Od dětství s ní byly...

Obří Ruslan přistál v Praze. Sledovali jste v přímém přenosu na Slow TV

Antonov AN-124 100 Ruslan přistává v 11.9. v Praze.

Z Pardubic do Prahy má přiletět jedno z největších letadel světa Antonov An-124 100 zvaný Ruslan. Stroj krátce po šesté...

Zelená Sahara, o hodinu delší den a rozpad Afriky. Co čeká naši planetu?

Budoucnost

Na základě současných poznatků dokážou vědci odhadnout, co se stane v daleké budoucnosti. Připravili jsme pro vás výběr...

Další z rubriky

Logitech kupuje slavného výrobce mikrofonů Blue. Značku zachová

Výrobce mikrofonů Blue se stane součástí společnosti Logitech.

Mikrofony Blue jsou velmi oblíbené zejména mezi youtubery a tvůrci obsahu pro sociální sítě. Celou firmu včetně...

Nový „walkman“ od Sony váží 2,5 kg a stojí přes 200 tisíc korun

Sony DMP-Z1

Míří na ty úplně nejnáročnější posluchače a k jejich uspokojení se snaží dojít kombinací klasických audiofilských...

Až deset tisíc skladeb. Spotify zvyšuje limit na stahování

Spotify

Spotify zvýšilo limit skladeb, které si lze z jednoho účtu stáhnout, na deset tisíc. Platí pro pět zařízení, a celkem...

Najdete na iDNES.cz