Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Hudební gigant Universal Music nabídne digitální hudbu online

  0:15aktualizováno  0:15
Třetí z velké pětky hudebních firme bude nabízet hudbu ze svého katalogu ke stažení. Internet tak do svých obchodních plánů musela vstřebat i největší světová nahrávací společnost Universal Musci Group.
Pomalu, ale jistě se rozhoupávají velké "kamenné" firmy z oblasti hudebního průmyslu a vstupují na internetový trh s online hudbou. Po prvních vlaštovkách, jimiž byly Sony Music a EMI se nyní probudil i největší světový hudební vydavatel Universal Music.Group. Pod jeho křídla patří celá řada známých jmen (např. Eminem, Dr. Dre, U2, Jay-Z, DMX, Limp Bizkit, Sisqo, Sting, Sheryl Crow, Mary J. Blige, Beck, Enrique Iglesias, Eve, No Doubt, Juvenile, Wallflowers.).

Zcela ve stínu událostí okolo soudního případu Napsteru zůstala zpráva, že Universal Music Group začne tento týden nabízet hudební skladby v digitalizované podobě přes internet. Stejně jako u výše zmíněných firem se zatím bude jednat pouze o zkušební nabídku a její objem není rozhodně nikterak převratný.

Pro začátek bude nabídka obsahovat šedesát skladeb od umělců zastupujících různé žánry, jako je skupina Blink 182, džezový kytarista George Benson či proslulý operní pěvec Luciano Pavarotti. V průběhu času se kolekce má rozrůst o další písně.

Sto alb z katalogu EMI, které tato firma začala před čtrnácti dny prodávat ve formě komprimovaných zvukových souborů (jež nabízí prostřednictvím různých internetových obchodů) je pouhou kapkou z jejích bohatých zásob, a to nemohlo nikoho uspokojit. Nynější příspěvek od Universal Music čítající několik desítek písní je ještě rozpačitější. Pro tuto firmu je však celá akce opravdovým zkušebním balónkem, který má pomoci otestovat klíčové součásti systému obchodování s digitalizovanou hudbou, jenž má být spuštěn až na podzim. Universal Music za tím účelem vytvořila zvláštní jednotku Global E, která se bude řídit její online distribuci digitalizované hudby. Její vedení si je vědomo toho, že jde o pouze první krok. Legitimní digitalizovaná hudba by měla získat spotřebitele pro další produkty a služby, které firma pro hudební fanoušky plánuje.

Příkladem takové služby je společný podnik se Sony Music Entertainment, který ohlásil v květnu spuštění služby nabízející digitální hudbu, jež bude založena na předplatném. Předplacení určitých služeb by mohlo být jedním z modelů pro budoucnost, jak přinést hudbu spotřebitelům na legální bázi a v souladu se zájmy hudebních firem.

Universal Music bude nabízet hudební skladby ve formátu nazývaném Bluematter, který umožňuje zahrnout také další rysy jako fotografie, texty písní nebo informace o interpretech. Na jaké kompresi je založen, zpráva neuvádí. Formát má být zatím kompatibilní pouze přehrávačem RealPlayer firmy RealNetworks, která je původcem formátu pro streaming audia a videa RealMedia. RealPlayer je velmi rozšířen, ale omezovat komerční nahrávku pouze na jeden přehrávač není nejšťastnější obchodní tah. Vedení Global E pouze připustilo, že by na základě ohlasu zákazníků, mohli zpřístupnit formát tak, aby byl kompatibilní s dalšími přehrávači. Firma patrně nebere v potaz velké rozšíření hardwarových MP3 přehrávačů, které v nejlepším případě umožňují přehrávat kromě MP3 formát Microsoftu WMA.

Prosazování dalšího nekompatibilního formátu může být firmě spíše na škodu. Formát WMA se již velmi slibně uchytil a přitom obsahuje prvky zabezpečení proti kopírování. Pro svou distribuci si ho vybrala i firma EMI. Pro soubory od Universal Music nabídne zabezpečení firma InterTrust Technologies, která soubory zakóduje, aby nemohly být pirátsky kopírovány. Zkušební nabídka bude dostupná přes servery Best Buy a GetMusic, společný podnik Universal Music a firmy Bertelsmann AG. Součástí této firmy je další vydavatelský obr BMG, který spolu s Time Warner - posledním zástupcem "velké pětky" největších světových hudebních firem - dosud hudbu ke stažení přes internet nenabízí, ale očekává se, že se obě zatím váhajících společnosti k takovému kroku odhodlají během tohoto roku.

Autor:Nejčtenější

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Konec DVB-T vysílání nezruší povinnost platit koncesionářské poplatky

Konec DVB-T vysílání na povinnosti platit koncesionářské poplatky nic nemění.

S přechodem na nový vysílací standard DVB-T2 přijdou někteří diváci o televizní příjem. Změní se něco z hlediska zákona...

Další z rubriky

Posloucháte na YouTube muziku? Služba vás bude chtít otrávit reklamou

YouTube je bohatým hudebním zdrojem, ale hudební průmysl z toho radost nemá.

Bezplatný poslech hudby na YouTube by se brzy mohl stát poněkud nepříjemnou záležitostí. Provozovatelé služby se totiž...

Konec utrpení audiofilů. Miniaturní Google Home se už umí spárovat

Nový chytrý reproduktor Home Mini

Google Home Mini, nejmenší a nejlevnější chytrý asistent do domácnosti, disponuje pouze velmi základním reproduktorem....

Ptáci se vracejí i do vaší kanceláře. Nalaďte rádio, které nevypnete

Slow Radio opět startuje, vysíláme přímý přenos z ptačího ráje na utajeném...

Poslechněte si, jak právě teď zpívá ptačí ráj u rybníka. V přímém přenosu Slow Radia pro vás nezištně pracují tisíce...

Najdete na iDNES.cz