Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Hudební kostička je menší než špunt od vína (Recenze Emgeton Enox EMX-830)

aktualizováno 
Malý a výkonný, tak by se dal charakterizovat nový MP3 přehrávač z řady Emgeton. V kostičce o velikosti 22 x 53 x 20 mm naleznete kromě MP3 přehrávače i FM tuner, diktafon a třeba i 1 GB volného místa pro uložení jakýchkoliv dat.

Není o moc větší než špunt od vína, ale umí toho rozhodně více. Řeč je o novém MP3 přehrávači značky Emgeton. Flashový přehrávač Emgeton Enox EMX-830 má rozměry 22 x 53 x 20 mm, váží pouhých 22,4 g a na rozdíl od špuntu je hranatý. Co se velikosti, kompaktnosti a vybavenosti týče, mezi ostatními MP3 playery nachází konkurenta snad jen v modelu iAudio U2 (73,8 x 25 x 18 mm) - recenze zde. Emgeton Enox je podobně jako například MPIO FL 200 (recenze zde) určen především k nošení na krku. Pro tento účele naleznete v balení i elegantní šňůrku.

Přes své malé rozměry je přístroj kompletně vybaven. Nechybí FM tuner s nahráváním, ani možnost záznamu přes linkový vstup, případně integrovaný mikrofon. Podsvícený displej poskytuje dostatečný přehled o právě probíhající operaci a navíc umí hrát barvami jako vánoční stromeček.

Emgeton Enox 830

Emgeton Enox EMX-830 zrovna neoplývá nejširší podporou kompresních formátů, ale bez problémů si poradí s MP3 (8 -320 kbps) i s WMA (5 - 192 kbps).

V prodeji jsou verze se 128/256/512MB nebo 1GB pamětí. My jsme recenzovali Emgeton Enox s 256 MB paměti.

Emgeton Enox 830 Emgeton Enox 830

Ovládání jedna radost...

Tedy až na jednu výjimku, kterou si necháme na konec kapitoly. Enox ovládáte třemi tlačítky (PLAY, MODE, REC) a jedním multifunkčním křížovým ovladačem (hlasitost, přetáčení, pohyb v menu). Mezi režimy (FM tuner, Line in nahrávání, diktafon, MP3 player) přepínáte tlačítkem MODE. Při přehrávání hudebních souborů slouží tlačítko REC jako přepínač ekvalizačních křivek.

Kromě běžných přehrávacích režimů (opakování vybraného úseku skladby, opakování celé skladby, náhodný výběr apod.) máte k dispozici i sestavování playlistů. Je možné vybírat zvlášť celé adresáře nebo pouze jednotlivé skladby.

Emgeton Enox 830 Emgeton Enox 830

Až potud je vše intuitivní a pohodlné. Bohužel listovat ve stromové struktuře adresářů je možné pouze při zapausovaném (vypnutém) přehrávání. Teprve tehdy přehrávač automaticky zobrazí stromovou strukturu.

Zvuk druhá radost...


Emgeton Enox nabízí široký výběr ekvalizačních úprav, jaké jsme si zvykli slýchávat především u výrobků iAudio a iRiver.

Libovolně nastavitelný pětipásmový ekvalizér (rozsah: +- 10 db, 62Hz - 16 kHz) je k dispozici i v pěti přednastavených podobách. O další zvuková vylepšení se starají systémy z produkce SRS Labs. Inc.. Na stupnici intenzity od 0 do 10 si pomocí funkce SRS můžete navodit pocit prostorového zvuku. Volba Tru Bas se zase postará o výrazné basy. Funkce WOW vám spojí systémy SRS a TruBas dohromady. Enox jde tak daleko, že si intenzitu navolených efektů můžete přizpůsobit aktuálně používaným reproduktorům (malá sluchátka, normální sluchátka, reproduktory). 

Emgeton Enox 830 Emgeton Enox 830

Nám v redakci se ze všech uvedených možností nejvíce osvědčilo manuální nastavení ekvalizéru do tvaru U. Zvuk je pak opravdu výborný a nepostrádá výrazné výšky ani basy. Projev je dostatečně hlasitý i pro poslech v dopravních prostředcích. Přehrávač má udávaný výkon 2 x 10mW (16 Ohmů).

Displej hraje barvami

Třířádkový displej (FSTN 128 x 48 obr. bodů) umí doslova hrát barvami. Pokud tedy rádi nosíte blikající ozdoby, Enox patří právě na váš krk. Barvy neblikají do rytmu jako u iAudio 4 (recenze zde), ale pouze se mění v náhodném pořadí. Počítejte ovšem i s tím, že případné permanentně zapnuté podsvícení displeje se negativně podepíše na výdrži baterie. Asi nejlepší je vybrat si jen jednu barvu (na výběr se nabízí červená, modrá, zelená, žlutá a fialová) a dobu podsvícení zkrátit na nutné minimum (1 - 20 sekund).

Emgeton Enox 830 Emgeton Enox 830 Emgeton Enox 830 Emgeton Enox 830

Na displeji se zobrazují, dle výběru, buď informace z ID3 tagu (název skladby a jméno interpreta) nebo pouze název souboru. České znaky nejsou podporovány. Při větší rychlosti skrolingu nejsou údaje dobře čitelné. Další zobrazované údaje vidíte na obrázku.

Emgeton Enox 830 Emgeton Enox 830

Rádio ladí samo

Integrovaný FM tuner nás nijak nezklamal ani neuchvátil. Z řady vybočuje bohužel pouze malým množstvím volných pozic (jen 16!) pro uložení naladěných rozhlasových stanic. K dispozici je funkce AUTOSCAN i ruční ladění. Příjem je standardní a pro chození po městě dostačující.

Emgeton Enox 830 Emgeton Enox 830

Nahrávání - rozporuplné výsledky

Nahrávky z diktafonu a FM tuneru lze poslouchat pouze v režimu VOICE (diktafon). Ve stromové struktuře, v režimu MUSIC (přehrávání) se soubory vůbec nezobrazují.

  • Linkový vstup (line-in):

Linkový vstup je zřejmě z prostorových důvodů zakončen zdířkou pro minijack. V balení tedy místo obvyklého kabelu jack-jack (3,5 mm) naleznete verzi jack-minijack. Díky funkci ASD (CD SYNC) Enox  při nahrávání rozezná mezery mezi skladbami a rozseká podle nich nahrávku do jednotlivých souborů. Funkci lze samozřejmě i vypnout, potom se vše nahraje do jednoho velkého souboru.

Emgeton Enox 830

Kvalitu nahrávky lze nastavit pouze pomocí audio bitrate v rozmezí 96 - 160 kbps. Bohužel i při nejvyšším bitrate není výsledek plně srovnatelný s originálem. Nahrávka působí mírně zahuhlaně a chybí jí jasné výšky. Na druhou stranu, v hlučnějších rockových skladbách rozdíl příliš neuslyšíte.

Emgeton Enox 830 Emgeton Enox 830

  • Diktafon:

Vzhledem k malým rozměrům je Enox přímo předurčen k dennímu používání a  jako hlasový záznamník by se jistě stal vítaným společníkem. Ted mohl by jím být, pokud by vše fungovalo tak, jak má.

Nahrávka, na testovaném kusu, bohužel obsahovala velmi nepříjemný sykavý zvuk, způsobený hlasitější mluvou nebo třeba pouhým tlesknutím.  V tuto chvíli nemůžeme říci, zda se jedná pouze o vadu testovaného prototypu, nebo celé série.

Kvalitu lze nastavit v rozmezí 32 -96 kbps.

  • Nahrávání z FM tuneru:

Výsledky jsou podobné jako v případě nahrávání přes linkový vstup. Nahrávka není příliš kvalitní a navíc je v ní patrný nepříjemný sykavý dozvuk.

Kvalitu lze nastavit v rozmezí 32 kbps (WAV) až 128 kbps (MP3).

Výdrž baterie

Na jednu mikrotužkovou baterii (alkalická AAA) nám Enox vydržel hrát celých 16 hodin (poloviční hlasitost, ekvalizer NORMAL, stálé opakování jedné skladby). Na mikrotužku je to opravdu pěkný výkon. Výrobce uvádí 20 hodin.

Emgeton Enox 830

Spojení s PC

Spojení přes USB 2.0 zaručuje rychlý přenos dat. Námi naměřená přenosová rychlost dosáhla 2,5 MB/s. Podpora Mass storage je samozřejmostí.

Koupit, či nekoupit

Podle nás je Emgeton Enox vzhledově velmi povedený model. Nebudí sice tak kompaktní dojem jako iAudio U2, ale přesto působí jednoduše a elegantně. Nebýt chyb uvedených v kapitolách o nahrávání, mohl by se Enox směle zařadit mezi Top přehrávače. Disponuje velmi kvalitním zvukem i bohatou výbavou (nebýt uvedených nedostatků). Zde však musíme podoknout, že jsme měli k dispozici pouze jeden testovací kus a v tuto chvíli tedy nemůžeme s jistotou říci, zda se nedostatky při nahrávání týkají i jiných kusů.

Emgeton Enox EMX-830 s 256 MB paměti pořídíte za 4.390 Kč.

  Emgeton Enox 830 Emgeton Enox 830      

K testování zapůjčila společnost Bell technology spol. s.r.o.

Další informace naleznete na stránkách Emgeton.cz

       
Autor:Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Další z rubriky

Služba Amazon Music i chytrý reproduktor Echo míří do Česka

Hudební služba Amazon Music Unlimited zamířila do Česka 8.12.2017.

Služba Amazon Music Unlimited je nově dostupná v dalších 28 zemích po celém světě včetně České republiky. Spolu s ní na...

Můžete být mezi prvními: nespoutané Xavian Prometeo hrají v Praze

Reprosoustava Prometeo.

Dnes a v sobotu si můžete na výstavě audio a video techniky v Praze poslechnout a prohlédnout to nejlepší od...

Prodeje hudebních CD klesají, Best Buy je v létě přestane prodávat

Hudební CD jsou vytlačovány streamovacími službami.

Jeden z největších prodejců elektroniky v USA v létě skončí s hudebními CD. Druhý největší diskontní řetězec chce...

Najdete na iDNES.cz