"Hudební online piráti jsou skvělí," pochvaluje si Robbie Williams

  • 21
O pořádné vzrušení se postaral zpěvák Robbie Williams na výročním hudebním festivalu MIDEM 2003. Uprostřed konference o pirátství a zabezpečení hudebních nahrávek se otevřeně vysmál neschopnosti světových labelů bojovat s P2P sítěmi a vyjádřil internetu svou podporu.

Letošní hudební festival MIDEM v Cannes se kromě udílení ocenění nahrávacího průmyslu stal dalším místem, kde špičky světových labelů diskutovaly o problému neautorizovaného šíření nahrávek. Na přetřes přišla především nekontrolovatelná online distribuce. Zatímco prezidentka RIAA Hilary Rosen a šéf IFPI Jay Berman vymýšleli stále účinnější taktiky, popový rebel Robbie Williams šokoval podporou internetovému pirátství.

"Internetoví piráti jsou prima!"
V době, kdy se hudební průmysl - soudě podle výroků jeho představitelů - potácí nad propastí, mu jedna z nejzářivějších hvězd populární hudby uštědřila řádný políček. Robbie Williams se na výročním hudebním festivalu MIDEM 2003 ve francouzském Cannes nechal slyšet, že internetové pirátství je skvělé. Zpěvák loni provedl vlastní průzkum mezi činovníky nahrávacího průmyslu o otázce kopírování hudby po internetu a konstatoval, že si s problémem nevědí rady.

"Volné šíření hudby je vážně skvělé," prohlásil Williams. "Je tady a nikdo to nemůže zastavit. Je mi jasné, že se to nebude líbit mojí gramofonové firmě ani manažerovi, ale je to prostě tak. Ptal jsem se na internet u všech hlavních labelů, ale jejich šéfové vůbec nevědí, co s tím mají dělat," dodal kontroverzní zpěvák spokojeně.

Robbie Williams se do nahrávacího průmyslu opřel poté, co podepsal u EMI novou smlouvu na šest alb, která mu vynese 80 milionů liber. Aktuálního alba Escapology se od listopadu prodalo zatím pět milionů kopií. Podle EMI se vynaložené peníze vrátí, pokud se nasmlouvaných desek dohromady prodá alespoň 18 milionů kusů.

Robbie Williams v Cannes - foto © AP

P2P sítě berou lidem práci
Právě o hodnotě kontraktu se v online rozhovoru pro list Guardian zmínil britský ministr kultury Kim Howells. Ten se upřímně Williamsových výroků zděsil a obvinil jej, že podporuje kriminalitu. "Jistě, Robbie Williams má osmdesátimilionovou smlouvu a všichni ostatní zpěváci, skladatelé, hudebníci a vydavatelé, kteří žijí pouze z prodaných CD, jsou mu nejspíš ukradení." Howells dále uvedl, že takovéhle řeči pomohou maximálně mezinárodním zločineckým bandám, které na trhu s nelegálními nosičů perou peníze z drog a prostituce.

Nadšen nebyl ani prezident Mezinárodní federace fonografického průmyslu (IFPI) Jay Berman. "Je třeba si uvědomit, že zisky odvětví neustále klesají. Jen evropský nahrávací průmysl zaměstnává na 600 tisíc lidí, kteří mohou kvůli internetovému pirátství přijít o práci." Labely mají podle Bermana razantněji propagovat vlastní online hudební knihovny, které za P2P stále silně zaostávájí, a apelovat na zákonodárce za zpřísnění evropských copyrightových zákonů.

Budeme za P2P platit paušál?
Se zajímavým řešením napjaté situace kolem internetu přišla předsedkyně Americké asociace nahrávacího průmyslu (RIAA) Hilary Rosen. Navrhla zavést licenční paušál pro internetové providery (ISP), protože to jsou přece oni, kteří lidem zprostředkovávají přístup k Síti. ISP by následně vybíral poplatky od uživatelů, kteří se často v P2P sítích pohybují. Tato myšlenka je již staršího data, Hilary se de facto vrací k návrhu telekomunikačních společností a sítě KaZaa z loňského května. Tehdy nejmocnější žena amerického hudebního průmyslu označila nápad za naprosto zcestný, nyní však s vidinou možného zdroje příjmů radikálně změnila názor.

Mario Mariani, senior vice prezident třetího největšího evropského ISP Tiscali, ovšem s Hilary Rosen nesouhlasí. Navrhovaný monitoring provozu je podle něj nemožný. "V každé síti je spousta přímých spojení mezi uživateli a nemusí přitom nutně jít o nezákonnou činnost. Přenosy dat metodou P2P tvoří 30-60 procent celkového provozu sítě a monitorovat takový provoz je technicky nemožné," sdělil Mariani agentuře Reuters.

Boj pokračuje
Světové labely se však ještě ani zdaleka nevzdávají. Americká justice minulý týden shledala, že australská společnost Sharman Networks může být souzena na území státu Kalifornie pro porušování autorských práv. Sharman provozuje výměnnou síť KaZaa a rozhodnutím soudu se zařadila po bok dvou spoluobžalovaných společností Grokster a Streamcast Networks (Morpheus).

Významného vítězství dosáhla tento týden španělská policie, když rozbila jednu z největších pirátských skupin působících na území Evropské unie.

Zdroj: BBC, ZDNet