Hudební piráti pomáhají gramofonovému průmyslu na nohy

  • 7
Lidé, kteří nelegálně sdílejí hudební soubory, jsou také velkými zákazníky služeb, které nabízejí placené stahování hudby. Britská výzkumná společnost The Leading Question zjistila, že tito uživatelé tráví na stránkách s placeným stahováním hudby čtyřiapůlkrát více času než ostatní hudební fanoušci.

Hudební průmysl by tedy měl stahovače spíše lákat na legální alternativy místo, aby na ně podával stále další a další žaloby. Podle údajů hudebního průmyslu se legální stahování průběhu letošního roku ztrojnásobilo. V první polovině roku 2005 bylo legálně staženo deset milionů písniček. Podle studie utráceli hudební piráti v průměru 5,52 liber za měsíc za legální hudbu zatímco ostatní hudební fanoušci utratí v průměru pouze 1,27 liber měsíčně.

„Výzkum jasně ukazuje, že hudební fanoušci, kteří porušují protipirátské zákony, jsou vysoce cenní zákazníci,“ řekl Paul Brindley, ředitel společnosti The Leading Question. „To také ukazuje, že jsou dychtiví v budoucnosti přijmout legitimní hudební služby. To že ilegální stahovači jsou odhodlaní porušovat zákon v honbě za volnou hudbou, je mýtus. Ve skutečně jsou tvrdí fanoušci extrémní nadšenci do placených služeb,“ dodává.

Organizace BPI (British Phonographic Industry) výsledky průzkumu přivítala, přesto však nabádá k opatrnosti. „Je povzbuzující, že mnoho sdílečů ilegálního obsahu začíná využívat legální služby, ale naším cílem je snížit ztráty způsobené nelegálním sdílením hudby,“ řekl mluvčí BPI Matt Philips. Informoval o tom zpravodajský server BBC News.