Na stránkách serveru MusicJet už lze stáhnout aplikaci pro poslech hudby ze stejnojmenné služby.

Hudební služba MusicJet spustila neomezenou hudbu za 75 Kč měsíčně

  • 68
Čeští uživatelé se dočkali legálního zdroje písniček. Na počítači či v mobilu mohou bez přestávky poslouchat hudební skladby dle vlastního výběru.

Hudební server MusicJet, který v pondělí odpoledne zahájil provoz, nabízí služby za paušální měsíční poplatek 75 Kč (neomezený poslech bez reklam) nebo 149 Kč (nabídne navíc i možnost poslechu bez připojení k internetu).

Kromě toho si uživatelé mohou služby vyzkoušet i bez paušálu. V takovém případě se ale nevyhnou reklamám a "sponzorským odkazům". Registrace vyžaduje zaslání SMS.

MusicJet.cz nabízí tři tarify: zdarma, neomezený poslech a off-line přístup.

Na výběr mají registrovaní uživatelé z více než 1,5 milionu hudebních skladeb od světových vydavatelů, které lze přehrát v počítači či mobilním telefonu. Na portálu je možné i bezplatné poslouchání hudby, ovšem s reklamou a pouze v případě, že uživatel bude připojený k internetu. Novinářům to v pondělí řekl Michal Horák z portálu MusicJet.

K dipozici má archiv s celkovým počtem skladeb přesahujícím 1,5 milionu. Slib ze sloganu nabízejícího miliony skladeb se tedy podařilo naplnit jen částečně.

Přehled cenových variant

U bezplatné varianty se uživatelům budou při poslechu hudby zobrazovat reklamní bannery a v pravidelných intervalech zazní i audioreklama. Lidé si mohou vytvořit vlastní seznamy skladeb, tato bezplatná služba je ale funkční pouze v případě, že je uživatel připojený k internetu.

Druhá verze za měsíční poplatek 75 korun je bez reklam. U nejvyšší varianty za 149 korun má uživatel playlisty k dispozici v počítači nebo mobilním telefonu i bez aktuálního připojení k internetu.

"MusicJet přichází právě včas, aby zaplnil díru na hudebním trhu, kde je velká poptávka po jednoduché, přehledné a především legální službě sdílení hudby formou streamingu, tedy poslechu milionů písní za měsíční paušál," uvedl generální ředitel vydavatelství Universal Music Tomáš Filip.

Aplikace pro PC nabízí jak vyhledávání mezi interpety, alby i skladbami, i možnost vytváření vlastních playlistů. Jako playlist jsou ukládány i výsledky vyhledávání. U interpretů si můžete přečíst stručnou biografii, v samostatném boxu jsou nabízeny i "související umělci". Streamování probíhá ve formátu OGG Vorbis s datovým tokem 160 kbps (možnost volby 96 kbps v aplikaci pro mobily).

Pětiprocentní podíl ve firmě drží i OSA

Portál, který má v nabídce skladby českých a zahraničních interpretů, provozuje firma MusicJet, v níž má 85procentní podíl technologická společnost Bald Brothers. Dalšími podílníky jsou hudební vydavatelství Universal Music a Supraphon, která vlastní po pěti procentech. Pětiprocentní podíl ve firmě MusicJet drží i Ochranný svaz autorský.

Konkurence v Česku: Apple iTunes a T-Music

Minulý týden začala nabízet stahování hudby a videa česká mutace služby iTunes od americké firmy Apple. Stahování hudby do mobilů poskytuje například také server T-Music operátora T-Mobile.

Letos v únoru naopak po dvou a půl letech skončil portál se stahovanou hudbou i-Legalne.cz. Měsíční předplatné tam činilo 249 korun.

Hudební vydavatelství doufají, že projekt MusicJet jim pomůže zastavit prudký propad příjmů z prodeje hudebních nosičů. Podle údajů Mezinárodní federace fonografického průmyslu klesl prodej hudby v Česku loni o 27 procent na 357 milionů korun.

Tržby z prodeje hudebních nosičů se snížily o 29 procent. Příjmy z digitální hudby naopak vzrostly o 18 procent, avšak výpadek prodeje hudebních nosičů nedokázaly pokrýt.

Ve světě funguje podobně jako MusicJet například švédská služba Spotify. Nabízí streaming hudby od velkých firem bez digitální ochrany, nejlevnější předplatné je pět dolarů (zhruba 85 korun).

, , ,