Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Hudební "velká pětka" dostala za kartel pokutu 143 milionů USD

aktualizováno 
Obchodní praktiky tahounů nahrávacího průmyslu a největších distributorů dopadly tvrdě na dlažbu. Za umělé udržování vysokých cen hudebních nosičů v letech 1995 - 2000 jim newyorkský soud vyměřil úhrnnou pokutu ve výši 143 milionů dolarů.

Od roku 2000 probíhalo v USA vyšetřování největších světových nahrávacích společností (tzv. "velké pětky") a tří hlavních hudebních distributorů Tower Records, Trans World Entertainment a Musicland Stores. Podnět podalo antitrustovému úřadu 43 amerických států v čele s New Yorkem a Floridou. Žaloba se týkala údajné dohody mezi labely a prodejci, jejímž prostřednictvím byly uměle udržovány vysoké prodejní ceny hudebních nosičů. Newyorkský soud se dopátral velmi zajímavých skutečností. Případ po dvou letech uzavřel a hříšníci byli po zásluze potrestáni.

V roce 1995 si k jednomu stolu sedli zástupci předních světových labelů EMI, Sony, Warner, Universal a BMG (tzv. "velká pětka") a hudebních distribučních sítí. Dohodli se na tom, že prodejci budou u kompaktních disků dodržovat doporučenou maloobchodní cenou (Minimum Advertised Pricing - MAP), nebudou je nabízet levněji, ani pořádat pro zákazníky speciální akce se slevami. Na oplátku jim budou labely sponzorovat reklamu. Kartel byl prospěšný pro obě strany: labely i distributoři si přišli na pěkný balík. Takový stavem však nebyli nadšeni zákazníci. A protože jich je rozhodně víc než činovníků hudebního průmyslu, byli slyšet čím dál hlasitěji.

O pět let později už se o dohodu začal zajímat antitrustový úřad Federal Trade Comission. Nařídil zrušit cenová omezení a obnovit konkurenční prostředí. Případ dále vyšetřoval úřad generálního prokurátora. Výsledky byly šokující: v důsledku kartelu došlo k udržování přemrštěných cen nosičů, výraznému omezení svobodné obchodní soutěže, a tím pádem k praktickému zániku konkurence. Silně jej pocítily americké domácnosti. Za hudbu, vydávanou největšími labely, zaplatily během pěti let navíc téměř miliardu dolarů.

Rozsudek oblastního newyorkského soudu je pro labely i zainteresované distribuční řetězce zdrcující. Musejí zaplatit pokutu v úhrnné výši 143 miliony dolarů, z toho 67,3 milionu v hotovosti. Tato částka má být rozdělena mezi všechny americké státy a bude určena mj. na odškodnění zákazníků, kteří prokáží, že si v období 1995 - 2000 koupili ve jmenovaných obchodech předraženou hudbu. Dalších 75,7 milionu dolarů bude věnováno neziskovým a státním organizacím, např. školám, knihovnám, různým zájmovým sdružením apod. Nedostanou ale finanční prostředky, podělí se celkem o 5,5 milionu cédéček! Ministerstvo školství spolu s úřadem generálního prokurátora zpracovává plán, jak rozdělit nosiče organizacím napříč Spojenými státy.

Na závěr si neodpustím vlastní poznámku. Až zase budou nahrávací společnosti naříkat, jak je piráti poškozují, měl by jim někdo připomenout, jak se vůbec chovají ke svým zákazníkům. Věřím, že jim někdy dojde, že arogantním přístupem k současnému trhu poškozují labely především samy sebe.
Nejčtenější

Fotky z letecké nehody ukazují, že cestující se neumějí zachránit

Poškozený motor letounu spolešnosti Southwest Airlines

Jestli někdo potřeboval důkaz, že cestující nesledují bezpečnostní instruktáž posádky, čerstvá nehoda letadla...

Ruská armáda zavedla do výzbroje „smrtící kombajny“. Byly i v Sýrii

BMPT Terminátor

Ruská armáda dala do zkušebního provozu deset vozidel Terminátor určených pro palebnou podporu tanků. Některá z těchto...Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Další z rubriky

Ptáci se vracejí i do vaší kanceláře. Nalaďte rádio, které nevypnete

Slow Radio opět startuje, vysíláme přímý přenos z ptačího ráje na utajeném...

Poslechněte si, jak právě teď zpívá ptačí ráj u rybníka. V přímém přenosu Slow Radia pro vás nezištně pracují tisíce...

Konec utrpení audiofilů. Miniaturní Google Home se už umí spárovat

Nový chytrý reproduktor Home Mini

Google Home Mini, nejmenší a nejlevnější chytrý asistent do domácnosti, disponuje pouze velmi základním reproduktorem....

Můžete být mezi prvními: nespoutané Xavian Prometeo hrají v Praze

Reprosoustava Prometeo.

Dnes a v sobotu si můžete na výstavě audio a video techniky v Praze poslechnout a prohlédnout to nejlepší od...

Najdete na iDNES.cz