Hudební "velká pětka" dostala za kartel pokutu 143 milionů USD

  • 29
Obchodní praktiky tahounů nahrávacího průmyslu a největších distributorů dopadly tvrdě na dlažbu. Za umělé udržování vysokých cen hudebních nosičů v letech 1995 - 2000 jim newyorkský soud vyměřil úhrnnou pokutu ve výši 143 milionů dolarů.

Od roku 2000 probíhalo v USA vyšetřování největších světových nahrávacích společností (tzv. "velké pětky") a tří hlavních hudebních distributorů Tower Records, Trans World Entertainment a Musicland Stores. Podnět podalo antitrustovému úřadu 43 amerických států v čele s New Yorkem a Floridou. Žaloba se týkala údajné dohody mezi labely a prodejci, jejímž prostřednictvím byly uměle udržovány vysoké prodejní ceny hudebních nosičů. Newyorkský soud se dopátral velmi zajímavých skutečností. Případ po dvou letech uzavřel a hříšníci byli po zásluze potrestáni.

V roce 1995 si k jednomu stolu sedli zástupci předních světových labelů EMI, Sony, Warner, Universal a BMG (tzv. "velká pětka") a hudebních distribučních sítí. Dohodli se na tom, že prodejci budou u kompaktních disků dodržovat doporučenou maloobchodní cenou (Minimum Advertised Pricing - MAP), nebudou je nabízet levněji, ani pořádat pro zákazníky speciální akce se slevami. Na oplátku jim budou labely sponzorovat reklamu. Kartel byl prospěšný pro obě strany: labely i distributoři si přišli na pěkný balík. Takový stavem však nebyli nadšeni zákazníci. A protože jich je rozhodně víc než činovníků hudebního průmyslu, byli slyšet čím dál hlasitěji.

O pět let později už se o dohodu začal zajímat antitrustový úřad Federal Trade Comission. Nařídil zrušit cenová omezení a obnovit konkurenční prostředí. Případ dále vyšetřoval úřad generálního prokurátora. Výsledky byly šokující: v důsledku kartelu došlo k udržování přemrštěných cen nosičů, výraznému omezení svobodné obchodní soutěže, a tím pádem k praktickému zániku konkurence. Silně jej pocítily americké domácnosti. Za hudbu, vydávanou největšími labely, zaplatily během pěti let navíc téměř miliardu dolarů.

Rozsudek oblastního newyorkského soudu je pro labely i zainteresované distribuční řetězce zdrcující. Musejí zaplatit pokutu v úhrnné výši 143 miliony dolarů, z toho 67,3 milionu v hotovosti. Tato částka má být rozdělena mezi všechny americké státy a bude určena mj. na odškodnění zákazníků, kteří prokáží, že si v období 1995 - 2000 koupili ve jmenovaných obchodech předraženou hudbu. Dalších 75,7 milionu dolarů bude věnováno neziskovým a státním organizacím, např. školám, knihovnám, různým zájmovým sdružením apod. Nedostanou ale finanční prostředky, podělí se celkem o 5,5 milionu cédéček! Ministerstvo školství spolu s úřadem generálního prokurátora zpracovává plán, jak rozdělit nosiče organizacím napříč Spojenými státy.

Na závěr si neodpustím vlastní poznámku. Až zase budou nahrávací společnosti naříkat, jak je piráti poškozují, měl by jim někdo připomenout, jak se vůbec chovají ke svým zákazníkům. Věřím, že jim někdy dojde, že arogantním přístupem k současnému trhu poškozují labely především samy sebe.